Вийти на вулицю із протестом людей змусило те, що з 1 липня в Україні подорожчали тепло і гаряча вода, пов’язане з новою єдиною ціною на газ для населення і постачальників.
- Довідково: Кабмін вирішив привести ціну на газ до єдиного знаменника – 6879 гривень за тисячу кубометрів. 9 червняпоточного року Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг, ухвалила рішення підвищити тарифи на тепло і гарячу воду. Тож з 1 липня середньозважений тариф на тепло виріс на 95,3% – до 1043 гривень за 1 Гкал (замість 534 грн за 1 Гкал). Проте це зовсім не означає, що всі українці будуть платити однаково, ціна залежить від компанії-постачальника послуг.
Три фракції вийшли на битву проти тарифів
Оголошення про акцію протесту за кілька днів до її проведення розмістив у соціальній мережі депутат Полтавської міськради Олександр Шамота. «Вічний революціонер» Полтави й вивів людей на вулиці під прапорами «Партії простих людей Сергія Капліна». До Шамоти приєдналися ще дві фракції в міськради – ВО «Свобода» та «Самопоміч». Був присутній правозахисник Василь Ковальчук.
На акцію протесту прийшли кілька сотень людей з плакатами та партійними прапорами. Здебільшого це було старше покоління, але й молодь також була присутня. Цікаво, що деякі не бажали пояснити, навіщо прийшли. Але більшість охоче ділилися із журналістами причиною виходу на протест.
– Я отримую хорошу пенсію, але буквально майже все змушений віддавати за комунальні послуги. Це знущання над народом! Коли згідно із Конституцією надра землі належать народу, а кому вони насправді належать? Олігархам. Але ті 200 людей, які зараз вийшли на мітинг, нічого не змінять. Треба, що було 20-30 тисяч, тобі діло буде, – розповідає чоловік у синій кепці, ховаючи очі за сонцезахисними окулярами.
– Я хочу проявити свою громадську позицію, тому прийшов на мітинг. Зважаючи на кількість людей, сподіваюся, це змусить замислитися тих людей, які залишилися сидіти на диванах і вважати, що все минеться само собою. Але не минеться! На жаль, це ще не кінець, тарифи будуть і надалі збільшуватися, якщо люди продовжуватимуть сидіти вдома на диванах і розмовляти зі своїм телевізором. Потрібно виходити на майдан, активно проявляти громадську позицію. Тільки тоді влада буде змушена підходити до цінової політики, тарифної політики більш виважено, – говорить чоловік,тримаючи у руках державний прапор.
– Мене не влаштовують тарифи! Я вважаю, ті хто грабував 25 років нашу країну, вони повинні відновити наше хазяйство. Вони перекидають на нас, бідних пенсіонерів, проблеми, – скаржиться інша учасниця мітингу.
У підсумку учасники протесту підписали резолюцію, яку згодом передадуть у Верховну Раду.
– Тариф підняли приблизно в два рази, порівняно із попереднім. Єдиним порятунком для людей є субсидія, але не всі її можуть оформити. Хочемо достукатися до людей для того, аби «зверху» уже почали потроху переглядати тарифи. Наша акція більш інформаційна. Тобто люди знають, що у нас реально 20 мільярдів кубометрів газу, який видобуває держава, 17 мільярдів кубометрів треба для потреб населення. Тобто можна робити газ по експортній ціні. Але виходить так, що зараз у нас встановлена ціна на газ імпортна, а весь експорт йде на звичайні підприємства. Це впливає на Теплоенерго та усі інші носії. Тому готуємо резолюцію, звернемося до Кабміну із запитом, чому не зробити достойні тарифи на теплоенергію з того природнього газу, який ми видобуваємо і відправляємо або на експорт, або на підприємства, що належать олігархам. Ми зараз б’ємося майже із відчаю, тому знайти якийсь інший метод, то це може бути ще одна революція, – переконаний Юліан Матвійчук, депутат Полтавської міськради (ВО «Свобода»), один із організаторів мітингу.
Тарифи об’єднують політиків?
Акція протесту проходила під партійними прапорами «простих людей» та «свободівців». Також був один прапор партії «Самопоміч» та кілька людей у футболках з аналогічною назвою. Чи не є це об’єднанням трьох фракцій у Полтавській міськраді?
– По суті, ми про це уже багато разів говорили із Олександром Шамотою та Ігорем Окіпнюком. Справа у тому, що впливати ми можемо тоді, коли будемо об’єднаною опозицією. Зараз в міськраді є така собі «ширка», яка вирішує абсолютно усе. Зараз на сесії можна не ходити. Можна робити якісь заяви, байдуже, як ти будеш голосувати, – будь-яке рішення пройде. В принципі, так само, як і за минулої каденції. Будь-який дерибан ми можемо просто висвітлити. Але якщо буде 15 наших голосів (5 від «Партії простих людей», 4 із «Самопомочі», 6 із «Свободи), тоді вони знатимуть, що у них 15 голосів уже немає. А з них хтось може бути відсутній. А їй потрібно 22 голоси. Зараз у них є 27 голосів. Ще трохи – і більшості у них уже немає. Тобто для нас це єдиний шанс зробити якийсь тиск. Так, у наших партій різні ідеологічні погляди, але в міськраді у нас зараз однакові соціальні погляди, на тому й будемо робити акцент, – пояснив Юліан Матвійчук.
Тарифний мітинг – спроба змін чи дежавю?
До речі, подібні мітинги проти тарифів уже проходили в інших містах України. Зокрема, наприкінці червня поточного року мешканці Павлограда на Дніпропетровщині вийшли з протестом проти підвищення тарифів на житлово-комунальні послуги. Таку ж акцію влаштовували й біля будівлі Кабінету Міністрів України. Нині ж до хвилі протестів приєдналася Полтава. 6 липня мітингували проти тарифів на комунальні й у столиці. Це була хода профспілкових організацій під гаслом «Європейським цінам – європейські зарплати». Мітингуючі пройшлися від Хрещатика до Кабміну, вимагали зупинити зростання цін на комунальні послуги, «тарифний геноцид».
Нагадаємо, у Полтаві минулого 2015 року полтавці уже мітингували проти високих тарифів на комунальні послуги, навіть приїжджали нардепи Юрій Бублик і Олег Тягнибок. Однак масові протести не дали очікуваних результатів. Власне, і нині люди мало вірять у те, що тарифи зменшать, однак все одно виходять на вулиці в надії, що тарифним негараздам врешті буде край.