Два дні тому сталися страшні підземні поштовхи поблизу Японії. Це стало причиною численних руйнувань у країні сонця, що сходить та багатьох цунамі. В історії Полтави та України таких сильних землетрусів не було, але очевидці пригадують два підземних поштов
Два дні тому сталися страшні підземні поштовхи поблизу Японії. Це стало причиною численних руйнувань у країні сонця, що сходить та багатьох цунамі. В історії Полтави та України таких сильних землетрусів не було, але очевидці пригадують два підземних поштовхи, що сталися минулого століття.
- На моїй пам’яті невеликий землетрус стався у 1973 році, - переповідає полтавка Ірина. – Я тоді ще до школи ходила. Сиділа вдома та дивилась телевізор. Аж раптом він почав трястися. Я довго не могла збагнути, що це був землетрус, адже поштовхи не були значними. Потім про всяк випадок вибігла на вулицю, як і сусіди. Ніяких серйозних руйнацій землетрус не заподіяв. Моя подруга розповідала, що у неї трохи меблі здвинулися.
Ірина говорить, що їй тоді розповіли, що цей незначний поштовх – перший в історії Полтави.
Наслідки землетрусу у Японії (фоторепортаж)
Другий землетрус, який пам’ятають полтавці стався улітку на початку 90-х років минулого століття.
- Я була зовсім малою, - говорить Оксана з Полтави. – Землетрус відбувся удень. Я з меншою сестрою та мамою була вдома. Ми не відчули поштовхів, але у шафах почав дзеленчати посуд. Зібралися і вийшли з дому зі своєї 5-поверхівки. На вулиці землетрус не відчувався. Але ми пробули надворі до тих пір, поки сусіди, які перебували у квартирах не повідомили, що вже перестало трясти.
Оксана пригадує, що це був відголосок землетрусу в у Румунії.
Сейсмологи про ймовірність землетрусу в Україні: це може статися коли завгодно
Землетрус з магнітудою 5 на більшості території України відбувається раз на 100 років, 6-бальний - раз на 5 тисяч. Однак ніхто не може сказати, чи відбудеться це завтра, чи через 5 тисяч років.
Сейсмологи прогнозують, що землетрус в Японії, який призвів до зміщення земної осі майже на 10 сантиметрів, призведе до зростання числа землетрусів, вивержень вулканів і цунамі, зміни клімату, до потемніння атмосфери та зменшення сонячного тепла.
ТСН з'ясував, чи може таке відбутися в Україну, і якщо так - то в яких масштабах.
Єдина в Києві сеймостанція розташована в підвалі, щоб чутлива апаратура не реагувала на проїзд автомашин. Найвірогідніше з усього, що тут можуть зафіксувати - це поштовхи з Румунії, з так званої зони Вранча (саме землетрус звідти відчула на собі і Полтава у 90-х). Вони можуть дійти і до Києва: поштовхи можуть досягти 5-6 балів. А тим, хто на кордоні з Румунією, може бути ще гірше.
Карта в інституті геофізики говорить про те, землетрус магнітудою 5 - на більшості територій України відбувається раз на 100 років. 6-бальний - раз на 5 тисяч. Від таких поштовхів будинки не падають, якщо вони не дуже старі і не стоять на пісках.
Сейсмологи відзначають, що підготуватися до землетрусу практично неможливо, оскільки він не піддається прогнозу. Ніхто не може сказати, чи відбудеться це завтра, чи через 5 тисяч років.
У Криму сейсмоактивність - одна з найвищих в Україні. У цьому регіоні 7-бальний землетрус може статися раз на 5 тисяч років.
Японія в паніці: метеорологи прогнозують нові потужні землетруси
У найближчі три доби Японія може відчути нові підземні удари магнітудою не нижче 7,0. Як вважають експерти національного метеорологічного управління, ймовірність такого розвитку подій складає 70 відсотків.
За їхніми даними, велика частина землетрусів, які протягом вже двох діб трясуть Японію, мають свої осередки в Тихому океані на схід від північно-східного узбережжя острова Хонсю в зоні довжиною 500 кілометрів і шириною 200 кілометрів.
Виходячи з наявного досвіду спостереження, експерти зробили висновок, що подібні нинішньому землетрусу супроводжуються тривалими серіями підземних поштовхів.
За останні дві доби в Японії зафіксовано вже понад 300 землетрусів магнітудою від 3,0 до 9,0.
Те, що відбулося в п'ятницю - землетрус магнітудою 8,9 на північному сході Японії, визнано національним метеорологічним агентством найсильнішим за всю історію спостережень.
Число жертв руйнівного землетрусу і цунамі в Японії перевищила тисячу осіб. Проте спостерігачі не сумніваються, що понад 10 тисяч загиблих в результаті землетрусів буде тільки в одній японській префектурі Міягі, яка найбільше постраждала від стихійного лиха.
На пошкодженій землетрусом АЕС в Фукусіма стався вибух.
Влада просить людей не виходити з будинків. Раніше атомники намагалися запобігти витоку радіації і знизити тиск в реакторі. Тим часом чиновники офіційно оголосили, що число жертв руйнівного землетрусу і цунамі перевищила 1000 осіб.
Довідка «Кола»:
Землетрус магнітудою 9,0 стався в Японії 11 березня, він викликав цунамі понад десять метрів. Епіцентр землетрусу знаходився в 373 кілометрах на північний схід від Токіо, його вогнище залягав на глибині 24 кілометрів.
За матеріалами ТСН, Канал 24, Рен-ТВ, AP, TR, AFP,Getty Images, google.com
Позначення:
Категорії:
Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter
Будь ласка, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter