Низка депутатів Верховної Ради найняли собі у помічники родичів та технічних кандидатів, які конкурували з ними на парламентських виборах.
Про це свідчать результати дослідження доступної на сайті Верховної Ради інформації про помічників народних депутатів VIII скликання, яке провів рух «Чесно», пише «Українська правда».
– Посвідчення помічника-консультанта народного депутата відкриває практично усі двері, а ті помічники, які перебувають на державній службі, взагалі прирівнюються у статусі до спеціалістів Кабміну. Щороку на оплату праці помічників із коштів держбюджету витрачається понад 100 млн гривень. Саме тому громадськість має право знати: хто вони, помічники народних депутатів, – заявила Галина Чижик, юрист Інституту медіаправа.
В цілому, щонайменше 19 депутатів заручилися допомогою своїх родичів, які мають статус їх помічників. 15 депутатів надали такий статус переможеним опонентам. Серед таких і Сергій Каплін, який переміг на виборах до Верховної Ради по 147 округу в Полтаві. Його помічник Петро Васильович Фарило був конкурентом нардепа.
За дослідженням, показовою є практика депутата VI, VII та VIII cкликань Василя Петьовки: протягом трьох скликань він користується послугами помічника-консультанта Степана Хоми, з яким конкурував на виборах у 2012 та 2014 роках.
Абсолютним рекордсменом за кількістю помічників є Михайло Ланьо з депутатської групи «Воля народу» – серед його 28 помічників є двоє власних дітей – Михайло та Павла Ніколетта.
На відміну від нього, 11 депутатів мають лише по одному помічнику. В середньому команди народних депутатів налічують 9 помічників-консультантів.
Станом на 9 лютого відомі прізвища 3715 помічників-консультантів чинних нардепів. Із них 609 є держслужбовцями, на контракті за сумісництвом працевлаштовано 34 людини, на постійній основі працюють 474 помічника. Переважну більшість помічників (2598 або 70%) залучено на громадських засадах.
Серед помічників є 2577 чоловіків та 1138 жінок. На оплачуваній роботі працює приблизно рівна кількість чоловіків та жінок: 569 та 548 відповідно. Серед парламентських фракцій найбільший відсоток жінок допомагає депутатам від «Самопомочі», найменший – членам фракції «Воля народу».