До 1986-1987 років, коли вийшли всі 12 частин роману, жанр коміксів не сприймався серйозно. Він і літературою взагалі не вважався. Проте «Вартові» дали поштовх жанру графічного роману, який має наразі своїх класиків і фанатів.
Графічний роман Алан Мур створював разом з двома людьми – художником Дейвом Гіббонсом і колористом Джоном Хіггінсом. Симбіоз цих трьох митців дав у результаті культурний продукт, який увійшов у 100 кращих англомовних романів по версії журналу Times з 1923 року.
Жанр роману – альтернативна історія. Тобто на певному відрізку часу (приблизно у 1938 році) відбувається біфуркація – відгалуження від реального розвитку подій. В результаті чого В’єтнамську війну виграли США через одного з «героїв» (Доктора Мангеттена), Річард Ніксон переобраний на третій термін, а Уотергейтського скандалу не було.
На вулиці 1985 рік. Поліція розслідує смерть Едварда Блейка, ветерана В’єтнамської війни, одного з так званих «героїв в масці». Це люди, які у 40-і роки вдягли костюми, взяли собі псевдоніми і боролися зі злочинністю різними методами там, де це не вдавалося поліції. Їх спіткала різна доля – хтось збожеволів, когось убили, а деякі передали свої маски молодшому поколінню.
З другого покоління героїв активно працювали Деніел Драйберґ (Нічна Сова ІІ), Адріан Вейдт (Озімандій), Лорі Юспешик (Шовковий Привид ІІ), Волтер Ковач (Роршак). Єдиний з них, хто має надприродну силу – Джон Остерман, вчений-фізик, який після інциденту у лабораторії стає уособленням Бога на Землі – Доктором Мангеттеном.
Президент Ніксон забороняє «героїв» і вони тепер живуть як усі. Несподівано на їх життя чинять замахи. Хто в цьому замішаний? І як уникнути ядерної катастрофи, ймовірність початку якої все більша і більша?
Спочатку роман сприймається важко. По суті, це 12 зібраних в один коміксів, але дуже якісних і продуманих. Згодом, процес читання чимось починає нагадувати повільне кіно і, попри те що картинка вже зображена на сторінках, уява читача працює на повну.
Алану Муру вдалося створити альтернативний світ, в якому він, користуючись зрозумілою формою коміксу, показав серйозні проблеми людства і переосмислив масову культуру свого часу. «Вартові» вже давно вважаються класикою жанру і входять у всі можливі топ-списки в цій галузі.
Цитата: «Був такий анекдот: Людина приходить до лікаря. У неї депресія. Каже, життя жорстоке і несправедливе.
Каже, він один в цьому жахливому і похмурому світі, де майбутнє вічно приховане в мороці .
Лікар каже: «Ліки дуже прості. Сьогодні в цирку виступає великий клоун Пальяччі. Сходіть, подивіться на нього. Це вам допоможе».
Людина вибухає сльозами. І каже: «Але, доктор ...
... Я і є Пальяччі ».
Роман Повзик, незалежне мистецьке об’єднання «Magnum Opus»