Майже кожен із нас приділяє увагу тому, що, коли і як він їсть. Залежно від ваги, генетики, стану здоров’я та інших факторів, одні люди ставляться до вживання їжі з повною відповідальністю: періодично влаштовують розвантажувальні дні, чергують у раціоні рибу та м’ясо, їдять багато овочів та зелені, інші – вегетаріанці, а треті взагалі не переймаються і віддають перевагу напівфабрикатам та фаст-фудам. Проте недарма говорять, що ми – те, що їмо, а вчені визначили чинники, які впливають на наш раціон. Читайте далі, чим керується більшість із нас, вибираючи продукти харчування.
Дорогі продукти багатьом здаються смачнішими
Дослідники з Німеччини виявили, що реклама продукту, правильно організований і продуманий маркетинг, а також ціна суттєво впливають на популярність і попит серед покупців. Учені з Боннського університету провели дослідження, в якому взяло участь декілька десятків добровольців. Учасники пробували молочні коктейлі з різних посудин. На одній чаші була примітка «натуральний», однак насправді напій був однакової якості. При цьому абсолютно всі добровольці відзначили, що коктейль із приміткою був смачніший і з приємним ароматом. Підсумок проведеного дослідження показав, що покупці не завжди керуються смаковими вподобаннями. Маркетингова політика і престижна ціна дуже часто впливають на зроблений споживачем вибір.
Чотири продукти, які перетворять вас на генія
Людина може істотно розвинути свою геніальність, регулярно вживаючи морепродукти, помідори, «молочку» і бобові. За словами науковців, беззаперечним лідером у рейтингу продуктів для геніїв є морська риба.
Другу сходинку в рейтингу посідають молоко і молочні продукти. Вони сприяють зміцненню пам’яті та є активними стимуляторами мозкової діяльності. Регулярно вживаючи молочні продукти, людина має чітке логічне мислення і здатна вирішувати складні розумові завдання. Але чимало вчених вважають молоко та молочні продукти, в тому числі кефір, твердий та кисломолочний сир, шкідливими для людей, а молоко нещодавно взагалі викреслили зі списку продуктів харчування, корисних для здоров’я (детальніше про це «Коло» писало в № 23, 4-10 червня).
Третє місце в списку відведено бобовим. У їхньому складі міститься величезна кількість вітамінів і фолієвої кислоти, завдяки яким у головному мозку активізується розвиток сірої речовини. Регулярно вживаючи бобові, людина значно покращує свою пам’ять.
Завершують рейтинг «геніальних» продуктів помідори. Томати також можуть похвалитися великою кількістю корисних речовин, які значно поліпшують функціонування мозку. У помідорах багато клітковини, пектину, лікопену, каротину (звідси різноманітність забарвлення плоду), вітамінів А, С, Е, групи В, вітамін K, мікро- і макроелементів (натрію, магнію, заліза, фосфору, сірки), вони нормалізують стан нервової системи, людям, які палять, допомагають вивести токсини, що накопичилися, дають антистресовий ефект, знижують ризик виникнення пухлин. Корисні властивості помідорів унікальні: антиоксиданти, які є в їхньому складі, уповільнюють процеси старіння. Томати корисні при діабеті та вважаються важливим дієтичним продуктом, особливо вони чудові своєю низькою калорійністю. За рахунок йоду нормалізують роботу ендокринної системи, калій допомагає зміцнити серцево-судинну систему. Користь помідорів дозволяє їм позитивно впливати на водно-сольовий баланс в організмі, вони показані людям із виразковими захворюваннями.
Проте користь і шкода помідорів чи не на рівних чашах вагів. Ця ягода є досить сильним алергеном. Реакції, викликані вживанням навіть невеликої їх кількості, можуть мати серйозний характер. Корисні помідори, якщо вони вирощені в екологічно чистих районах із ґрунтом, в якому немає хімічних забруднень. Крім того, важливо, щоб під час обробки стиглих або зелених плодів не використовувалися пестициди, бо вони небезпечні для нашого організму. Інакше не буде жодної користі.
Продукти, що впливають на якість сну
Безсонням частіше страждають ті люди, організм яких відчуває дефіцит кальцію й селену. Учені також оприлюднили поєднання продуктів, які позитивно впливають на якість сну. Це молоко, багате кальцієм, і бразильські горіхи, насичені селеном і калієм. Проведений вченими експеримент показав, що якщо подвоїти порцію калію, людина на 30% рідше відчуває сонливість протягом усього дня. А ось до продуктів, якими не слід зловживати, належать сир, вершкове масло і сіль. Але бразильські горіхи з молоком – це не панацея, яка раз і назавжди позбавить від безсоння. Якщо в людини виникають проблеми зі сном, спочатку необхідно знайти першопричину.
Ожиріння залежить від місця зберігання їжі
Учені з’ясували, що в людей, які мають проблеми з зайвою вагою, продукти харчування лежать у легкодоступних місцях. Крім кухні, це місця в будинку або квартирі, де ми перебуваємо найчастіше. Наприклад, на шляху з вітальні в спальню, або ж від вхідних дверей до туалету. Тому, якщо ви хочете нормалізувати свою вагу, доведеться позбутися від цукерок у сумочці, печива біля комп’ютера і солодких газованих напоїв у спальні. Уникати варто всього, що може спровокувати калорійний перекус між основними прийомами їжі.
Їсти після 18-ї години не можна, а снідати обов’язково потрібно
Не важливо, у який час доби ви їсте. Важливо, скільки калорій за день отримує ваш організм і що з цієї енергії він витрачає. Навіть якщо ви тільки снідаєте, але з’їдаєте більше, ніж потрібно, ці зайві калорії будуть перетворені на жир. Якщо почати забороняти собі вечеряти, це призведе до сильного відчуття голоду і зривів. Але переїдати прямо перед сном теж не варто – сон на повний шлунок стає важким і неспокійним. Якщо зранку ваш організм не настільки прокинувся, щоб «прийняти у себе» повноцінний сніданок, не варто його змушувати. Краще через годину-дві перекусити, наприклад, на роботі.
Тож, щоб бути здоровим та красивим, варто нормально та вчасно харчуватися й не нехтувати порадами фахівців.
Підготувала Лілія Войцехівська