Що таке повноцінний сон та як позбутися безсоння

Здоров'я
Ольга Правденко18 березня 2015 о 08:582743 Kolo.poltava.ua (Новини Полтави) Полтава, вул. Фрунзе, 65 +380532613245 Що таке повноцінний сон та як позбутися безсоння
Повноцінний сон – це запорука здоров’я та довголіття. Порушення сну призводить до багатьох хвороб, у тому числі серцево-судинних та неврологічних. Від сну залежить якість нашого життя.

Що таке повноцінний сон та як позбутися безсонняCон – важлива складова життя. Фото з сайту compulenta.computerra.ru

До Всесвітнього дня сну, який відзначають щорічно в третю п’ятницю березня, «Коло» вирішило дізнатися, як вирішити проблеми недосипання та безсоння та чому важливо спати вдосталь.

– Сон – це фізіологічний стан організму, а не його вимкнення для відновлення сил, – переконує Віталій Закладний, головний лікар Полтавського обласного психоневрологічного диспансеру. – Сон притаманний усім живим істотам на Землі.

Ще зовсім нещодавно з настанням сутінків люди лягали спати, а вставали, тільки починало світати. У селах, як правило, й досі люди лягають спати раніше. Та й зараз, їдучи невеликими населеними пунктами ввечері, де живуть переважно старі люди, можна помітити, що майже скрізь у вікнах не світиться.

Що таке повноцінний сон та як позбутися безсонняВіталій Закладний

– Це все закладено на генетичному рівні ще з давніх часів. Адже світла пора дня активна, а темна призначена для сну. Із розвитком цивілізації цей процес ми ж самі порушили, – зазначив Віталій Закладний.





Для кожної людини притаманна своя тривалість сну, яка залежить від багатьох чинників:

– індивідуальних особливостей нервової системи;

– від того, в яких умовах живе особа;

– яку роботу виконує протягом дня;

– від віку людини. Приміром, новонароджена дитина спить від 16 до 20 годин на добу.

– Із плином віку тривалість сну зменшується, і коли людина досягає свого квітучого віку, коливається в межах 7-8 годин. Недарма кажуть – наше життя складається з трьох основних частин: активної, відпочинку та сну. В ідеалі протягом доби цей час має бути розподілений на три рівноцінні частини по 8 годин кожна, – зауважив головний психіатр області.

Між тим, близько 5% населення можуть спати менше 6 годин, і їм цього повністю вистачає, тоді як для 5% людей нормальний сон складає дев’ять і більше годин. Класичними прикладами зазвичай служать Альберт Ейнштейн, який спав більше 10 годин щоночі, а також Віктор Гюго, Наполеон Бонапарт і Уїнстон Черчилль, які ніколи не спали більше 5 годин на добу.

Існує кілька етапів сну: сонливість, поверхневий, помірний та глибокий сон.

Протягом сну в людини знижуються температура, активність серцебиття, артеріальний тиск, тонус мускулатури.

– Є дві фази сну – швидка та повільна. Остання фаза займає більшу частину, протягом неї знижується активність біоритміки мозку, міняються частотні характеристики. Під час швидкого сну людина рухається, перевертається, кліпає очима, їй сняться сни, – каже лікар.

Здоровий сон – це спокійний, глибокий і безперервний процес. Природно для людини, коли вона спить, тому що спати хочеться, а не тому, що пора. І також природно, що вона прокидається, коли виспалась, а не тому, що так треба. Але спосіб життя сучасної людини, яка працює, не дозволяє жити за такою схемою. Тому багато хто страждає недосипанням, розладами сну.

Безсоння може бути самостійною недугою або проявом іншого захворювання

Безсо́ння – це порушення сну, зумовлене ослабленням гальмівного процесу в корі головного мозку. Причини, прояви і тривалість недуги різні. У здорових людей нетривале безсоння можливе після хвилювання, сильного збудження тощо. У людей із підвищеною збудливістю нервової системи будь-яке хвилювання порушує сон більш глибоко і на довший час. Порушення сну може призводити до різних захворювань, у тому числі й викликати неврологічні, а іноді й психічні розлади.

– Безсоння може бути проявом інших хвороб, приміром свідчити про проблеми з серцем, ендокринною системою, печінкою тощо, – говорить Віталій Петрович.

