Як правильно обрати сорт картоплі, щоб отримати хороший урожай на Полтавщині

Новини
Ольга Матвієнко5 квітня 2014 о 09:3112590 Kolo.poltava.ua (Новини Полтави) Полтава, вул. Фрунзе, 65 +380532613245 Як правильно обрати сорт картоплі, щоб отримати хороший урожай на Полтавщині
Цієї весни в городників виникає багато питань щодо посадки бараболі у зв’язку з раннім потеплінням, зміною літнього клімату тощо.

Як правильно обрати сорт картоплі, щоб отримати хороший урожай на ПолтавщиніДля вирощування картоплі важливо знати тип ґрунту на вашому городі (фото – www.art-pen.ru)

Як правильно підібрати сорти та доглядати за картоплею, щоб отримати хороший врожай, розповів Сергій Володимирович Пономаренко, голова правління громадської організації «Центр природного землеробства».

Як купити якісний посівний матеріал

Під час придбання картоплі спеціалісти радять звертати увагу на сортову відповідність. Сорти відрізняються за кольором шкірки та м’якоті, формою бульби, глибиною посадки вічка тощо. Під час вибору матеріалу для посадки на ринку або в магазинах багато залежить від порядності продавця, але і ваша уважність допоможе отримати бажаний врожай потрібного сорту картоплі.

– Необхідно бути певним, що там, де ви купуєте картоплю для посадки, не просто так написали на табличці назву, а це потрібний вам сорт. При цьому ви також не застраховані від придбання бульб, уражених хворобами. Кільцеву гнилість ви не помітите, потрібно розрізати картоплину. Якщо продавець вам дозволить це зробити – добре. Бульба не повинна бути уражена сухою гнилизною, – говорить Сергій Володимирович.

Під час посадки вчений радить картоплю розрізати і саджати половинками. Це дозволить відбракувати заражену бульбу.

Як правильно обрати сорт картоплі, щоб отримати хороший урожай на ПолтавщиніТак виглядає кільцева гниль у розрізі (фото – www.belbulba.na.by)

Картопля із Чернігова не даватиме гарного врожаю в більш посушливих районах на Полтавщині

– Ми рекомендуємо тільки вітчизняні сорти картоплі. Зараз українська наука майже не займається виведенням нових сортів, проте підтримує на належному рівні той, який існує і в достатній кількості. Наприклад, в Інституті картоплярства Національної академії аграрних наук України у селищі Немішаєве підтримують близько 30 сортів картоплі, – зауважив Сергій Пономаренко.

Один з найважливіших факторів, які впливають на отримання хорошого врожаю, – районування сорту картоплі. Йдеться про те, щоб сорт підходив для посадки у нашому регіоні. Раніше у Полтавській області було близько 10 сортовипробувальних ділянок на дослідних станціях, де і досліджували, чи підходить той чи інший сорт для посадки в певному районі. Зараз, читаючи опис сорту, можна дізнатися, у якому ґрунті та в яких кліматичних умовах картопля даватиме найкращий врожай.

– Коли селекціонер вивів сорт у Чернігові, де кількість опадів у рік на 200 міліметрів більша, ніж у Полтаві, то, посадивши цю картоплю у Кременчуці, де кількість опадів значно менша, ви не отримаєте бажаних 400 центнерів з гектара, – говорить Сергій Пономаренко.

Обираючи сорт картоплі, городники вже орієнтуються, в якому ґрунті вона ростиме. Проте для більшої впевненості можна зробити аналіз. Наприклад, цим займаються у центрі природного землеробства «Полтава-Органік» у Полтавській державній аграрній академії.

Сорти картоплі, які даватимуть найбільший урожай на Полтавщині

Усі вітчизняні сорти картоплі вже більш-менш районовані, говорять спеціалісти.

Для нашого регіону є безліч сортів, які підходять, але найпопулярнішими, на думку Сергія Пономаренка, залишаються такі: Явір, Повінь, Сувенір чернігівський, Невська, Слов’янка, Серпанок.

Повінь – ранній сорт. Бульби червоного кольору, а м’якоть кремова. Стійкий до раку та картопляної нематоди. Врожайність сорту – до 440 ц/га. Непогано підходить для пюре, адже вміст крохмалю – 15-16%.

Сувенір чернігівський – сорт, який рано дозріває, з врожайністю близько 350 ц/га. Вміст крохмалю дещо нижчий, ніж у Повені, – 14%. Бульба видовжена, жовтого кольору, з дрібними вічками, м’якоть кремова.

У сорту Явір округлі бульби кремового кольору. М’якоть теж кремова. Вміст крохмалю – 17-18%. Це середньостигла картопля. Сорт стійкий до такого захворювання, як патотип раку; висока польова стійкість до фітофторозу, альтернаріозу, мокрої бактеріальної гнилизни, парші звичайної та вірусних хвороб. Прогнозована врожайність – 440 ц/га.

