Найбільше нітратів накопичується в ранній зелені – кропі, петрушці, салаті

Суспільство
30 квітня 2015 о 08:482060 Kolo.poltava.ua (Новини Полтави) Полтава, вул. Фрунзе, 65 +380532613245 Найбільше нітратів накопичується в ранній зелені – кропі, петрушці, салаті
Скільки коштують і чи дійсно корисні весняні овочі.

Найбільше нітратів накопичується в ранній зелені – кропі, петрушці, салатіНа ринках Полтави повно зелені та овочів. Фото Дар’ї Черкашиної

Із приходом весни на столах кожної родини з’являється все більше салатів та страв із овочів із додаванням петрушки, кропу, салату, шпинату тощо. Адже в цих продуктах багато необхідних для здоров’я вітамінів та корисних речовин.

Більшість людей не замислюється, що нині купувати принадні після зими овочі досить небезпечно. Помідори, огірки, пекінська капуста та зелень можуть завдати шкоди здоров’ю. Звісно, якщо овочі вирощені особисто на городі, без додавання добрив, то хвилюватись, швидше за все, не потрібно. Проте сезон власноруч вирощених овочів ще не настав. Тому й купують їх полтавці в магазині чи на базарі, отже, потрібно остерігатися нітратів. Адже потрапляючи в їжу з овочами і фруктами, нітрати в перевищених кількостях викликають отруєння, різні захворювання серцево-судинної, нервової, травної систем. Статистика свідчить, що кожного року навесні понад три тисячі українців отруюються тепличною продукцією.

Читайте також: Не дивлячись на сезон нересту, на риках Полтавщини повно риби з ікрою

Багато нітратів міститься в овочах, вирощених у теплицях

Товарознавець Любов Верещак розповіла газеті «Коло», в яких овочах найбільше міститься нітратів та яким чином їх можна зменшити. Фахівець зазначила, що велика кількість нітратів міститься в овочах і зелені, вирощених у теплицях. Тому взимку і ранньою весною слід виявляти особливу обережність, вибираючи продукти для столу. Адже в овочі, які вирощували у теплицях, додають значну кількість мінеральних добрив. В умовах ранньої весни, коли рослинам не вистачає сонячного проміння, вони проходять активну підгодівлю добривами, а саме нітратами. Завдяки їм овочі набувають привабливого вигляду та швидко ростуть. Яскравий колір та соковитість – це все нітрати.

– Купуючи моркву, варто знати, що саме у серцевині міститься найбільша кількість нітратів. В оболонці їх набагато менше. Більше у верхівці, ближче до листя, а також у самому хвостику. У нашаткованій моркві нітрати швидко перетворюються на нітрити (токсичні речовини), – розповідає Любов Верещак.

В огірках навпаки, під шкірою їх набагато більше, ніж усередині. Тому під час нарізання на салат в огірка слід зрізати як шкірку, так і обидва кінці.

Кругла редиска має значно більше нітратів, ніж витягнута. Щоб зменшити вміст нітратів майже вдвічі, слід зрізати верхівку і хвостики.

– Максимальна кількість нітратів в качані та верхніх листках білоголової капусти. Із свого досвіду знаю, що у квашеній капусті, наприклад, перші 3-4 дні йде бурхливе перетворення нітратів на нітрити. Тому їсти малосольну капусту я раджу не раніше, ніж через тиждень, оскільки за цей час більшість нітратів переходить у розсіл, – продовжує Любов Верещак.

Зелень і листя, за словами товарознавця, із помітними ознаками в’янення містять максимальну концентрацію нітратів. А от у помідорах найменша кількість нітратів.

Найбільше нітратів накопичується в ранній зелені – кропі, петрушці, салатіФото Дар’ї Черкашиної

Під час придбання ранніх овочів потрібно вимагати у продавця сертифікат якості продукту

Спеціаліст зазначає, якщо покуштувати ранніх овочів все ж таки хочеться, то за зовнішнім виглядом можна визначити, які можна купувати. Наприклад, якщо редиска, огірок чи помідор занадто великого розміру, або дуже яскравого та блискучого кольору – це перша ознака великої кількості нітратів у них.

– Краще надавати перевагу тепличним овочам менш досконалого вигляду. Але при цьому слід вибирати овочі, які мають свіжий вигляд. Не купуйте ті, що довго лежать на прилавку, – підкреслює жінка.

