Сьогодні, 22 червня, стартувала інформаційна кампанія «Сміттєлогія 2016», присвячена темі сміття в природі. Кампанія реалізована українським фотографом, дизайнером та мандрівником Романом Неділько за підтримки Всесвітнього фонду природи WWF в Україні. Сам Роман із Полтави, нині мешкає у Кривому Розі. Говорить, що і в одному, і в іншому місті дуже гостро стоїть проблема сміттєзвалищ і сміття на вулицях міста взагалі. Не менш катастрофічна ситуація і в екосистемах. В Україні дедалі рідше зустрічаються куточки, де не зустрінеш наслідків перебування там людини.
Як повідомили на сайті WWF, кампанія «Сміттєлогія 2016» має привернути увагу українців до проблеми сміття в природі та наших містах.Практично вся територія України потерпає від завалів промислового та побутового сміття, забруднення повітря, ґрунтів та води. Не менш серйозна ситуація і в світі: чого вартують тільки острови зі сміття розміром з континенти, що дрейфують в Тихому та інших океанах.
– Більш ніж 7 мільйонів смертей на рік у світі пов’язане із забрудненням повітря. А рівень шкідливих речовин у м’ясі риби, які вона накопичує протягом життя, у тисячі разів перевищує рівень забруднення води, – говорить автор проекту. – Проект «Сміттєлогія 2016» є абсолютно некомерційним й має одну мету – привернути увагу всіх нас до вкрай важливої теми – захисту та збереженню природи, нашої з вами домівки. Ідея проекту дуже проста: сміттєлогія – це така наука, яку будуть вивчати наші діти та онуки, якщо ми своєю байдужістю знищимо дику природу. Вони вивчатимуть різноманітні види сміття, замість представників тваринного світу. Це дуже важливо, хоч і здається, що такого не буде і це фантазія антиутопіста. Але це не фантастика, а наша реалія. Якщо ми з вами не спинимо цього, у наших нащадків не буде майбутнього.
Інформаційна кампанія складається із декількох видовищних плакатів, які поширюватимуть онлайн та оффлайн організаторами та партнерами. На них зображені елементи сміття, які замінили тварин у природі. На кшталт живих організмів вони мають свою систематику, яку будуть вивчати діти в рамках уроків сміттєлогії.
– Те, що проблема сміття в нашій країні існує, розуміє майже кожен українець. Але, на жаль, не всі замислюються над її масштабами та наслідками. Крім того, далеко не всі роблять хоч щось для її вирішення. Викидайте сміття у спеціальні контейнери, не залишайте сміття в природі, сортуйте відходи вдома та здавайте на переробку папір, батарейки, лампи, скло, пластик. Менше використовуйте пластикові пакети, не купуйте зайвого. Також ми закликаємо всіх приєднуватися до кампанії та поширювати оригінальні принти, тому що з Вашою допомогою вдасться привернути увагу більшої аудиторії. І ще хочу додати – звісно, в нашій країні ще не налагоджена система сортування та переробки сміття, але не треба всю відповідальність перекладати на інших. Донести пакет до урни влада чи бізнес нікому не заважають, – додає Катерина Куракіна, спеціаліст зі зв’язків з громадськістю WWF в Україні.
Сміття в природі є вкрай небезпечним для тварин і рослин. При розкладанні пластика та іншого сміття виділяються шкідливі речовини, що забруднюють воду, повітря та ґрунти. Пластикові пакети перекривають доступ кисню водним тваринам та наземним рослинам. Тварини їдять пластик, заплутуються у пакетах, отримують поранення, що призводить до їх загибелі. Для людини сміття шкідливо забрудненням навколишнього середовища, що спричиняє різноманітні хвороби людей.