Дитина - це найдопитливіша істота у світі. Оскільки більшу частину речей вона бачить або відчуває вперше, вона мало що про них знає - і завжди хоче перевірити. Практично всі дитячі травми виходять внаслідок дитячої допитливості: адже навіть ти в дитинстві або лизала залізні гойдалки взимку, або обпікалася конфоркою, з інтересу поклавши на неї руку, або різала руки кухонним ножем, намагаючись зрозуміти, як він ріже. Природно, це відбувалося лише в ті моменти, коли батьки не стежили - інакше б цього не сталося.
Кусальний рефлекс з'являється у немовлят, як тільки у них прорізуються зубки. Особливо чутливим цей момент є для матерів, які до цього моменту все ще годують маля грудьми. Багато матерів терплять укуси, вселяючи собі, що дитина ще маленька, нічого не розуміє і карати її за це - жорстоко і негуманно. Однак у цьому випадку безкарність породжує лише звичку - кусальний рефлекс не зникає і стає нормою поведінки.
У дітей двох-трирічного віку пристрасть до укусів може проявитися вже як один із соціальних навичок. Таким чином дитина намагається відповісти на образи ровесникам - він не просто б'ється, він дряпається і кусається, або ж залучити до себе увагу дорослих. Під час активної гри з однолітками укус може бути наслідком перезбудження або стресу (у малюка забрали іграшку, або сміються над ним, або ігнорують в колі інших дітей).Це не означає, що у дитини є якийсь дефект розвитку - до вступу в садок більшість діток вже навчаються висловлювати свої почуття більш визнаними в суспільстві способами.
Пішовши в дитячий садок, така дитина може почати кусати своїх однолітків чи навіть виховательку, пробуючи їх на зуб, як яблуко або бутерброд. Природно, кусюче чадо обростає поганою репутацією і з ним ніхто не хоче дружити. Малюк продовжує кусати і батьків - домагаючись тим самим різних цілей, висловлюючи своє невдоволення або маніпулюючи батьком і матір'ю, погрожуючи їм почати кусатися, якщо ті не куплять іграшку або шоколадку. Саме з цієї причини тобі важливо знати, як відучити дитину кусатися.
Дієві методи
- Забрати груди. Чим раніше малюк зрозуміє, що кусатися погано, тим краще для нього і для тебе. Не потрібно терпіти біль від укусів - дитина може потренувати свої щелепи і на чому-небудь іншому, неживому. Віднявши у нього груди, ти позбавиш його того, що він бажає, і після декількох повторень він засвоїть, що кусатися погано не тільки для того, кого кусають, а й для нього самого.
- Не кусатися у відповідь. Деякі дитячі псевдопсихологи стверджують, що дитина розуміє біль і перестає кусатися, якщо вкусити її саму. Насправді - це чиста брехня. Ти навряд чи зможеш знайти в собі моральні сили, щоб свідомо боляче вкусити своє чадо. А малюк почне приймати це за гру або навіть за норму поведінки - навіщо він повинен переставати кусатися, якщо це роблять і його батьки?
- Припиняти шантаж. Якщо дитина за допомогою погроз укусів просто хоче використати батьків, щоб ті купували йому смакоту та іграшки, то потрібно мовчки виходити з магазину. Ця методика працює і проти дитячих істерик - іншого основного методу маніпуляції.
- Сварити за укуси. Дитина просто зобов'язана зрозуміти, що заподіювати біль іншим людям, що не заслуговує цього - погано. Це ще й гарна нагода навчити своє чадо вибачатися за шкоду людям, що його оточують.
Природно, всі ці методи добре працюють у вказаних умовах. Однак причини кусання можуть полягати і в іншому. Якщо наведені методи боротьби не підходять або не працюють - можливо, варто звернутися до дитячого психолога. Він зможе пояснити тобі, чому саме твоя дитина почала точити зуби об оточуючих, і допоможе у вирішенні цієї проблеми.
Якщо ж вашого малюка кусають в групі ясел або дитячого садка - постарайтеся з'ясувати обстановку в групі. Якщо він занадто боязкий і сором'язливий з іншими дітьми і тому є об'єктом нападок - подумайте, чи не вибрати вам менший колектив, де соромливій дитині буде простіше увійти в контакт з однолітками. Можливо, ви віддали дитину в більш старшу за віком групу? Рік різниці в садку - це дуже велика вікова дистанція, дитина може соромитися і боятися більше старших дітей. Буває ж, що об'єктом укусів стає не сором'язливий, а навпаки занадто активна або агресивна дитина - у такому випадку знову ж таки постарайтеся з'ясувати, з якої причини ваш малюк так провокує інших діток.
Матеріали з сайтів lady.tochka.net та dnz105.edu.kh.ua