Ранні овочі і фрукти можуть призвести до серйозних отруєнь. Відбутися це може унаслідок перенасичення організму пестицидами та нітратами, які можуть бути в овочах, вирощених у так званому "прискореному режимі".
Не секрет, що виробники все частіше перевищують допустимі дози добрив, в результаті отримують апетитні на вигляд, але не завжди смачні й некорисні плоди.
Начальник обласної санітарно-епідемілогічної служби Леонід Макєєв розповів, що скарги на ранні овочі і ягоди надходять від полтавців часто.
– Але перевірка, контроль за вмістом нітратів, пестицидів, здійснюється вибірково, – говорить Леонід Макєєв. – На даний час повноваження санепідслужби суттєво обмежені в Україні. Згідно чинного законодавства, планові заходи на об’єктах, які виробляють та реалізують харчову продукцію, здійснюється не частіше ніж раз на 3-5 років. А тих, хто працює за спрощеною системою оподаткування – взагалі не перевіряємо. Попри це, служба діє, працює, реагуємо на скарги.
Як проходять перевірки:
– Абсолютних ознак, за якими можна визначити чи перевищений вміст нітратів, за зовнішнім виглядом немає, це ніяким чином не впливає на плоди. Перевіряємо скарги лише після того, як отримаємо дозвіл керівництва з Києва, – говорить Леонід Макєєв.
Як вибрати найменш шкідливий продукт
Найбільш ефективним методом можна вважати самостійну перевірку плодів на вміст шкідливих речовин. Для цього потрібно придбати екотестер, але задоволення це не з дешевих,.
– купуйте овочі та фрукти в спеціалізованих точках, не на стихійному ринку;
- запитуйте у продавця висновок лабораторної перевірки його продукції, в такому документі буде вказано вміст тих же нітратів і пестицидів в кожній конкретній партії;
- купуйте овочі та фрукти натурального вигляду – вони не повинні бути надмірно великі, надзвичайно яскравого забарвлення, блищати і сяяти, ніби відполіровані;
- різні овочі та фрукти по-різному вбирають добрива. Найбільш схильними до накопичення в собі нітратів є листовий салат і зелень, капуста, кабачки й огірки, морква і буряк.
Читайте також
«Наколоті» овочі, фрукти та ягоди: як полтавцям розпізнати нітрати