Серед них – Дмитро Моргунов, випускник Полтавського національного педагогічного університету, відомий в Україні радіоведучий.
«У разі небезпеки ми зможемо дати гідну відсіч»
Із самого початку Дмитро Моргунов брав участь у протестах на Майдані в Києві. Пізніше він увійшов до складу 36 сотні Самооборони. Після подій 18-22 лютого, окупації російськими військами Криму він зробив для себе вибір – піти в резерв новоствореної Національної гвардії.
– Коли ситуація в Україні стала загрозливою, багато з нас зробили висновок, що потрібно йти на вишкіл, щоб у разі небезпеки ми могли дати гідну відсіч, не губилися і знали, що робити: як поводитися зі зброєю, пройти тактичні навчання. Одним словом, щоб ми володіли ситуацією і здобули певну компетентність у плані військових дій, – розповідає Дмитро.
Після перших п’яти сотень до табору постійно прибувають чоловіки. Їх розподіляють по сотнях і вони намагаються наздогнати програму. Основний набір – перші 500 чоловік – у майбутньому сформують батальйон.
У Нацгвардії вчать рукопашному бою та роботі з гранатометами
Підготовка у Національній гвардії для резерву триває усього два тижні. За цей час хлопці проходять фізичну підготовку. Дмитро Моргунов зазначає, що це на першому плані.
– Дуже багато працюємо фізично, приводимо в тонус м’язи. Адже багато людей, яких мобілізували, не готові були з перших днів виконувати ті навантаження, які були заплановані. Тому все почалося саме з фізичної підготовки. Є прекрасні умови для цього – спортивне містечко.
Паралельно хлопців навчають основам рукопашного бою. У рамках вогневої підготовки бійці Нацгвардії працюють з кулеметами, гранатометами, автоматами. Є окремі тренування для снайперів. Інструктори не залишають поза увагою інженерно-підривну справу, тактичну підготовку.
Проти Національної гвардії ведуть інформаційну війну
Фактично одразу після створення на Національну гвардію України посипався шквал критики. Багато нарікань у користувачів Інтернету викликає лише один той факт, що навчання бійців проходить на базах МВС.
– Хлопці, які зараз перебувають на зборах, достатньо чітко розуміють, що йде інформаційна війна проти Національної гвардії. Не останню роль у цій війні відіграють ті люди, які з тих чи тих причин відсіялися: хтось не пройшов лікарську комісію, когось вигнали, бо не дотримувалися дисципліни, – говорить Дмитро Моргунов. – Після цього починаються закиди: «Навіщо воно потрібно?», «З ментами жити – по вовчому вити» та інші. Але суть в тому, що знання, які тут дають, я б не отримав більше ніде.
Окремої уваги заслуговує той факт, що самі бійці позитивно відгукуються про роботу інструкторів:
– Ми зараз знаходимося на території частини внутрішніх військ. Тут тренується й спецпідрозділ «Барс». Інструктори заслуговують найвищих похвал. Це не генерали, а прості майори, старші лейтенанти, – зазначає Дмитро. –Це люди, які передають нам увесь свій досвід. Спокійно, без зверхності, працюють дуже професійно і навчають всьому, чому можуть навчити за цей короткий час.
Непорозуміння між людьми, які стояли по різні боки барикад на Майдані, виникатимуть ще довго. Проте на території тренувального табору Нацгвардії конфліктів на цьому ґрунті ще не виникало. За словами Дмитра Моргунова, усі розуміють, що зараз мусять гуртуватися перед спільним ворогом, у всіх однакова готовність захищати Україну:
– Говорити про настрій зараз не доводиться. Захищати країну – це наша робота на цей момент. Незважаючи на те що у кожного є своя робота, сім’я, але захист Батьківщини – те, що ми повинні робити апріорі. У кожного з нас таке розуміння на генетичному рівні. Тому ми ставимося до цього спокійно й буденно. Потрібно буде захищати – ми підемо і будемо виконувати свій обов’язок.
Польова романтика Національної гвардії
Звісно, за невеликий термін у країни не було часу створити всіх необхідних умов для навчання усіх бажаючих вступити до лав Нацгвардії. Протягом двох тижнів колишні майданівські сотні Самооборони переселилися із наметів у центрі Києва в намети у військовій частині.
– Умови військово-польові. Ми живемо в наметах по 25 хлопців у кожному. Умивальники, туалети – на вулиці. Комфорту мінімум, але все необхідне є, – розповідає Дмитро. – Харчуємося з військовослужбовцями у їдальні. Годують нормально і в достатній кількості. Єдине – було дуже холодно на початку: у наметі стояла одна «буржуйка» і її просто не вистачало на весь об’єм намету, але потім встановили другу – і все налагодилося.
Облаштуватися у перші дні навчань бійцям допомагали ті самі люди, які забезпечували Майдан усім необхідним – дровами, шинами, провізією.
– Допомога є. І це не якісь «абстрактні» люди, а наші друзі, які допомагали Майдану. Вони турбуються про нас і тут, привозять, що треба. Нам допомогли облаштуватися і роблять це й надалі.
Контракт чи резерв?
У Національній гвардії України є можливість пройти вишкіл у резерв або вступити до гвардії на контрактній основі. Дмитро Моргунов зазначає, що багато хлопців поки що роблять вибір на користь резерву:
– Зараз немає нормативно-правової бази, яка чітко регламентує поняття Національної гвардії. Нам одразу запропонували іти на контракт і продовжувати службу в лавах Нацгвардії або залишатися у резерві. Ми вирішили, що служити на контракті нам немає жодного резону, але ми маємо бути напоготові, повинні знати, що і як робити. Для себе вирішили – займаємося своєю працею на місцях. Коли є альтернатива – служити в Національній гвардії і отримувати 1800 грн на місяць чи отримувати в рази більше на основному місці роботи, то і вибирати не доводиться. Проте, коли нас призвуть, то ми знатимемо, що робити.
Про повернення на Майдан
Після двотижневого навчання резервіст Національної гвардії України Дмитро Моргунов планує повернутися до роботи. Як і сотні інших бійців Самооборони, він не збирається повертатися на Майдан:
– Моя думка, що Майдан зараз не потрібен у тому вигляді, в якому є. Зараз він маргіналізується. Люди, які там були, розійшлися і займаються своїми справами. Я не бачу зараз потреби стояти на Майдані. По суті ми вже з 22-23 лютого не є на Майдані. Ми займаємося іншими справами. Дуже багато роботи по місту, наприклад. Конкретно наша сотня підтримує порядок в одному з районів Києва. Дуже багато людей, які зараз прикриваються «брендом» Самооборони і коять негарне.