Рано чи пізно перед кожною жінкою постає дилема – що важливіше, дитина або кар'єра? Як тільки в дитячому ліжечку з'являється новонароджений, жінка не може думати ні про що, крім підгузків, техніки грудного вигодовування і ріжучих зубів. У цей час професійний ріст перестає її цікавити. Але вона повинна бути готова до того, що з часом вона опиниться перед необхідністю прийняти рішення, чи буде вона повертатися до своєї колишньої професії, домагаючись кар'єрного росту, або вона залишиться «професійної матір'ю».
Як ви вважаєте – чи можливо об'єднати воєдино сім'ю, виховання дітей і кар'єру?Можливо, відповість більшість, але ви повинні розуміти, що можливо це в основному за підтримки партнера, родичів або друзів. За допомогою близьких людей багато жінок змогли продовжити будувати свою кар'єру після народження дитини.
Ставлення до жінки залишилося традиційним.
Треба сказати, що і в 21-му столітті на ринку праці розподіл перспективних робочих місць між чоловіком і жінкою часто залежить від традицій і забобонів минулого. Чомусь прийнято вважати, що чоловік є «годувальником і головою сім'ї», а жінка в першу чергу «мати і домогосподарка». Більшість роботодавців вважають будь-яку молоду жінку насамперед потенційною матір'ю. Або жінка піддається дискримінації в той час, коли вона готується стати матір'ю.
Різні жінки, різні бажання.
Кожна жінка може вибирати свій спосіб життя у відповідності зі своїм вільним, не залежним ні від кого рішенням. Хоча сьогодні ми говоримо в основному про вибір між сім'єю, дітьми і кар'єрою, є дуже багато жінок, для яких це рішення не представляє ніякої дилеми. Для них рішення ясно і не вимагає роздумів – вони хочуть мати дітей! І прагнуть до створення сім'ї. На протилежному полюсі є чимало жінок, які люблять свою роботу і віддають так багато зусиль для просування вгору по кар'єрних сходах, що дітей вони не хочуть. Їх професія для них набагато важливіше і приносить більше задоволення і можливості реалізуватися, ніж турбота про сім'ю. Однак є також багато і таких жінок, які знаходяться десь посередині: вони хочуть мати сім'ю, але в той же час розуміють, що, віддавши досить багато часу на навчання, вони хочуть досягти в житті чогось більшого, ніж просто народити і виростити дітей . А ще їм добре відомо, що, маючи дітей, вони змушені будуть вишукувати достатньо вільного часу, щоб мати можливість піклуватися про свою сім'ю. Це, звичайно, можна зробити тільки на шкоду кар'єрі. І ще: жінки розуміють, що настане день, коли діти подорослішають і покинуть гніздо; та що тоді робити зі новознайденим вільним часом? Адже час упущений, кар'єра не зроблена … Ще ми повинні згадати про жінок, які і раді були б залишитися якомога більше часу вдома з дітьми, але з фінансових причин не можуть собі цього дозволити.
Як же знайти оптимальне рішення?
З самого початку слід сказати, що оптимальним рішення для кожної жінки буде різним, і дуже важко ситуацію узагальнити. Рішення повинне бути засноване на бажанні і потребах самої жінки.:прислухатися до своїх бажань, розпізнати мотиви цих бажань, оціни свої можливості. Тільки так можна зрозуміти, що особисто для тебе важливіше – діти чи кар'єра; як тільки самій жінці стане це ясно, так відразу прийде і рішення.
Для багатьох жінок питання не в тому, мати або не мати сім'ю або кар'єру; головне питання для них – як ці два найважливіших компонента нашого життя змусити оптимально поєднуватися між собою. Сучасні жінки не хочуть відмовлятися від сім'ї, але вони не хочуть відмовлятися і від життя за межами сім'ї. Досить поширеним серед жінок стало уявлення про те, що ідеальна жінка в стані поєднати одночасно і кар'єру, і догляд за дітьми і домом. Беручи для себе рішення, ми повинні пам'ятати, що в реальному житті зробити стовідсотково добре і те, і інше навряд чи вийде.
Який шлях вибрати?
Як би не було важко, все ж кожна жінка має можливість слідувати своїм вибором. Варіантів не так вже й багато, але кожен з них може стати ідеальним для когось із вас: стати мамою відразу після закінчення навчання або на самому початку кар'єри. Ця ситуація має великі переваги в тому, що жінка перебуває в ідеальному віці для зачаття і народження дитини. Вона сповнена сил і енергії, і всі її сили спрямовані на створення нового способу життя (сім'я, чоловік і дитина). Їй не доводиться віднімати у своїх близьких дорогоцінні хвилини спілкування заради роботи. У тому, щоб залишатися вдома з дитиною, є одна велика перевага – протягом трьох років ми маємо можливість впливати на виховання дитини. За цей час можна навчити його основним правилам поведінки, можемо навчити керувати гнівом, розчаруванням, прищепимо йому корисні звички. А дитина не буде страждати від відсутності близькості і любові з боку мами – що може бути важливіше?!
Однак цей варіант може мати свої недоліки – жінка повернеться до роботи і почне кар'єру, як новачок, і буде стояти на одному щаблі з недавніми випускниками, будучи на кілька років старше їх. Крім того, деякі професії вимагають перекваліфікації, проходження навчання на курсах (наприклад, лікарі чи педагоги), і у жінки буде залишатися менше часу для сім'ї та дому.
