Біля Горішніх Плавнів хочуть облаштувати музей під відкритим небом

Суспільство
Надія Труш15 липня 2016 о 13:08801 Kolo.poltava.ua (Новини Полтави) Полтава, вул. Фрунзе, 65 +380532613245 Біля Горішніх Плавнів хочуть облаштувати музей під відкритим небом
У серпні в Горішніх Плавнях планує завершити свою роботу археологічна експедиція.

Біля Горішніх Плавнів хочуть облаштувати музей під відкритим небомБіля Горішніх Плавнів хочуть облаштувати музей під відкритим небом. Фото komsomolsk-rada.gov.ua

У Горішніх Плавнях уже 15 років щорічно проводять розкопки на території міста чи поруч з ним. 10 років тому Горішньоплавнівська (Комсомольська) ранньослов'янська археологічна експедиція (КРАЕ) почала проводити розкопки на поселенні Барбара I. З квітня 2016 року на півострові знову працює КРАЕ. Там планують після закінчення розкопок збудувати музей під відкритим небом. Про це повідомляють на офіційному сайті Комсомольської міськради.

  • Горішньоплавнівська (Комсомольська) ранньослов'янських експедиція – це результат співпраці Київського інституту археології НАН України та міського історико-краєзнавчого музею за підтримки міської влади та керівництва ВАТ «Полтавський ГЗК». За роки свого існування КРАЕ досліджувала шляхом розкопок кілька поселень, передала в міський історико-краєзнавчий музей понад три тисячі знахідок, деякі з них є рідкісними. Експедиція складається не тільки з професійних археологів. Деякі приїжджають працювати в експедиції в період відпусток або канікул. У цьому році в ній почали працювати лише два професійних археологи, яким періодично допомагали місцеві ентузіасти. На початку липня на допомогу експедиції приїхали 20 студентів Київського педагогічного університету ім. М.Драгоманова.

У 2016 році експедиція почала працювати з квітня і продовжить розкопки до середини серпня.

– Наступного року є бажання почати будівництво музею під відкритим небом, втілювати в життя проект, задуманий 10 років тому. У Європі вони дуже популярні, і в Україні створено не один. Є перспектива», – пояснив науковий співробітник відділу археології ранніх слов'ян і регіональних польових досліджень Київського інституту археології НАН України Юрій Башкатов. Він також зазначив, що на перші місяці експедиції запланував роботи, від яких чекає великих результатів.

– Ці місця вважалися порожніми. Але ми отримали досить непогану колекцію матеріалів, яка добре вкладається в те, що ми добули в попередні роки, і служить йому хорошим доповненням, – додав керівник експедиції.

Під час нинішніх розкопок на Барбарі знайшли уламки посуду, багато керамічних фрагментів, ніж із металу. Крім того, на одному з розкопів археологи знайшли великий германський будинок.

– Зараз ми перевіряємо, але вже на 90% впевнені в цьому. Подібне ми досліджували в 2005 році. Але цей, на відміну від попереднього, має кам'яне вогнище. Це досить рідкісна річ. Були відкриті вогнища глинобитні, а щоб такі – не було. У 2005 році була лише пляма пропаленого піску на місці вогнища і ніяких конструкцій. А тут близько метра в діаметрі, викладений з каменю, а поруч кілька розвалин керамічних, розбитих на менші, – сказав Ю.Башкатов – Таке враження, що кераміку викладали на місці, можливо по ній ходили. А може вимостили для якихось ремесел або просто підсипали підлогу з якоюсь метою. Поки що робити остаточні висновки передчасно. Але знахідка свідчить про виробництво металу.

За словами керівника КРАЕ, матеріали попередніх експедицій вказували на період неоліту, який датується в Україні 5-6 тисячоліттям до нової ери. А також енеоліту, мідно-кам’яне століття. Більшість знахідок все-таки пов'язані з черняхівської культурою, найяскравішою культурою не тільки України, але і всієї Східної Європи римського часу. Вона охоплює величезну територію, включаючи велику частину сучасної України (за винятком північних районів у лісовій зоні і степових областей Лівобережжя), Молдову, а також східну Румунію і західні частини Курської і Бєлгородської областей Росії.

До теми: Студенти на археологічних розкопках зіграли у футбол і зібрали гроші для військових

Позначення:

Категорії:

Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter