За результатами всеукраїнського громадського моніторингу кафе, барів і ресторанів 2015 року щодо виконання закону про повну заборону куріння в приміщеннях та на робочих місцях було виявлено, що 92% від 36-ти перевірених закладів ресторанного господарства Полтави дотримуються «бездимного» закону. 8% порушень стосуються куріння кальянів у приміщеннях.
Моніторинг здійснювався коаліцією «За вільну від тютюнового диму Україну» у 17 містах України, де перевірили 753 заклади ресторанного бізнесу, – повідомляють в Центрі громадянського представництва «ЖИТТЯ».
На національному рівні 84% відвіданих кафе, барів та ресторанів є вільними від тютюнового диму й повністю дотримуються законодавства. Натомість спостерігається негативна тенденція порушень закону, особливо у великих містах. Так, сигарети курять у 6% закладів, що менше ніж у 2014 році, але куріння кальяну є справжньою проблемою – 14% закладів «димлять». Разом порушення складають 15,7%, або 118 закладів.
Ситуація погіршилася на незначні 2 відсоткових пункти, у порівнянні із 2014 роком (тоді показник порушень складав 12%). Моніторинг охопив всі основні типи закладів харчування: кафе (40%), бари (26%), ресторани (34%).
Певне погіршення дотримання законодавства відбулось через відсутність дієвих механізмів державного контролю у сфері захисту прав споживачів (відвідувачів закладів ресторанного господарства). Функції Держспоживінспекції були паралізовані дією мораторію на перевірки бізнесу, який діяв протягом року з серпня 2014 року по липень 2015. Окрім того, уже більше року Кабмін марно намагається реформувати державні контролюючі органи згідно з постановою №442. Наразі Держспоживінспекція, яка знаходиться в стані реорганізації, почала реагувати на скарги щодо порушення прав споживачів, у тому числі і з приводу заборони куріння, але про повноцінну роботу служби мова не йде. А новостворена Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба) поки існує лише на папері.
Якщо в закладі курять, то, щоб захистити своє право на чисте повітря, можна зробити зауваження адміністратору закладу, залишити запис в книзі скарг, надіслати скаргу до Держспоживінспекції, або викликати поліцію. Відвідувачі також мають право подати до суду скаргу на заклади-порушники.
Читайте також: Експерти перевірили, як у полтавських кафе дотримуються закону про заборону куріння.