Відкласти материнство на пізніший термін. Тоді жінці вдасться спокійно завершити освіту, пережити період практики, отримати досвід і зробити кар'єру. Ставши мамою, така жінка зможе спокійно повернутися на роботу, коли малюк підросте. Повернення до трудової діяльності не стане для неї «стрибком у невідомість».
Таке рішення має деякі суттєві недоліки: деяким жінкам складно після того, як вони відчують себе на роботі справжніми професіоналами, перервати кар'єрний ріст і адаптуватися до ролі безкорисливого опікуна меленького істоти. І ще, найголовніше – жінка, відкласти народження дитини на більш зручний для себе час, з кожним роком все більше і більше наближається до віку, коли зачати стає все складніше, а вагітність проходить все важче. Крім того, така жінка найчастіше народжує тільки одну дитину; народити другу і більше вона просто не встигає. А адже найчастіше потім їй доводиться шкодувати про згаяний час – пізнавши нарешті радість материнства, багатьом жінкам хочеться мати кілька дітей. Після пологів жінка часто усвідомлює, що полювання за грошима і кар'єрою за своєю природою є ефемерною, в той час як дитина – це наше відчутне продовження, наше майбутнє.
Народжувати дітей і продовжувати працювати. Цей шлях має кілька варіантів і в значній мірі залежить від самої жінки і від її оточення. Також в значній мірі це залежить від віку дитини і від кількості дітей в сім'ї. У догляді за малюком працюючій жінці можуть допомогти родичі, старші діти. Зрештою, у відпустку по догляду за дитиною може піти батько малюка, особливо якщо у дружини в підсумку заробіток буде вищий. У таких ситуаціях багато залежить від того, наскільки жінка вимоглива або навпаки, невимоглива до ведення домашнього господарства та виховання дітей. Якщо ви задоволені тим, як це роблять інші, то вам простіше буде залишити будинок на помічників і відправитися на роботу. Або ви просто не будете витрачати дорогоцінний вільний від роботи час на наведення ідеального порядку, а витратите його на спілкування з дітьми. І тоді кар'єра і народження дитини не будуть для вас вступати в протиріччя.
Треба сказати, що якісний догляд за дитиною залежить зовсім не від того, скільки часу кожен день ви перебуваєте поруч з ним, а від того, скільки часу ви присвячуєте безпосередньо йому, як часто ви відгукуєтеся, коли дитина потребує вас. Жінка, яка грає після роботи зі своєю дитиною всього годину-дві, але при цьому чогось вчить його, намагається побудувати відкриті та дружні стосунки, – набагато краща мати, ніж та жінка, яка цілими днями тримає дитину в полі зору, але при цьому займається в основному собою, дивиться телевізор або сидить в чаті з друзями.
Продовжувати працювати? Чому б і ні!
Якщо у вас хороший роботодавець, який цінує вас, як перспективного працівника, то ви зможете знайти оптимальне рішення, прийнятне для обох сторін. Кожна сторона піде на певні поступки, щоб дотримати інтереси один одного. Наприклад, є такі роботодавці, які дозволяють роботу частково виконувати вдома. Вони будуть навіть раді, якщо жінка продовжить виконувати роботу за межами офісу – головне, не втратити хорошого фахівця. Якщо трапиться так, що спільної мови зі своїм роботодавцем ви знайти не зможете, не зневіряйтеся. Якщо ви хороший фахівець, ви завжди знайдете роботу. Крім того, поки дитина маленька, ви можете попрацювати по знову придбаної спеціальності – спробуйте, наприклад, закінчити курси візажу або бухгалтерські курси. Зараз багато спеціальностей, які нескладно отримати, перебуваючи в декретній відпустці, а потім працювати вдома або через інтернет. Головне – вибрати саме те, що вам буде дійсно цікаво, тоді і гроші заробити буде легше. Якщо у вас, до того ж, люблячий, готовий вас підтримати партнер, то дуже скоро ви зможете переконатися, що все піде, як по маслу – і малюк буде під наглядом, і гроші почнуть надходити в сімейний бюджет. На щастя, більшість жінок можуть покластися на партнера, бабусь і дідусів або інших родичів, які зазвичай допомагають у перші критичні моменти. Це і для вашого партнера дуже корисно – тісне спілкування з дитиною сприяє появі особливого ставлення до малюка, а його самого навчить бути батьком (адже для нього це не так природно, як у випадку з матір'ю).
Діти – наша радість і щастя.
Кожна здорова жінка повинна відчути радість материнства. Дитина є істинним призначенням жінки. Материнство – найкраще, що може трапитися в житті жінки. Посмішка дрібненько принцеси або принца – не піддається опису нагорода за біль і напругу, втому і будь-які позбавлення. Звичайно, народження дитини сприяє зниженню фінансового благополуччя сім'ї, і це часто стає однією з основних причин відстрочки материнства на більш пізні роки. У разі матерів-одиначок мова йде взагалі в буквальному сенсі про боротьбу за кожну копійку. Іноді цей етап життя стає великим випробуванням для жінки; але жінки зазвичай сильні духом і з честю витримують це випробування.
Матеріали з сайту www.autobum.net