– Тиждень тому я прийшов у агентство по працевлаштуванню з проханням підшукати мені роботу вантажником у нічний час, щоб удень займатися іншими справами, – розповів Олег, полтавець. – Мені відразу сказали, що вакансія є, умови мені підходили, при мені працівник зателефонувала на фірму, уточнила, що місце є. Я підписав договір, заплатив 200 гривень за послуги. Але номер телефону, який мені дали у агентстві чомусь виявився недійсним. Коли я повернувся з наріканням на неякісні послуги, працівник при мені знову зателефонувала за даним мені номером зі свого мобільного телефону. Попросила: «зараз вам буде дзвонити такий-то номер, візьміть трубку». Після того на мій дзвінок відповіли. Але, знову ж таки, як тільки я вийшов з агентства і зателефонував удруге – абонент був поза межею доступності. На мою вимогу повернути кошти вона відповіла заперечно – мовляв, читайте договір, там усе прописано.
Під дверима агентства Олег познайомився з двома товаришами «по нещастю».
Утрьох вони звернулися з колективною заявою до Октябрського райвідділу міліції. Але правоохоронці пояснили, що зробити нічого не можуть – адже то «шахрайство у законі» і порадили шукати захисту у податкової служби. Також полтавці вирішили розповісти про ситуацію журналістам «Кола». Після цього справа таки зрушила з місця. На прохання кореспондента Олег зробив кілька фотографій в агентстві, і знервованій працівниці пояснив, що збирається розповісти про свій досвід працевлаштування пресі. Після такої заяви надвечір йому зателефонували та запропонували повернути кошти взамін на зроблені ним фото та оригінал договору. Кажуть, був дзвінок до агентства і з податкової служби, за кілька днів після звернення скаржників туди запросили і запропонували написати заяву, що претензій вони ніяких більше не мають, адже гроші їм таки повернули.
Отже, у результаті кількатижневого протистояння полтавці таки отримали назад кошти і попередження від агентства «більше не скаржитися, бо ваші паспортні дані нам відомі».
Саме агентство продовжує свою роботу. Навідатися туди вирішив і журналіст «Кола». У орендованому приміщенні колишньої аптеки – одна кімната, два столи, два стільці: для клієнтів по працевлаштуванню та клієнтів, які хочуть винайняти квартиру. Столи та стіни – порожні: ні комп’ютерів, ні канцелярських книг, ні свідоцтва про державну реєстрацію. Працівниці агентства журналіст представилася вчителем іноземної мови, яка знаходиться у декреті й бажає підробити. Відразу їй запропонували вакансію перекладача: з англійської на російську мову перекладати нескладні тексти для «московської фірми». Сторінка – 30 гривень. За місяць, обіцяли, набіжить 12 тисяч. Робота надомна – папери привозитимуть прямо на квартиру, тож їздити кудись жінці, у якої мала дитина, не треба буде. На запитання про гарантії відповіли: «100 відсотків працевлаштування. Приносьте паспорт та 200 гривень. Підписуємо договір і через тиждень – півтора очікуйте кур’єра з робочим матеріалом». Під час короткої розмови у працівниці контори весь дзвонили кілька мобільних телефонів, які вона ігнорувала.
Не влаштувалися на роботу безробітні по усій Україні
У договорі по найму, який продемонстрував полтавець журналісту, було зазначено, що фірма зареєстрована у місті Хмельницькому. Переглянувши всеукраїнську пресу, журналіст виявила, що про аналогічні випадки шахрайства у законі писали кореспонденти у місті Маріуполі, Херсоні, Луцьку та Миколаєві. Тут працювали фірми під різними назвами, але вони усі були зареєстровані на одну людину. Сценарій однаковий: оплата послуг від 200 до 300 гривень і номери телефонів потенційних роботодавців, які не відповідають. Правоохоронців у цих конторах не бояться – адже усе по чесному: виконують послуги, зазначені у договорі, а саме «інформаційно-консультативні». Змусити повернути кошти дуже важко: у Маріуполі, де під стінами агентства зібралися 60 незадоволених клієнтів, працівників ледь не побили, але коштів останні усе-одно не повернули, а наступного дня агентство зачинили.
Договір складений «по-чесному»
З юридичної точки зору підкопатися до агентства неможливо – вважають юристи.
– Там чітко прописано: «Виконавець надає Замовнику консультаційні-інформаційні послуги», – читає договір Леся Костенко, юрисконсульт. – Сюди входять послуги по вивченню ринку праці, пошуку роботодавців, послуги по роз’ясненню положень трудового законодавства України і жодного натяку на те, що фірма зобов’язане працевлаштувати клієнта, щоб там не обіцяли усно. Читайте договір, який підписуєте, на наявність фрази «до повного працевлаштування», звертайте увагу на порядок оплати послуг. У багатьох агентствах вона здійснюється у кілька етапів: частина відразу і частина – з першої зарплатні. У договорі також мають бути вказані вакансії, які надають клієнту, чого не зроблено у даному випадку.
Довідка «Кола»
У Полтавському міському та обласному центрах занятості інформаційно-консультатційні послуги безкоштовні.