Для охоплення більш широкої аудиторії населення інформаційно-роз’яснювальною роботою щодо спрощеного порядку надання житлової субсидії спеціалісти Департаменту праці та соціального захисту населення Полтавської облдержадміністрації підготували відповіді на найбільш популярні запитання громадян.
1. Чи необхідно повторно звертатися за призначенням субсидії на опалювальний сезон у разі якщо на даний час субсидію призначено у «нульовому» розмірі?
Ні, повторно звертатися непотрібно. Субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається на 12 місяців з місяця звернення за її призначенням. На початку опалювального сезону управління праці та соціального захисту населення розрахують розмір субсидії без додаткового звернення. Протягом десяти днів після отримання необхідної інформації приймають рішення про призначення (непризначення) субсидії та письмово інформують про прийняте рішення громадян.
2. Чи необхідно повертати розмір отриманої житлової субсидії державі у разі, якщо заявник здійснить продаж житлового приміщення чи переоформлення спадщини в майбутньому та в якому розмірі?
Субсидія є безповоротною і її отримання не пов’язане і не тягне за собою зміни форми власності житла.
3. Які документи та куди необхідно подати, щоб отримати субсидію?
Для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає до управління праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації (орендарі - за місцем проживання):
- заяву про призначення житлової субсидії;
- декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії. Відтепер в декларації не зазначається сума доходу без урахування податку з доходів фізичних осіб, вказуються лише вид отримуваного доходу і джерело з якого отримані кошти;
- договір найму (оренди) житла - для осіб, які винаймають житло;
- довідки про доходи - у разі декларування доходів за три місяці, а також у разі зазначення у декларації інших отриманих доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом управління праці та соціального захисту населення.
У сільській місцевості приймання заяв з необхідними документами для призначення субсидій та передачу їх управлінню праці та соціального захисту населення здійснюють уповноважені особи, сільських селищних) рад.
Вказані документи також можуть бути надіслані поштою управлінню праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації заявника.
4. У вересні мною подано заяву про призначення житлової субсидії та декларацію до управління праці та соціального захисту населення за місцем проживання. Прошу надати роз’яснення щодо термінів призначення житлової субсидії?
Для нарахування субсидій управління праці та соціального захисту населення направляють запити про:
- склад зареєстрованих у житлових приміщеннях осіб
- до житлово-експлуатаційних організацій або інших органів, що визначені місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування;
- забезпеченість громадян житловою площею та комунальними послугами
- до житлово-експлуатаційних організацій, житлово-будівельних (житлових) кооперативів, об'єднань співвласників багатоквартирних будинків та організацій, що надають житлово-комунальні послуги, органів самоорганізації населення;
- доходи осіб з Державного реєстру фізичних осіб- платників податків
- до Державної фіскальної служби;
- суми пенсійних виплат осіб, пенсії яким призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а також осіб, які отримують пенсії не за місцем реєстрації – до Пенсійного фонду України. Важливо, щоб дані, зазначені в заяві та декларації, та дані, які надходять на запити управлінь праці та соціального захисту населення, співпадали, лише після цього виноситься рішення про призначення субсидії в 10-денний термін.
Звертаємо увагу на необхідність зазначення в заяві про призначення житлової субсидії та декларації достовірних даних.
5. За який період та які доходи враховуються для призначення субсидії?
Для призначення субсидії сукупний дохід обчислюється виходячи з нарахованих особам доходів без урахування податку з доходів фізичних осіб за попередній календарний рік .Якщо субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається у I кварталі року, середньомісячний сукупний дохід визначається за перші три квартали попереднього року. За бажанням громадян субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається на основі середньомісячного (за три місяці, що передують місяцю, з якого призначається субсидія) сукупного доходу осіб, після подання довідок про доходи таких осіб за зазначений період. До сукупного доходу не враховуються частина допомоги при народженні дитини та допомоги при усиновленні дитини, виплата якої здійснюється одноразово, одноразова винагорода жінкам, яким присвоєно почесне звання України "Мати-героїня", сплачені особою аліменти, доходи від розміщення депозитів, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, які беруть безпосередню участь в антитерористичних операціях, допомога громадських та благодійних організацій, допомога на поховання, одноразова допомога, яка надається відповідно до законодавства або за рішеннями органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності.
6. У яких випадках рішення про призначення субсидії приймається комісійно?
Питання призначення житлової субсидії, як виняток, виноситься на розгляд комісій, створених при райдержадміністраціях, виконавчих органів міських, районних у містах рад у випадках, якщо:
- у складі сім’ї є особи, які зареєстровані, але фактично не проживають у житловому приміщенні (будинку);
- особові рахунки відкриті на особу, яка не зареєстрована у житловому приміщенні (будинку);
- будь-хто з членів сім’ї протягом 12 місяців перед зверненням здійснив одноразову купівлю або оплатив послуги на суму, яка перевищує 50 тис. грн.
Крім того, комісіями приймаються рішення щодо призначення непрацездатним особам, які проживають самі, на понаднормову площу житла (що перевищує встановлену соціальну норму житла - 13,65 кв. метра на одну особу та додатково 35,22 кв. метра на домогосподарство).
7. Чи підлягає перерахунку розмір призначеної субсидії та у яких випадках?
Перерахунок субсидії у межах установленого терміну її призначення без звернення громадян здійснюється у разі: зміни цін і тарифів на послуги, на оплату яких призначено субсидію;встановлення Кабінетом Міністрів України нового розміру витрат громадян на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива; внесення змін до законодавства в частині надання окремим категоріям громадян пільг на оплату житлово-комунальних послуг; коли рішенням виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або місцевої держадміністрації встановлено дату початку (закінчення) опалювального періоду, відмінну від дати початку (закінчення) опалювального сезону, на який розраховується субсидія.отримання за запитом уточненої інформації про склад зареєстрованих у житловому приміщенні осіб, забезпеченість громадян житловою площею та комунальними послугами, доходи осіб; проведення перерахунку розміру плати за житлово-комунальні послуги в разі їх ненадання або надання не в повному обсязі.
8. Чи необхідно повідомляти про зміни, які відбулися у складі зареєстрованих осіб в період отримання житлової субсидії?
Громадянин, якому призначено субсидію, зобов’язаний протягом місяця поінформувати територіальне управління праці та соціального захисту населення про зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (орендарі - про осіб, які фактично проживають), їх соціального статусу, переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання, виконавців житлово-комунальних послуг, купівлю товарів або оплату послуг на суму, що перевищує 50 тис. гривень та надати відповідні документи.