Фото - google.comМи відібрали найкращі з них за допомогою авторитетного сайту www.stopfake.org. До списку потрапили п’ять найбезглуздіших вигадок.
Фейк (англ. Fake) – буквально «підробка», але у даному контексті використовується як «неправда».
Фейк перший – «Армія України існує на гроші Януковича»
Російське видання «Україна.ру» опублікувало новину про те, що «київський режим готується до «розпилу» залишків активів екс-президента України», а сама «українська армія існує на гроші Януковича».
При цьому видання посилається на слова колишнього в. о. глави Адміністрації Президента України та голови Комітету Ради Сергія Пашинського.
Під час прес-конференції Сергій Пашинський заявив, що 50% оборонного бюджет – це гроші спецфонду, створеного з активів Януковича. Він закликав також на наступній сесії Парламенту проголосувати за конфіскацію активів Януковича.
Зауважимо, що його слова стосуються не фінансування нагальних потреб армії, а спецфонду, про що він сам і згадав.
Другий – «Міжнародні експерти визнали провину Києва в катастрофі лайнера під Донецьком»
Російські та інші видання, посилаючись на запис Володимира Корнілова, українського політолога, відомого своєю проросійською позицією, повідомили про те, що експерти нібито визнали провину Києва в катастрофі малайзійського Boeing 2014 року. Відтак «Україна.ру» пише: «Голландський депутат Пітер Омтзігт фактично повідомив про визнання міжнародними експертами вини Києва в катастрофі малайзійського лайнера під Донецьком, про що замовчують ЗМІ».
Далі вони посилаються на повідомлення Корнілова в Facebook, де він згадує твітт (коротке повідомлення – прим. авт.) голландського депутата. У ньому дослівно йдеться, що «CTVID підтверджує, згідно із інформацією спецслужб: всі робочі «Буки» на Сході належали Україні».
Це витяг з доповіді, представленої парламенту Нідерландів 22 січня цього року. Він вирваний з контексту і з нього російські ЗМІ зробили висновок про нібито «визнання експертів провини Києва».
Насправді Омтзігт пізніше представив посилання на цю доповідь у своєму Twitter (соцмережі). Щодо систем «Бук», то в ньому йдеться: «У AIVD (служби безпеки) була відсутня інформація, яка вказує на наявність оперативних потужних систем ППО у сепаратистів, наприклад, «Буків», які називаються також SA11, до краху MH17».
Це означає, що у голландських служб не було інформації про їх наявність, але ніяк не є звинуваченням України.
Через деякий час Пітер Омтзігт відреагував на ці повідомлення у пресі. У Twitter він написав: «Деякі російські ЗМІ сьогодні, здається, думають, що Україна мала системи «Бук» у повстанських районах, утримуваних на 17 липня 2014 року. Це просто неможливо».
Фейк також передрукували «Голос Правди», «Правда.ру», «Російська весна» та інші.
Третій – «Порошенко сказав, що є реінкарнацією гетьмана Мазепи і Степана Бандери»
Російський ресурс «Жива Кубань» повідомив про дуже дивні заяви Президента України Петра Порошенка.
Нібито в інтерв’ю телеканалу «1+1» Порошенко сказав, що є реінкарнацією гетьмана Івана Мазепи і лідера українських націоналістів Степана Бандери. «Мені одну ніч сниться, що я – гетьман Іван Мазепа, а наступної ночі, що я – це Степан Бандера», – «розповів» президент на «Інтері». А, за повідомленням ресурсу, вчені йому заявили, що це є свідченням реінкарнації гетьмана Мазепи і Степана Бандери в образі Порошенка.
Телеканалу «1+1» у грудні минулого року Президент інтерв’ю не давав, а 20 грудня вийшло інтерв’ю Порошенка телеканалу «Інтер». Жодних посилань на подібну заяву ні на сайті «1+1», ні на сайті служби новин «ТСН» немає. У редакції «ТСН.ua» підтвердили StopFake, що подібного інтерв’ю або новини не було. Сам же зміст фейку викликав у журналістів телеканалу «1+1» сміх.
До поширення цієї брехні долучився і російський ведучий Володимир Соловйов, який прокоментував це повідомлення у «Твіттері»: «Порошенко вважає, що він – реінкарнація Мазепи і Бандери. Пора викликати екстрену психіатричну допомогу... » Трохи пізніше він визнав свою помилку і написав, що це був фейк.
Четвертий – «П’яні американські найманці влаштували бійку в Маріуполі»
Російські ЗМІ процитували так званого «заступника начальника штабу ополчення ДНР» Едуарда Басуріна про те, що 17 громадян США з приватної військової компанії провокували конфлікт із місцевими жителями Маріуполя.
Так, «чиновник ДНР» заявив: «У місті Маріуполь в нічному клубі «Порт сіті» помічено 17 військовослужбовців приватної військової компанії. Імовірно, громадяни США. Вони говорили по-англійськи і мали американські відзнаки. Також наголошується, що дана група осіб після виходу із закладу прагнула всіляко спровокувати місцеве населення на побутові конфлікти».
Відзначимо, що ніде в місцевому зведенні за перший тиждень січня про жодні конфлікти з іноземцями не повідомлялось, а в самій публікації відео- або фотодокази події відсутні.
Агентство «РІА Новини» проілюструвало новину фотографією бійців української армії у формі з українськими нашивками. Варто зазначити, що ніякого нічного клубу «Порт сіті» в Маріуполі не існує, а є ТРЦ «Порт сіті», який зачиняється о 22.00. Інші ЗМІ повідомляли, що «американські військові» були в боулінг-клубі «Порт сіті», що також є брехнею. При ТРЦ є боулінг-клуб, але він називається «БоБей».
Цю ж брехню поширили видання «РІАФан», «ПолітНавігатор», «Супутник», «Україна.ру» та інші.
П’ятий – «Президент України госпіталізований в стані важкого алкогольного отруєння»
Російський сайт «Оптиміст» опублікував фальшивку про те, що Президент України Петро Порошенко був госпіталізований в стані алкогольного отруєння.
Фейк про Порошенка також передрукували сайти Hollivizor і «РуІнформер».
Зауважимо, що це вже не вперше російські ЗМІ звинувачують Президента України в алкоголізмі. Раніше вони посилалися на «німецькі ЗМІ», а тепер джерелом інформації нібито став український кореспондент ВВС. «Повідомив» про це один із найвідоміших журналістів телекомпанії Стівен Сакур, ведучий програми HARDTalk.
У помилковій новині йдеться про те, що нібито дружина Петра Порошенка виявила його «у другій половині дня 1 січня в непритомному стані під новорічною ялинкою у власному дворі». Посилання на першоджерело в сайта немає, є лише посилання на стартову міжнародну службу ВВС. Такої новини ні в «Твіттері» Сакура, ні на сторінці новин, ні на сторінці HardTalk немає.
Читайте також: На Полтавщині триває проект ЄС та програми розвитку ООН