Кожен вид борошна має унікальні властивості, неповторний смак і особливе застосування.
Хліб із спельтового борошно корисний для дітей
Спельтове борошно виготовляють із давнього сорту пшениці – спельти. Раніше спельту вирощували на території Західної Європи, в Україні, на Поволжі та Кавказі. Та більш урожайні сорти пшениці витіснили спельту, яка поступалася новачкам своєю хай і стабільною, проте невисокою урожайністю. Особливу цінність має борошно, з якого не відбирались висівки. Колір паляниці всередині – кремовий, сам виріб – ароматний. У Німеччині з недозрілого, «зеленого» висушеного зерна готують національну страву – грюнкорн, у Закавказзі цінують перлову крупу не з ячменю, а зі спельти. І невипадково, бо в спельті амінокислот та вітамінів на 20-60% більше, ніж у звичайній пшениці. Випічка на основі такого борошна має приємний аромат і пікантний смак із горіховими нотками, відрізняється щільним м’якушем, хрусткою скоринкою. Вироби корисні для дітей і рекомендовані для дієтичного раціону.
Хліб із соєвого борошна довго зберігається
Це продукт на основі перероблених соєвих бобів. Як і сама соя, борошно з неї отримало найбільшу популярність у кулінарії східноазійських країн. Соєве борошно містить значний запас повноцінного білка і ненасичених жирів. До того ж, такий вид борошна – відмінне джерело клітковини.
Хлібобулочні вироби на основі соєвого борошна тривалий час зберігають свою свіжість, мають ідеальний м’якуш і привабливу золотаву скориночку. Борошно із сої використовують у виробництві ковбас, макаронних виробів, круп, напівфабрикатів. Досить часто нею замінюють яйця і молочні продукти в рецептурі.
Рисове борошно – незамінний компонент напівфабрикатів
У такому виді борошна відсутній алергенний білок глютен. Борошно із рису популярне як загусник для дитячого харчування і компонент дієтичного меню. Його використовують при паніруванні, а також як замінник пшеничного борошна і штучних загусників під час виробництва соусів, кондитерських і макаронних виробів, паштетів, напівфабрикатів.
Гречане борошно – ідеальний продукт для спортсменів
Борошно, вироблене шляхом помелу «цариці круп» – гречки, користувалася особливою популярністю у слов’ян. Гречане борошно, позбавлене глютену, містить мінеральні речовини і вітаміни. Його тонкий горіховий присмак відмінно гармонує із різноманіттям начинок для випічки і доповнює смаковий ансамбль соусів. Вироби на основі гречаного борошна – відмінний вибір для дітей, гіпертоніків, діабетиків і сердечників, спортсменів і людей із високими розумовими навантаженнями.
Із щириці готують амарантове борошно
Амарант – це щириця, її є понад 100 видів. Це збалансований за вмістом білків і амінокислот продукт, джерело мінеральних речовин, клітковини, вітамінів і антиоксидантів. Незважаючи на те, що амарант є однією із найдавніших культивованих людиною культур, амарантове борошно – досить новий продукт борошномельної промисловості. Може з легкістю замінити інші види борошна. Застосовують для приготування тіста, фаршу, густих супів, додають у готові страви, використовують як панірування і посипання.
Вівсяне борошно – продукт проти старіння
Борошно із вівса містить мало крохмалю. Це відоме здавна борошно, та особливої популярності воно набуло зараз. Збалансоване поживними речовинами. Містить необхідні для нормального протікання процесів життєдіяльності мінерали і вітаміни. Окрім використання в кулінарії, таке борошно отримало високу популярність у косметології. Приготовані на його основі засоби відмінно очищають, вирівнюють тон шкіри, уповільнюють процеси старіння.
Горохове борошно ідеальне для тих, хто не вживає яєць
Таке борошно дуже примхливе, бо на відміну від інших видів отримати його в домашніх умовах практично неможливо. Мало який побутовий прилад здатен подрібнити тверді зерна висушеного гороху. Із такого борошна не лише випікають хліб, а й готують тонкі індійські млинці. Горохове борошно – справжня знахідка для всіх тих, хто не використовує в їжу яйця. Горохове борошно дуже клейке, тому його можна додавати в тісто з інших видів борошна замість яєць.
Із кукурудзяного борошна готують чипси
Кукурудзяне борошно буває тонкого і грубого помелу. З тонкого помелу виходить ніжний хліб, а з грубого – зернистий. Багато народів готують свої національні страви саме з кукурудзяного борошна. Наприклад, племена Африки роблять угалі – кашу з додаванням кукурудзяного борошна, італійці – полену (кашу), узбеки – буламік, молдавани – мамалигу, мешканці Західної України додають кукурудзяне борошно в бануш.
Попит на кукурудзяне борощно сьогодні значно виріс, його почали застосовувати в макаронних і кондитерських виробах. Так само продукт популярний і в дієтології. З такого борошна випікають дуже смачний і корисний хліб, кукурудзяні чипси. Містить вітаміни РР, вітаміни В-групи, солі фосфору, калію, каротину, заліза, кальцію, магнію, крохмалю.
