Щоб узяти участь у цьому змаганні, ув’язнені пройшли попередні етапи відбору. Серед багатьох обрали трьох найкращих. Цей щорічний конкурс в установі проводять уже втретє. Усі учасниці не тільки змагаються, а й отримують спеціальність.
Теоретичну частину, письмове тестування, яке складалося з трьох питань із кухарської справи, троє конкурсанток складали у вишиванках, які пошили власноруч.
– У нас є дільниця, де створюють вироби народно-прикладної творчості. Вишиванки, рушники та іграшки роблять засуджені, – пояснив Дмитро Коблицький, заступник начальника Надержинщинської виправної колонії з соціально-виховної та психологічної роботи.
На змаганнях кухарки чаклували над чотирма стравами і компотом
Безпосередньо практичну частину жінки складали у спеціальному одязі. У їдальні вони готували борщ, салат, компот та картопляне пюре з соусом і котлетою.
У змаганні брали участь: Ірина Бухтіарова, Ельвіра Шекіна та Наталія Паскал. Засуджена на сім років Ірина Бухтіярова говорить, що ще на волі їй подобалося готувати і працювала вона кухарем у їдальнях та кафе. Планує працювати за спеціальністю і надалі. Найулюбленіша страва – салат олів’є.
– До того ж тут я ще отримала додаткові навички кухаря, – розповідає Ірина. – Умови утримання тут хороші, все необхідне маємо. Та й ставлення до нас чудове.
Ірину на волі чекають четверо дітей, яких зараз виховує свекор. Вона з ними спілкується телефоном, а часто вони приїздять на довгострокові побачення, на три доби.
Їжу в колонії готують на дровах
У колонії приготування їжі здійснюється на альтернативних видах палива – дровах. Економія складає близько 170 кубічних метрів газу. Якщо порахувати по сім гривень за кубометр, то вийде приблизно 35 тисяч гривень економії на місяць, переконує Андрій Володько, заступник начальника управління з ресурсного та інженерного забезпечення Державної пенітенціарної служби України.
– Усі ув’язнені можуть за бажанням пройти загальноосвітнє та професійно-технічне навчання у навчальному центрі установи, – розповів Дмитро Коблицький, заступник начальника Надержинщинської виправної колонії з соціально-виховної та психологічної роботи. – Можуть отримати спеціальність швачки, муляра-штукатура та кухаря. Усі засуджені працюють на виробництві та отримують за це зарплатню. Вони мають не тільки кваліфікацію, їм ще й нараховується робочий стаж. Швачки виконують замовлення на силові структури України та міністерство оборони. Вони шиють спецодяг (військовий та цивільний) для підприємств Полтавщини. Усі ж інші працюють як обслуговуючий персонал на кухні, у пральні тощо.
Фінал конкурсу був дуже простим, журі, яке складалося з керівництва закладу, разом із журналістами дегустували приготовані страви. Втім, роль суддів у цьому змаганні була дуже маленькою, адже всіх трьох учасниць визнали переможницями. Вони отримали подарунки – речі першої необхідності.
Довідка «Кола»
Надержинщинська виправна колонія управління Державної пенітенціарної служби України в Полтавській області №65 – колонія для жінок. У закладі відбувають покарання жінки які неодноразово скоїли злочини. Всього в установі утримують 319 ув’язнених.
До теми: В Опішні відроджували традицію готувати борщ у глиняному горщику