Майже кожна казка – страшна: то Колобка з'їли, то Білосніжці треба серце вирвати й принести мачусі, то Іван-царевич власними щиколотками орла годує, то батьки завели дітей у ліс, бо нічим годувати...
Дорослих казки просто жахають. Часом, коли читаєш казку дитині й доходиш до певного місця, хочеться просто закрити книжку.
Тим не менш, страшні казки необхідні дитині, щоб вона могла побачити весь спектр людських емоцій і вчинків.
Страшна казка допомагає малюку пізнати життя з усіх боків: дитина дізнається про людські стосунки, про добро і зло, благородство й підлість. І визначає для себе, як реагувати на ці речі. Нам-то, дорослим, легко відмовитися від страшних казок. Адже нам усе те, про що розповідають казки – смерть, зрада, байдужість, підлість – добре відомо з життя. А звідки про це дізнається дитина?
Яким дітям потрібні страшні казки
Можливо, діти не бояться? Звісно, бояться. І часто відмовляються читати казки про Бармалея, вовка, Бабу-Ягу. Тоді змушувати не варто. З часом ставлення дитини до страшних казок зміниться. Можливо, дитина і так відчуває яскраві емоції, в тому числі різноманітні страхи, тому страшні казки їй просто не потрібні.
Мета страшної казки, як і будь-якого літературного твору, – катарсис ("...це коли втілення конфлікту та емоція потрясіння, що його супроводжує, не пригнічують своєю безвихідністю, а «очищують» і «просвітлюють» глядача чи читача" - з Вікіпедія).
Діти, читаючи страшну казку, вчаться переживати найгостріші емоції – страх, гіркоту, розчарування. І відчувають катарсис, співпереживаючи з казковим персонажам.
Страшні казки дозволяють пережити заборонені в реальності відчуття: гнів, ненависть, агресію, злість. Нехай дитина краще злиться на Змію, яка з'їла Івасика-Телесика, ніж на когось із рідних.
Звісно, якщо дитині після прочитання страшної казки сняться тривожні сни, вона прокидається і біжить у батьківське ліжко, плаче уві сні, такій дитині не варто читати страшні казки.
Навіщо потрібні страшні казки?
Психолог М. Степанова каже: "Слухаючи страшну казку, дитина вчиться переживати страх. Згодом, стикаючись із реальними страшними ситуаціями, вона певною мірою вже буде до них підготовлена. Страшну казку можна порівняти з перехідним об'єктом, який допомагає дитині поступово перейти від стадії повної залежно від матері до об'єктивних і повноцінних взаємин у світі реальних об'єктів".
Страшні казки для дитини – це досвід самотерапії. Багато разів проживаючи тривожну ситуацію в казці, дитина звільняється від напруження. Страшна казка дозволяє маляті переконатися у своїй здатності здолати страх.
Саме тому страшні казки читати дитині треба! Якщо, звісно, вони дитині подобаються. Часто діти просять почитати одну і ту ж саму страшну казку багато разів. Ви вважаєте: це просто ненормально! А ще вам просто набридає читати одне і те ж саме. Але! Для дитини процес багаторазового прочитання нехай навіть і страшної казки необхідний. Так вона переконується, що світ стабільний і передбачуваний!
Тож скільки разів дитина просить почитати страшну казку, стільки і читайте.
Найголовніше, читаючи страшну казку, пояснити дитині, що відбувається і чому так сталося. Важливо обговорити питання смерті, зради, підлості. Причому не будь учителем. Краще стань для малюка співрозмовником. Поцікався, можливо, у дитини вже є своя думка з приводу того, що відбувається у страшній казці.
Звісна річ, якби діти не знали про зло, смерть, страх, хвороби, підлість і зраду, можливо, їм було б легше жити й дитинство їх було б безхмарним. Але як складно їм буде потім, коли доросле життя звалиться на них з усіма труднощами.
До теми - Виховуй дитину за допомогою казок про неї
Матеріали з сайту lady.tochka.net