Рослини-приятелі сприятимуть активному росту, плодоносінню, а також відлякуватимуть шкідників та будуть приваблювати корисних комах до вашого саду чи городу.
Взаємний вплив рослин. Хімічний вплив – алелопатія
Взаємний або односторонній вплив рослин одна на одну за допомогою виділення біологічно активних речовин називається алелопатією. Чорнобривці, наприклад, є одними з найвпливовіших рослин. Разом із іншими речовинами, вони виробляють тіофен, який має досить різкий запах. Вважається, що чорнобривці здатні витіснити зі свого найближчого оточення берізку – один з найбільш злісних (хоча й красивих) бур’янів.
Ефект алелопатії слід враховувати не тільки під час спільної посадки овочів, а й під час зберігання та перевезення врожаю (наприклад, яблука і банани виділяють етилен, який сприяє швидшому дозріванню і подальшому розкладанню інших фруктів, що знаходяться поблизу).
Жодна рослина не переносить сусідства фенхеля та ісопу, тому їх треба розміщувати в окремому куточку саду. Не саджайте обліпиху поблизу малини, чорної смородини і суниці – у них коріння живляться в одному і тому ж шарі ґрунту, не розміщуйте пасльонові культури серед обліпихи.
Рядочком бобів можна розділити посадку суниці, від такого сусідства смак ягід поліпшується, а одна рослина шпинату серед чотирьох салатних покращує їхній смак. Настурція і чорнобривці є друзями овочів, дезорієнтують своїм запахом комах, які облітають їх стороною, бо не знаходять серед них своїх годувальників.
Вважається, що боби вносять у ґрунт азот. Так і є, але його надлишок викликає у картоплі хвороби.
Боби краще висаджувати навколо картопляного поля, щоб витіснити звідти кротів. Але обов’язково слід посадити їх по замкненому колу (на відстані приблизно 15 см), і краще – чорні боби. Ймовірно, їхня коренева система виділяє мікотоксини, які відлякують кротів.
Які ароматичні лікарські рослини «дружать» із городніми
Базилік + перець, помідори: базилік покращує процес зростання і смак плодів перцю і помідорів, а також ефективно відлякує комарів і мух.
Чорнобривці + картопля, помідори, суниця: чорнобривці можна вирощувати майже у будь-якій частині городу, але особливо вони корисні під час посадок картоплі, помідорів і суниці. Яскраві й ароматні, вони не тільки прикрасять грядки, а й захистять рослини від багатьох комах-шкідників (мексиканської зернівки бобової, суничного довгоносика і нематод).
Іпомея (берізка пурпурова) + кукурудза: іпомея стане відмінною сусідкою для кукурудзи.
Гірчиця + бобові, виноград, плодові дерева: гірчиця корисна для бобових, винограду та багатьох плодових дерев.
Материнка + боби або лаванда + боби: материнка і лаванда позитивно впливають на бобові культури.
М’ята трубчаста + помідори: вдалим є сусідство м’яти трубчастої із помідорами, вона значно покращує їхнє зростання і смак.
М’ята перцева + капуста, помідори: м’ята перцева також покращує ріст рослин і смак їхніх плодів. Вона ж ефективно відлякує білянку капустяну.
Настурція + капуста, редиска, картопля, цибуля і гарбузові: сусідство настурції з капустою, редискою і гарбузовими культурами сприяє поліпшенню їхнього росту і смаку. Настурція також відлякує клопів, гарбузових бліх і тлю, запобігає розвитку збудників фузаріозу у картоплі і ураженню цибулі нематодою.
Календула + помідори, суниця: календула відлякує помідорного хробака, листоїда спаржевого і кліщів, запобігає розвитку фузаріозу та кореневої гнилі.
Петунія + боби: петунія захищає бобові культури від багатьох шкідників і захворювань.
Розмарин + боби, цибуля, капуста: розмарин покращує розвиток, зростання, а також смак цибулі і капусти. Сумісний він і з бобовими.
Ромашка лікарська + капуста, цибуля, огірки: добре впливає на ріст і розвиток цих рослин.
Рута + малина: рута сумісна з малиною, відлякує шкідників.
Чебрець + капуста: посадки чебрецю будуть доречними у будь-якій частині саду та городу. Для капусти ж він має подвійну користь, тому що відлякує капустяного хробака.
Кріп + капуста, цибуля, огірки, салат: кріп покращує ріст названих рослин і відлякує багатьох шкідливих комах. Але хижаків, які харчуються шкідниками, кріп навпаки приваблює.
Хрін + картопля: хрін захищає картоплю від хвороб і відлякує картопляного клопа.
Часник + суниця, боби, картопля, цибуля, квасоля, помідори: часник покращує процес зростання і смак плодів, а також відлякує хрущика японського.
Шавлія + суниця, капуста, морква, розмарин, помідори: сусідство згаданих культур із шавлією вважається позитивним. Крім цього шавлія відлякує совку капустяну і муху морквяну.
Враховуйте попередніх «квартирантів» на грядках. Кожна рослина залишає після себе слід, який може не сподобатись посадженій на тому ж місці наступного року культурі.
Підготувала ЮЛІЯ ДЕРКАЧ