«Батько в будинку голова, а мати - душа»,– говорить народна мудрість.
В історії людства - безліч безсмертних праць, у яких так чи інакше зафіксовано, що головний у сім'ї - чоловік, а жінка зобов'язана займати підлегле становище.
Біблія: про те, хто в сім'ї головний, вказівки зовсім чіткі. "Нехай боїться дружина чоловіка свого..." У Писанні: "А вчити дружині не дозволено, не панувати над чоловіком".
Коран, сура номер чотири з назвою "Жінки" стверджує, що чоловіки стоять над дружинами за те, що Аллах дав одним перевагу над іншими. А непокірливих треба "перестерігати й ударяти". І про те, що мусульмани не зупиняються навіть перед тим, щоб "перестерігати й вдаряти" каменями вагітних жінок, знає весь світ. Отаке чітко виражене національне поняття про те, хто в сім'ї головний.
"Камасутра": у главі про поведінку дружини йдеться про те, що єдине питання, яке має вирішувати жінка від ранку до ночі - це "Що мені треба зробити, щоб краще прислужитися чоловікові - володарю моєму?"
У західному світі поняття "глава сім'ї" дуже розмите. Не кожна француженка, німкеня або англійка готова схилити свою голову перед чоловіком. Більше того, прагнучи до повної незалежності, західні жінки дедалі частіше взагалі відмовляються від інституту шлюбу як такого, вибираючи сім'ї "вихідного дня". Зустрічаючись усі разом на вихідні для того, щоб розважитися й обговорити одне з одним найважливіші питання, такі родини убезпечують себе від головної проблеми сім'ї: побуту, об який розбивається половина "любовних човнів".
Чи правильно це? Час покаже: щоб зрозуміти всі плюси та мінуси такого підходу до шлюбу, треба почекати, поки на їх основі виросте хоч би одне покоління. А ще краще - два.
А поки що західні чоловіки атакують слов'янські шлюбні агентства з проханням знайти їм дружину, не уражену "бацилами фемінізму".
Чи визнають українки чоловіків головними в сім'ї ?
Соціологічне опитування показує, що 67% жінок готові визнати чоловіка головним у сім'ї тільки в тому випадку, якщо його заробітна плата значно перевищує зарплату жінки.
Близько 20% жінок сказали, що підставою для того, щоб зайняти почесне місце глави сім'ї, може бути так зване чоловіче начало. Що це таке? Це та сама інформація про внутрішню чоловічу силу, яка зчитується жінкою протягом перших семи секунд спілкування. Для тих, хто любить старі фільми, скажемо: це та риса, якої було в надлишку в чоловікові на ім'я "Гоша, Гога, Юра, він же - Жора" з фільму "Москва сльозам не вірить".
Майже 9 % жінок висловилися за вміння чоловіка тримати в руках молоток. Ну, нехай не молоток, але хоч би що-небудь робити своїми руками! Вигляд чоловіка, який щось робить, з'ясувалось, дуже милий для жіночого погляду.
І лише 4% жінок, які не вважають за потрібне замислюватися про те, які чоловіки можуть бути главою сім'ї, а які - ні. "Сім'я повинна будуватися на принципах рівноправності", - вважають вони.
Голова сім'ї повинен вміти виховувати дітей, дбати про авторитет членів сім'ї, підтримувати в них почуття відповідальності за моральне обличчя родини. З рівноправних взаємин вимальовується більш-менш рівноцінне виконання побутових обов'язків усіма членами сім'ї.
У сім'ях, де панують злагода, взаємодопомога і підтримка, подружжя завжди має більше часу для спільного відпочинку, для виховання дітей, для занять улюбленими справами. Духовна єдність, спільність поглядів і переконань зміцнюють сім'ю.
І все ж ще спостерігаються залишки нерівності подружжя в побуті. Досі жінка більше від чоловіка витрачає сил і часу на роботу по дому, догляду за дітьми. У неї залишається менше можливостей для відпочинку, участі у виробничій та громадській діяльності. Нерідко й тепер «жінка за три кути будинок тримає, а чоловік - за один», як кажуть у народі.
Жіноча натура імпульсивна, і дружина часто не може прощати чоловікові, що він так легко втратив престиж годувальника: заробляє не більше неї, права глави сім'ї відстояти не може. Що ж це за чоловік?
Однак мудра жінка не принизить чоловіка, не "розвінчає» його як главу сім'ї, змушуючи, щоб він, немов школяр, кожен раз випрошував у неї грошей на обід або транспорт.
Так хто ж все таки головний у родині ?
Мабуть для сучасної сім'ї не має принципового значення, хто її очолює. Головним в сім'ї може бути як чоловік, так і дружина. Це право вони набувають насамперед своїми моральними якостями. Процеси, що відбуваються в сучасній сім'ї, вимагають від подружжя високої культури взаємин. Найбільше виникає конфліктів у родинах, які не можуть поділити владу і в яких не вистачає елементарного такту і чемності .
А хто у вашій сім'ї головний?
За матеріалами korisni-porady.at.ua