Картопля Невська належить до середньоранніх сортів. Бульби округлі з білою шкіркою та м’якоттю. Рекомендована для супів та салатів, менше – для смаження та приготування пюре. Вміст крохмалю – 10-14%. Врожайність – 380-500 ц/га.

Слов’янка – середньостиглий сорт із доволі високим вмістом крохмалю в 11-13%. Картоплини овальні та видовжені, рожево-фіолетові, з гладенькою шкіркою та кремовою м’якоттю. Сорт зазвичай добре родить (близько 500 ц/га). Проте спеціалісти говорять, що при такій врожайності слов’янка має посередні смакові якості.

Як правильно обрати сорт картоплі, щоб отримати хороший урожай на ПолтавщиніПеріодичне оновлення сортів гарантує кращий врожай (фото – www.pro-kartofel.info)

Популярністю користуються і голландські сорти – Беллароса, Пікассо.

Останнім часом взагалі багато рекомендують сортів іноземних, наприклад, голландської селекції.

– Під час вибору сорту іноземної селекції варто пам’ятати, що немає абсолютної впевненості в тому, що ці сорти не модифіковані, – зазначає Сергій Володимирович. – Крім того, їхні сорти, безумовно, дають високий врожай, але вони чітко вписані в технологію, яка включає в себе з-поміж усього внесення великої кількості мінеральних добрив, інтенсивний захист. Якщо нехтувати цими умовами, ви ніколи не отримаєте врожай, заявлений селекціонером.

Міф про виродження картоплі

Останнім часом у селах дуже багато говорять про виродження картоплі: наявні сорти дають усе менший врожай, бараболя не зберігається взимку, частіше вражається великою кількістю хвороб. Сергій Володимирович впевнений, що такого поняття не існує:

– Чому це відбувається: через недотримання правил відбору посівного матеріалу, недотримання умов вирощування та збору врожаю. Якщо ви купили ранній сорт, а в його характеристиках зазначений період дозрівання 80-100 днів, то відрахуйте ці 100 днів від часу проростання і приберіть врожай з поля, тоді він краще зберігатиметься.

Часто забувають і про такий агроприйом, як викошування бадилля. За два тижні до викопування радять скосити його, щоб знизити ймовірність хвороб та для формування кращої шкірки на бульбах.

Для картоплі, як і для будь-яких інших сільськогосподарських культур, важливе оновлення сорту.

– Оновленням сортів в Україні займаються ліцензовані установи. Для цього вони виводять вихідний матеріал насінного картоплярства – еліту. Ці зразки контролюють державні органи. Порівнюють виведену еліту зі зразками супереліти, тобто першим врожаєм, який отримали від пророщування насіннєвих бульб, – пояснює Сергій Пономаренко. – Потім вже через ці установи картопля потрапляє до дистриб’юторів і на ваш город. Після еліти йдуть вже бульби першої та другої репродукції. Варто знати, що від супереліти та еліти ця картопля відрізняється меншою стійкістю до хвороб.

Уникнути так званого явища виродження легко, потрібно дотримуватись правил оновлення сорту та самостійної заготівлі посівного матеріалу:

– Багато людей після викопування картоплі все змішують в одну купу, а потім вибирають, де кращі картоплини для насіння. Ви маєте бульбу – рівну, потрібного розміру. Але при цьому може бути, що в кущі вона всього одна. Таким чином ми постійно розбавляємо матеріал для посадки. Правильно викопувати кущ за кущем, відкладати на окремі купи і брати посівний матеріал для наступного року з найбільших кущів, – радить спеціаліст.

Зазвичай оновлення сортів рекомендується через кожні 3-4 роки.

Як отримати врожай у спеку

Цього року синоптики прогнозують спекотне літо. Картопля – сільськогосподарська культура, яка погано переносить високу температуру.

– Бульба починає погано набирати вагу вже при +26°С в ґрунті. Знизити температуру на поверхні та всередині допоможе мульчування. Прикрийте грядку шаром соломи близько 10-15 сантиметрів – ґрунт не тільки менше прогріватиметься, а й солома не даватиме бур’янам проростати. На невеликих присадибних ділянках ефективною буде і сітка для затінення, – говорить Сергій Пономаренко.

Ще два фактори впливають на врожай картоплі – вологість та пухкий ґрунт. На ділянці без поливу ви навряд чи отримаєте гарний врожай картоплі.

Як правильно обрати сорт картоплі, щоб отримати хороший урожай на ПолтавщиніСолома збереже прохолоду та вологу на грядці (фото – www.prodachu.com)

Позначення:

Категорії:

Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter