Близько 50 учасників санкціонованого мітингу, який відбувся 6 серпня у селищі Білики Кобеляцького району під стінами свинокомплексу ТОВ «Сільські традиції», вимагали припинити забруднення навколишнього середовища. Депутати сільради і місцева громада побоюються, що за декілька років бізнесмени перетворять мальовничий куточок Полтавщини на «мертву зону». Про це повідомляють у прес-службі УМВС у Полтавській області.
Територіальна громада звинувачує бізнесменів, які розпочали свою діяльність у 2012 році, у порушенні норм екологічного законодавства. Мешканці селища закидають підприємцям отруєння викидами атмосферного повітря, а також забруднення ґрунту та водойм гнойовими стоками. Окремі представники громади стверджують, що за останні декілька років в районі погіршилася санепідеміологічна обстановка, зросла кількість дітей, які страждають на алергічні захворювання, та виріс рівень смертності.
Депутат селищної ради Тетяна Кищенко наголошує:
– Люди всі одноголосно сказали, що підприємство треба закрити. У селищі стоїть нестерпний сморід. Для такого підприємства потрібна чотирьохступенева очистка стічних вод, а вони напряму качають відходи в чотири лакуни, розташовані на території свинокомплексу.
Зі слів Тетяни Павлівни, фахівці-агрономи зробили висновок, що через рік-два ця земля буде непридатною для вирощування сільгоспкультур. Також депутат від імені громади висловила стурбованість з приводу ін’єктування свиней антибіотиками і відсутністю у ТОВ дозволів на утилізацію крові в очисниках Біликів, яку останні транспортують з Решетилівщини. Саме там, за свідченнями краян і здійснюється забій тварин і переробка м’яса.
Аргументи, наведені депутаткою та мешканцями Біликів, на даний час ретельно вивчає міліція. Начальник Кобеляцького райвідділу Володимир Федан повідомив, що за фактом порушення правил охорони вод відкрито кримінальне провадження за частиною 2 статті 242 Кримінального кодексу України. Санкція статті передбачає обмеження волі на строк до п’яти років або позбавлення волі на аналогічний строк.
Із метою перевірки відомостей, викладених у зверненні депутатів, вже проведено низку відповідних слідчих дій та отримано клопотання суду на тимчасовий доступ до документації товариства з обмеженою відповідальністю. Окрім того, опитані працівники підприємства, депутати сільради та мешканці селища. Але це – тільки початок, оскільки правоохоронцям належить здійснити цілий комплекс оперативно-слідчих дій.
Зі слів депутата селищної ради Тетяни Кищенко судові дебати з бізнесменами тягнуться більше двох років, однак попри наявні у представників територіальної громади докази (акцентує вона), вони не виграли жодного судового спору.
Заступник генерального директора «Сільських традицій» Роман Колотур, який не так давно був призначений на посаду, але, як він висловився, добре знає проблеми і зміст претензій мешканців селища, наполягає на тому, що представлені громадою доводи необґрунтовані, а підприємство працює без порушень.
Причину усіх непорозумінь із людьми керівник підприємства бачить не в порушенні екологічного законодавства, а лише у концентрації різкого запаху в повітрі Біликів. Роман Колотур вважає, що зняти суспільну напругу можна, зменшивши дозволені об’єми викидів, над чим власне і працюють фахівці ТОВ. А стосовно наявності спеціальної чотирьохступеневої очисної системи заступник гендиректора лаконічно відповів: «Усі прерогативи для її функціонування у нас є».
Майже дві години сторони конфлікту сперечалися з приводу екологічної ситуації в районі, але так і не знайшли конструктивного рішення. Узагальнюючи результати дебатів підполковник міліції Володимир Федан запевнив, що з метою встановлення істини в рамках кримінального провадження буде реалізовано весь комплекс кримінально-процесуальних заходів. Про результати розслідування очільник Кобеляцької міліції інформуватиме громадськість на засіданнях сільради.
Нагадаємо, що у березні постановили, що свинокомплекс у Біликах повинен сплатити 8,5 мільйона гривень штрафу за шкоду довкіллю.