Полтавщині нікуди експортувати сир – влада шукатиме підтримки в держави

Статті
Надія Труш19 вересня 2015 о 09:352157 Kolo.poltava.ua (Новини Полтави) Полтава, вул. Фрунзе, 65 +380532613245 Полтавщині нікуди експортувати сир – влада шукатиме підтримки в держави
Експорт сиру з України за рік скоротився у 3,7 разу.

Полтавщині немає, куди експортувати сир – влада шукатиме підтримки в державиПолтавщині немає, куди експортувати сир – влада шукатиме підтримки в держави. Фото newsonline24.com.ua

Якщо раніше наша держава найбільше експортувала в Росію, то зараз продукт їдять здебільшого в Казахстані, Молдові та Азербайджані.

Обсяг експорту сиру з України в січні-серпні 2015 року склав 4,8 тисячі тонн, що в 3,7 разу менше, ніж за аналогічний період минулого року. У грошовому вираженні експорт сиру за звітний період скоротився у 7,2 разу – до 15,4 мільйона доларів (за даними Держкомітету статистики України).

Експорт сиру залежить від ринків Росії і СНД. Зараз Україна має суттєве скорочення з експорту у цих напрямках. За минулий 2014 рік найбільше сирів українські підприємства продали до Казахстану, Молдови та Азербайджану.

Росія не відмовилась повністю від полтавського сиру

На офіційному сайті «Россільгоспнагляд» вказано, що сир полтавського підприємства «Гадячсир» дозволений для продажу в Росії. Тоді, як сир від таких підприємств як «Глобинський маслозавод», «Миргородський сировиробничий комбінат», «Техмолпром» (Гадяч), «Пирятинський сирзавод» має тимчасові обмеження від Росії.

28 українських заводів ще рік тому повноцінно забезпечували Росію сиром та іншою «молочкою».

Наприкінці липня 2014 року «Росспоживнагляд» повністю заборонив постачання молочних продуктів із України на російський ринок, який був основним для більшості українських експортерів цих товарів. Через це виробники сирів були змушені переорієнтуватися на виробництво вершкового масла та сухого молока. І хоча нині ситуація дещо покращилася, однак імпорт сирів у Росію значно зменшився. Втім, є непідтверджена інформація, що українські сири, у тому числі й полтавського виробництва, збувають у сусідню державу попри суттєві обмеження.

Склади сирзаводів перевантажені, немає куди збувати продукцію

У Полтавській ОДА сподіваються на державну допомогу у вирішенні «сирної проблеми». Тож обласна влада збирається звернутися до Міністерства аграрної політики та продовольства з цього питання.

– Самотужки, винятково на обласному рівні вирішити проблему неможливо. Потрібна державна підтримка і сприяння переробним підприємствам молочної галузі. Йдеться насамперед про допомогу в пошуку нових ринків збуту. А це головне питання для переробної галузі, бо вже зараз склади сирзаводів перевантажені готовою продукцією. Якщо немає ринків, немає й фінансових надходжень, відтак люди не отримують заробітну платню, – говорить Валерій Головко, голова Полтавської облдержадміністрації.

Очільник області наводить приклад – ТОВ «Гадячсир». Це підприємство має найбільшу на Полтавщині заборгованість із виплати заробітної плати.

– Борг склав 6,9 мільйона гривень. Підприємство виплатило зарплату за червень, проте працівники залишилися без платні за поточний місяць. Можна зайвий раз не говорити про соціальну напругу, яка може виникнути в області. Йдеться про сотні родин, які можуть залишитися без засобів для існування. На порозі опалювальний сезон. Як ми можемо вимагати, щоб люди платили вчасно за комунальні послуги, якщо вони не отримують зарплату? – підкреслив Головко.

Керманич Полтавщини стурбований і тим, що скорочення виробництва на сирзаводах може призвести до погіршення ситуації на ринку збуту молока.

– Це у першу чергу зачепить приватні селянські господарства, які здебільшого здають молоко саме сирзаводам. Тобто селяни втратять «живу» копійку. Проблема ця комплексна і її потрібно вирішувати разом, спільними зусиллями і органів місцевого самоврядування, і центральної влади, – каже Головко.

Під час однієї із щотижневих апаратних нарад генеральний директор ЗАТ «Гадячсир» Віктор Лисаченко зазначив, протягом 1,5 місяця заборгованість із заробітної плати на його підприємстві буде погашена повністю.

Тим часом обласна влада, даючи час на виконання обіцянки, не збирається зупинятися на цьому, а буде шукати шляхи вирішення ситуації на державному рівні. Тож цілком можливо, що полтавський сир отримає нові ринки збуту.

Позначення:

Категорії:

Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter