Регулярні менструації – показник загального здоров’я. Якщо в нормальному циклі виникають будь-які відхилення, це завжди повинно бути приводом для занепокоєння. Причини порушення циклу може точно визначити тільки лікар-гінеколог.
Насамперед, необхідно уточнити, що вважається нормою, а що – відхиленнями. Нормальна менструація – це щомісячні кров’янисті виділення з піхви жінки. Менструальним циклом називається проміжок між двома менструаціями. У більшості випадків його тривалість становить 28 днів, але допустимими вважаються коливання від 12 до 35 днів. Тривалість самих виділень – від 2 до 7 днів (найчастіше 3–5), при цьому крові втрачається в середньому від 50 до 150 мілілітрів.
– Незалежно від причини порушення циклу, ця проблема може мати серйозні наслідки і загрожувати репродуктивному здоров’ю. У той же час одним з перших проявів того, що вже почалися в організмі захворювання також є збої періоду, – каже Наталія Кравець, лікар-гінеколог Полтавської районної центральної лікарні.
Найпоширеніші причини порушення циклу
– стрес;
– психологічні травми;
– різка зміна кліматичного поясу;
– гормональні зміни.
– Також це можуть бути симптомом якого-небудь гінекологічного захворювання,– пояснює Наталія В’ячеславівна. – Дуже часто через порушення циклу проявляються хронічні запальні процеси в організмі. У деяких випадках, збій свідчить про наявність інфекцій, що передаються статевим шляхом (гонореї, хламідіозу, сифілісу та інших) або про дисфункцію статевих органів. Подібним чином іноді дають про себе знати захворювання печінки.
Виділяються і так звані сезонні причини порушення циклу. Зокрема, влітку вони можуть бути спровоковані надмірним зловживанням сонячними ваннами.
Найпоширеніші типи порушень менструального циклу:
Аменорея – відсутність менструації після досягнення 16 років, або припинення місячних на три місяці або більше, при відсутності вагітності.
Дисменорея – хворобливі менструації.
Менорагія – дуже інтенсивні кровотечі під час менструації.
Олігоменорея – менструальні кровотечі раз в 35 днів або рідше, тобто, менше 10 менструальних циклів на рік.
Поліменорея – менструальні кровотечі відбуваються частіше, ніж через 21 день після попередніх місячних, тобто, більше 12 менструальних циклів на рік.
Мажучі кровотечі – слабкі нерегулярні вагінальні кровотечі в проміжках між місячними.
Пропасниця може бути симптомом порушення циклу
Основні симптоми порушень менструального циклу можуть супроводжуватися й іншими симптомами, в залежності від основної причини порушення. До прикладу, якщо причиною порушення менструального циклу є інфекція органів малого тазу, додатковими симптомами можуть бути пропасниця і хворобливі відчуття під час статевого акту.
Інші симптоми, якими можуть супроводжуватися порушення менструального циклу:
– Печіння при сечовипусканні.
– Труднощі з настанням вагітності, або безпліддя.
– Підвищена температура тіла.
– Болі в попереку.
– Нудота і блювання.
– Болі при спорожненні кишечника.
– Біль або спазми у ділянці таза або черевної порожнини.
– Симптоми періменопаузи або менопаузи, такі, як припливи жару, головні болі, перепади настрою, прискорене серцебиття, забудькуватість і проблеми зі сном;
– Незвичні вагінальні виділення.
У деяких випадках порушення менструального циклу можуть бути викликані серйозними чи небезпечними для життя порушеннями, такими, як важка анемія, запальні захворювання тазових органів, або рак матки. Звертайтеся за невідкладною медичною допомогою при появі будь-яких з наступних симптомів:
– Сильний біль в області тазу або в животі.
– Дуже сильна кровотеча під час місячних.
– Вагінальна кровотеча після настання менопаузи.
– Запаморочення і / або відчуття слабкості.
– Температура тіла вище 38.8С.
– Лікування порушень менструального циклу призначається з урахуванням особливостей кожного окремого випадку, основною причиною порушення, ступеня вираженості симптомів, і наявності яких-небудь ускладнень, – наголосила лікар-гінеколог.
Читайте також, як лікувати ТОРЧ-інфекції вагітним жінкам
Яна Гутиря