Борошно з льону корисніше, ніж банани
Лляне борошно дуже легко виготовити вдома, перемоловши насіння льону у звичайній кавомолці. Таке борошно містить велику кількість рослинних білків і жирних поліненасичених кислот, у тому числі цінних Омега-3 і Омега-6. Особливістю якісного складу борошна є вміст у ньому рослинних антиоксидантів лігнанов – вони активно борються з гормонами, які запускають розвиток ракових клітин в організмі. Містить вітаміни групи В, А і Е, фосфор, натрій, цинк, хром, молібден, залізо, кальцій, марганець, мідь. Калію у борошні в сім разів більше, ніж в бананах, а магнію і цинку – в чотири рази. За рахунок своїх корисних властивостей лляне борошно широко застосовується в кулінарії, косметології. Підвищує імунітет, пригнічує розвиток грибкових захворювань, покращує перистальтику кишечника, попереджаючи запори.
Із борошна виноградних кісточок виготовляють десерти
Здебільшого виноград споживають у свіжому вигляді та як родзинки. Та мало хто знає, що із нього виготовляють борошно. Завдяки своєму унікальному хімічному складу зерна або кісточки винограду використовують для виготовлення рослинної олії, а також борошна. Воно відрізняється ступенем помелу і кольоровою гамою, залежно від сорту рослини. За зовнішнім виглядом схоже на звичайну муку, відрізняється більш темним і насиченим коричневим кольором. У харчовій промисловості порошок із виноградних кісточок найчастіше використовують у виробництві кондитерських виробів, солодощів. Крім того, порошок із виноградних кісточок можна зустріти у складі какао-напівфабрикатів, а також начинок для цукерок, випічки і десертів.
Рецепти
Хліб із кукурудзяного борошна
Потрібно: 100 г масла, 50 г цукру, 2 яйця, склянка знежирених вершків, 0,5 ч. л. харчової соди, 250 г кукурудзяного борошна, 250 г звичайного борошна, 0,5 ч. л. солі.
Приготування: розігрійте духовку до 175° С. Паралельно змастіть маслом сковороду. Розтопіть масло в невеликій каструлі. Після цього зніміть ємність із вогню і додайте туди цукор. Швидко додайте яйця і збийте суміш до однорідної маси. Окремо змішайте вершки з харчовою содою і додайте в суміш. Потім покладіть туди кукурудзяну і звичайне борошно, сіль, все ретельно збийте. Тісто вилийте на підготовлену сковорідку. Випікають печиво приблизно 30-40 хвилин. Щоб перевірити, чи готова випічка, спробуйте проколоти її зубочисткою – якщо вона виходить не вогка, значить хліб готовий.
Улюблена страва китайських імператорів: рисові млинчики
Потрібно: по 400г рису сухого і пшеничного борошна, 100 г масла, 50 г свіжих дріжджів, 4 яйця, 1,5 л молока, олія для смаження, сіль.
Приготування: для початку потрібно приготувати в’язку рисову кашу. Для цього літр молока довести до кипіння, підсолити, всипати промитий рис, довести все до кипіння, накрити кришкою, зробити маленький вогонь і зварити кашу, помішуючи періодично, щоб нічого не пригоріло. Кашу остудити, після чого пропустити в блендері, влити тепле молоко з розчиненими дріжджами, всипати просіяне борошно, перемішати до однорідності і залишити суміш в теплі для настоювання. Тим часом білки яєць відокремити від жовтків, збити білки в міцну піну. Жовтки перемішати з розм’якшеним маслом до однорідності. У рисову масу ввести спочатку жовтки, перемішати до однорідності, потім акуратно білки. Залишити тісто в теплі на кілька хвилин, щоб воно знову піднялося. Добре розігріти сковороду з олією і смажити, як звичайні млинці.
Хлібні палички з лляного борошна
Потрібно: склянка кефіру, 0,5 склянки лляного борошна, склянка пшеничного борошна, 0, 5 ст. л. цукру, 0,5 ч. л. солі, третина 1 ч. л. соди.
Приготування: цукор, сіль, соду і обидва види борошна насипте у миску, перемішайте. Додайте кефір і замісіть тісто – воно вийде м’яке і трохи липке. Посипте руки борошном, надайте тісту форму кулі, миску накрийте рушником, залиште на годину. Духовку розігрійте до 200-210 градусів. Тісто акуратно перекладіть на дошку, ножем наріжте продовгуваті шматочки і скачайте палички товщиною приблизно з великий палець. Для оброблення тіста підсипте трохи борошна або змастіть олією руки, щоб тісто не прилипало. Перед випікнням палички можна обваляти в маку, кунжуті, посипати сіллю. Випікайте приблизно 15 хвилин, під час випікання палички трохи збільшаться в розмірі. Можна спекти у вигляді маленьких булочок або коржів-лавашів. Готові коржі і палички можна загорнути в рушник на 10-15 хвилин, вони стануть м’якшими.