Незадовільний сон може проявлятися наступними факторами:

– важкість засинання;

– поверхневий сон;

– часте просинання вночі;

– недостатня глибина сну.

ДОВІДКА «КОЛА»

За статистикою, від безсоння страждає понад 10% населення індустріально розвинених країн, а в кожного другого дорослого жителя Землі спостерігається один або декілька симптомів розладу сну. У США, наприклад, третина людей страждає порушеннями сну. В Україні такої статистики немає, але фахівці вважають, що від 30 до 50% українців теж мають проблеми зі сном.

Причини безсоння

– До безсоння може призводити емоційне навантаження перед сном. Це і фільми, що збуджують телепередачі, танці незадовго до спання, а також порушення циклічності сну. Адже людина повинна відчувати свій біологічний годинник. Якщо ви хочете спати о 22.00, значить, не затягуйте. Якщо порушити свій біологічний ритм і лягти після півночі, можна довго не заснути, – зазначив психіатр.

Ще однією причиною безсоння є зміна звичного відходу до сну: інше ліжко, подушка, квартира, обставини.

Також на сон впливає прийом збуджуючих препаратів, у тому числі кава.

На порушення сну впливає й зміна часового поясу.

Як позбутися безсоння самостійно: поради від лікаря

– Необхідно повернутися до свого циклу, почати лягати спати в один час, важливо спати на своєму місці, постіль та білизна повинні бути зручними, а загалом найкраще спати голяка, це найприродніше, – зауважив Віталій Закладний.

Ліжко повинне асоціюватися лише з двома речами: сном і сексом. І жодної їжі, лежання перед телевізором або читання в ліжку.

Важливо провітрити кімнату на ніч, вимкнути музику та фільми.

Допоможе вчасно заснути та гарно виспатися прогулянка перед сном. Не варто займатися спортом за кілька годин до сну, в організм викидається велика доза адреналіну.

Важливо вміти відкладати перед сном всі невирішені протягом дня питання на завтра та не обговорювати проблем.

Допоможе заснути легка заспокійлива музика, спокійний фільм.

– У жодному разі не рахуйте овець та іншу живність. Цим ми тільки навантажуємо наш мозок зайвою інформацією, – додав Віталій Закладний.

Якщо всі вищевказані фактори не допомагають нормально заснути, зверніться до лікаря.

Безсоння в традиційних слов’янських віруваннях

Українці традиційно вважали безсоння станом чи хворобою, які приписують впливові нечистої сили, передусім жіночим демонічним істотам. На Галичині вірили, що безсоння у жіночій подобі ходить уночі, коли Місяць повний, або у переддень Андрія, нападаючи на малих дітей.

Безперервний плач дитини вночі був для білорусів свідченням того, що нічниці відвідали дім.

В Україні та Білорусі вважали, що відьми можуть наслати на дитину крикси і плакси. Відомо, що заєць спить із розплющеними очима. Через те вагітній не можна їсти м’ясо зайця. Відома і табуїстична назва зайця – сплюх, причому наслідок порушення табу пояснюється по-різному: домашні будуть спати з розплющеними очима або взагалі не матимуть сну.

Поляки не згадують про зайця в той час, коли дитина просинається, в іншому разі її сон буде коротким, як у зайця. Рання фіксація цих уявлень є у «Каталозі магії Рудольфа» XIII століття із Верхньої Силезії, де місцеві жінки засуджуються, зокрема, за те, що кладуть у колиску дитини заячі вуха для спокійного сну.

Із безсонням пов’язані також уявлення про хробаків. Чорному волохатому хробаку, якого називають нічницею, білоруси приписують властивості викликати дитяче безсоння. Якщо він проповзе під колискою, маля втратить сон і буде кричати вночі.

Кістка з голови коропа, що, як і лобова кістка щуки, має форму хреста, також використовується з магічною метою. Болгари пришивали цю кістку до шапочки немовляти як оберіг від дурного ока, знахарки лікують нею дитяче безсоння і нічний крик.

Пам’ятайте, що уві сні ми проводимо третину життя. Тому важливо піклуватися про це час і зберігати природний ритм.

Позначення:

Категорії:

Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter