Великий піст готовить християн до гідної зустрічі свята Воскресіння Христова (Пасхи).
Чотиридесятниця (40 днів) встановлена на честь сорокаденного посту Спасителя, а Страсна седмиця – на згадку останніх днів земного життя, страждань, смерті і погребання Христа.
Загальна тривалість Великого посту разом зі Страсною седмицею – 48 днів. Піст, або говіння, – це відмова не тільки від певної їжі, а й від усіх шкідливих звичок і веселощів. Це час каяття, роздумів і молитви.
Протягом усього Великого посту християнська церква закликає віруючих утримуватися від вживання м’яса, молока, яєць і риби, в тому числі в складі різних страв. Риба дозволяється лише на свята Благовіщення і Входу Господнього в Єрусалим.
Перший день Великого посту часто називають Жилавим понеділком, адже цього дня господині печуть житні коржі – «жилянки». Крім цих коржів, жодної іншої страви не готують, а їдять лише тертий хрін з буряковим квасом та редьку.
Старі люди говорили: «Не можна в Жилавий понеділок чужим бабам входити в чужу хату. Бувало, зайде хтось та позавидує – і переведеться!» Боялися, що разом із жінками до хати можуть ускочити злидні. З цієї ж причини у Жилавий понеділок не позичали хліба й солі, не давали сірників і жару для розтоплення печі, щоб не віддати з хати добробут.