Товарознавець наголошує, що, купуючи ранні овочі, потрібно вимагати у продавця сертифікат якості продукту. Наданий документ має містити зафіксований результат нітратного контролю. Якщо у відповідній графі зазначено, що вміст нітратів у межах норми, купувати овочі можна.

Вдома ранні овочі потрібно ретельно промити й замочити у холодній воді. Це суттєво зменшує вміст у них нітратів. Наприклад, якщо моркву та капусту потримати годину у воді, їх вміст зменшується на 30 відсотків. Найбільше нітратів накопичується у кропі, петрушці, салаті, тому й вимочувати у воді їх рекомендується на менше, ніж дві години перед споживанням.

Сік лимона нейтралізує шкідливу дію нітратів

Любов Верещак також поділилась секретом, що чудовою зброєю для нітратів вважається вітамін С. Тому під час приготування салатів їх слід поливати соком лимона.

Медсестра районної лікарні Світлана Фокіна розповіла, що зазвичай отруєння нітратами не тяжкі. Трапляються випадки, коли люди навіть не підозрюють, що їхня нудота пов’язана саме з ними.

– Якщо недуга проходить спокійно, то пацієнти рідко звертаються по медичну допомогу. У таких випадках вони лікуються вдома. Помітні симптоми – посиніння губ та нігтів. Якщо стан погіршується, то шкіра може набути синього відтінку, серцебиття прискорене, з’являється головний біль та відчувається пульсація у скронях, – говорить Світлана Миколаївна.

У разі виникнення симптомів, лікар радить насамперед вивести токсини зі шлунку та викликати «швидку».

ЦІКАВІ ФАКТИ

• Рослини, уражені шкідниками або хворобами, накопичують нітратів більше, ніж неушкоджені.

• Багато нітратів міститься в недостиглих фруктах та овочах. Плоди останніх зборів містять менше нітратів, ніж перші.

• На концентрацію нітратів в овочах впливає час збору врожаю. Продукція, зібрана вранці або ввечері, містить удвічі менше цих речовин, ніж та, яку збирають в інший час доби.

• Під час приготування салатів процеси перетворення нітратів на нітрити посилюють сметана і майонез, в яких бурхливо розвиваються мікроорганізми. Рослинні олії стримують ріст бактерій.

• Під час варіння і тушкування капусти, буряків, кабачків, моркви не варто закривати посуд кришкою – потрібно дати нітрозоамінам вийти з паром.

• Зберігання свіжих овочів за низької температури запобігає утворенню нітритів. У глибоко заморожених овочах накопичення нітратного азоту не відбувається. Їх слід розморожувати безпосередньо перед вживанням, оскільки тривале розморожування сприяє переходу нітратів у нітрити.

Зелень краще купувати на ринку, а капусту у супермаркеті

Перед святами полтавці масово скуповують овочі та зелень, готуючись до травневих пікніків. Одні віддають перевагу продуктам, котрі продають на ринку, а інші довіряють супермаркетам. Ми вирішили порівняти ціни основних продуктів, котрі входять у весняний салат: де вигідніше купувати: на ринку, чи в магазині.

За підрахунками, зелень краще купувати на Центральному ринку. Її продають у великих пучках. Продавці розповідають, що кожного ранку до них приходять перекупники, котрі скуповують масово зелень. Потім, поділивши її на маленькі пучечки, перепродують в інших місцях. Редиску, огірки та помідори також вигідніше купувати на Центральному ринку. Морква за однаковою ціною як на ринках, так і в супермаркетах. У магазині вигідніше купувати лише капусту.

Центральний ринок Київський ринок Ринок «Браїлки» «Еко-маркет» АТБ
Петрушка 14 грн – великий пучок 4 грн маленький пучок 3 грн маленький пучок 18 грн (90 грамів)
Кріп 20 грн – великий пучок 4 грн маленький пучок 4 грн маленький пучок 16 грн (90 грамів)
Зелена цибуля 15-20 грн – великий пучок 40 грн – великий пучок 2 грн - маленький пучок 11 грн (90 грамів)
Редис 23-26 грн 30 грн 30 грн 30 грн
Огірки 23-25грн 35 грн 32 грн 27 грн 26 грн
Помідори 45-50 грн 60-70 грн 50 грн 51-59 грн 51-58 грн
Капуста 35 грн 40 грн 40 грн 28 грн 32 грн
Морква 14 грн 15 грн

14 грн

16 грн 14 грн

Дар’я Черкашина

Позначення:

Категорії:

Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter