«Вихідні з книгою» від Романа Повзика: Оксана Забужко «З мапи книг і людей»

Новини
Надія Труш13 грудня 2014 о 14:041579 Kolo.poltava.ua (Новини Полтави) Полтава, вул. Фрунзе, 65 +380532613245 «Вихідні з книгою» від Романа Повзика: Оксана Забужко «З мапи книг і людей»
Ви ніколи не замислювалися: скільки людей, книг, ідей, фільмів вплинуло на Ваше життя? І наскільки сильно? Як можна виміряти той ефект, котрий через роки виплив із запущеної кимось ідеї, вчинку, слова?

«Вихідні з книгою» від Романа Повзика: Оксана Забужко «З мапи книг і людей»

Оксана Забужко давно хотіла зібрати вервицю імен, подій і всього того, що зробило з Неї ту особистість, яку ми знаємо. Тому результатом цих намагань стала збірка «З мапи книг і людей», котру у 2012-ому році видало «Meridian Czernowitz».

Починається книга з цитати Генрі Міллера: «Колись, коли я куплю дім з величезною кімнатою й голими стінами, я складу величезну мапу чи схему, яка краще од будь-якої книжки розкаже історію моїх друзів, і ще одну, яка розкаже історію книжок у моєму житті. Кожна на окремій стіні, одна проти одної, запліднюючи себе навзаєм, затираючи себе навзаєм...»

І Оксана Стефанівна спробувала в літературній формі розповісти таку історію. Подорожуючи з Нею протягом 376 сторінок інтелектуальної прози, виникає думка: «Яке ж насичене життя веде ця жінка!». Але в той же самий час розумієш, що вона виконує титанічний масив роботи у галузі літератури.

Багато чого торкається Забужко у своїх есе. Це і спогади дитинства з улюбленою книжкою про Вінні-Пуха, і подорожі різними містами нашої планети (переважно європейськими), згадки і враження від бачених вистав, кінофільмів. Її великий талант як оповідача – помічати деталі, котрими ми нехтуємо, а як письменника – незрівнянний стиль. Деякі абзаци тривають сторінками – і все одно (наперекір усім порадам з копірайтинґу) це читається без жодних труднощів.

«Вихідні з книгою» від Романа Повзика: Оксана Забужко «З мапи книг і людей»Оксана Забужко (фото – radiosvoboda.org)

Її проза густа. Вона насичена посиланнями, захованою між рядками недоказаністю, але ці есе смакують. Всі вони були написані за останні 12 років, публікувалися в різних збірниках, інтернет-часописах, але вперше зібрані під однією обкладинкою.

Катерина Білокур, Павло Тичина, Ігор Калинець, Григір Тютюнник, Юрко Покальчук, Андрій Тарковський, Соломія Павличко, Ларс фон Трієр, Юрій Шевельов, Андрій Жолдак, Джеймс Джойс і багато-багато інших – всі вони в різний час виринають зі сторінок цієї книги, розповідаючи свою історію, впливаючи на автора і (я сподіваюся) на самих читачів.

Цікаво було б побачити реальну мапу подорожей Забужко. Складається враження, що вона весь час рухається. І її чують. Містами, країнами. До Її голосу прислухаються, на презентаціях завжди людно. Для багатьох європейців вона є найяскравішим представником сучасної української літератури. Чого вартує тільки вручення їй премії «Анґелус» минулого року за роман «Музей покинутих секретів».

Для мене особисто ця книга є значимою, бо я був присутнім на її презентації на Форумі видавців 2012-ого року у Львові. Оксана Стефанівна зачитувала уривки з есеїв книги, відповідала на питання глядачів і модератора. Тоді я вперше осягнув феномен цієї жінки: глядачі заповнили собою весь театр, а деяким довелося стояти. Через насиченість подій, нам довелося піти із половини презентації (в іншій точці Львову, у «Дзизі» саме мали говорити про журналістику, одним зі спікерів була Ірена Карпа), про що не раз шкодував, читаючи цю книгу.

Та буває, що деякі вчинки змінити не можна.

Роман Повзик, незалежне мистецьке об'єднання «Magnum Opus»

Позначення:

Категорії:

Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter