Зміни до податкового кодексу діють: підприємців поділили і змусили платити більше

Статті
Таня Цирульник30 січня 2012 о 01:301477 Kolo.poltava.ua (Новини Полтави) Полтава, вул. Фрунзе, 65 +380532613245
Фото з vinnitsa.infoЗ 1 січня 2012 року спрощена система оподаткування кардинально змінилася.


На нові законодавчі зміни відразу відреагували чиновники й підприємці полтавських ринків.

Новий закон поділив підприємців на категорії та посилив їх відповідальність

1 січня вступив у силу Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності». Він ділить усіх платників єдиного податку на 4 групи. Поділ проходить залежно від виду діяльності, кількості працівників, обсягу отримуваного прибутку. Перші 3 групи включають лише фізичних осіб, 4 – лише юридичних.

4 групи платників єдиного податку:

До першої групи відносяться підприємці з обсягом товарообігу до 150 тисяч гривень на місяць, які не мають права залучати найманих осіб та платять єдиний податок у сумі від 10 до 100 гривень на місяць.

До другої групи належать представники малого та середнього бізнесу з оборотом до 1 мільйона гривень на місяць, які мають право залучати до роботи до 10 найманих осіб та платять від 20 до 200 гривень єдиного податку залежно від того, яке рішення прийме місцева рада.

Третя група – фізичні особи з оборотом до 3 мільйонів гривень на місяць із правом найму до 20 працівників і розміром сплачуваного єдиного податку в розмірі 3% з урахуванням ПДВ або 5% без урахування ПДВ.

До четвертої групи належать юридичні особи з щомісячним оборотом 5 мільйонів гривень, правом найму до 50 осіб. Вони сплачують єдиним податком у розмірі 3% з урахуванням ПДВ  або 5% без урахування ПДВ.

Податкова тлумачить закон

– До позитивних змін можна віднести безстрокову дію свідоцтва про сплату єдиного податку. Це позбавить платників щорічного клопоту з одержанням нового свідоцтва. Видані раніше свідоцтва дійсні до моменту обміну на нові, але не пізніше 1 червня 2012 року, – коментує Олександр Лукін, заступник голови комісії з проведення реорганізації Державної податкової адміністрації у Полтавській області на офіційному сайті установи. – Збільшиться гранично допустимий розмір обсягу доходу, що надає право перебувати на спрощеній системі. Так, платники єдиного податку – юридичні особи з 2012 року зможуть одержувати максимальний річний доход у 5 разів більше, ніж дозволялося раніше (5 мільйонів гривень).

Нові обмеження та зміни для підприємців

– Побільшало обмежень для підприємців, що торгують підакцизними товарами, дорогоцінними металами і камінням (раніше була заборонена торгівля лише промисловими виробами з дорогоцінних металів), здійснюють видобуток, реалізацію корисних копалин, діяльність у сфері фінансового посередництва, з управління підприємствами, надання послуг пошти та зв’язку, організації, проведення гастрольних заходів.

– Юрособам удвічі скорочено ставки єдиного податку. 3 відсотки доходу – у разі сплати податку на додану вартість відповідно до Податкового кодексу України, 5 відсотків доходу – у разі включення податку на додану вартість до складу єдиного податку.

– Змінилися терміни подачі звітності та сплати єдиного податку. Декларацію до податкової мають надати протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) періоду, сплачують єдиний податок протягом 10 календарних днів після граничного строку подання податкової декларації.

Нова відповідальність за порушення Податкового кодексу

Оподаткування доходу за подвійної ставкою очікує на платника, якщо він:

– перевищив гранично допустимий обсяг доходу;

– у разі застосування іншого способу розрахунку, ніж у грошовій формі – дохід, отриманий при застосуванні забороненого способу розрахунку;

– у разі здійснення видів діяльності, які не дають права застосувати спрощену систему оподаткування – дохід, отриманий від здійснення заборонених видів діяльності.

У Полтаві податки для підприємців першої та другої групи збільшили по максимуму

Ставки єдиного податку для підприємців 1 та 2 групи встановлює міська влада. 16 січня  у Полтаві депутати проголосували за їх максимальне збільшення до 10 та 20 відсотків від розміру мінімальної заробітної плати. Мотивували рішення тим, що інакше у бюджеті не буде грошей на школи й лікарні.

На скільки зростуть, завдяки цьому рішенню, надходження до місцевого бюджету, поки що невідомо: підприємці до 25 січня ще реєструються у податковій службі. Натомість у сесійному залі оприлюднили, яку суму не добере міський бюджет у випадку неприйняття рішення.

– Якщо сьогодні ми не приймемо ніякої ставки, це буде мінус 2 мільйони гривень у міський бюджет за січень, – сказав Олександр Мамай, міський голова. – Якщо ми приймемо сьогодні ставки лише 7 і 15 відсотків, це буде мінус 6 мільйонів на рік до міського бюджету. Адже саме підприємці малого бізнесу наповнюють бюджет. Ці кошти йдуть у бюджет розвитку, і ми використовуємо їх на школи, лікарні, дитсадки. Я дуже вболіваю за підприємців, але цей закон придумала Верховна Рада, вони зменшили податки великому бізнесу, збільшили малому, і нічого ми зробити не зможемо. Найбільше навантаження ляже на підприємців на ринку: ті, хто платили 70 гривень, будуть платити 107 гривень щомісяця, на 37 гривень більше. Потім, коли у лютому податкова надасть довідку, скільки підприємців зареєструється по першій та другій категоріях, ми побачимо, скільки буде надходжень у міський бюджет, зробимо за 5 хвилин поправку тут на сесії й компенсуємо витрати підприємцям.

Серед позитивів нового законодавтсва: віднині підприємці не будуть доплачувати за найманих робітників, як це було раніше, що сприятиме легалізації робочих місць.

Довідка:

До 1 січня 2012 року у Полтаві на єдиному податку здійснювали діяльність 8 100 підприємців.



Підприємці ринків протестували під міською радою

Рішення було прийнято майже одноголосно. Проти виступив депутат Олександр Шамота. Він зазначив, що підвищення ставок призведе до тінізації бізнесу. Як приклад навів таксистів, які замість 70 гривень платитимуть 200 гривень податку.

Депутат Любов Шайдур заявила, що єдиний податок – далеко не одне фінансове навантаження на підприємців. Сума послуг, за які вони платять, постійно зростає, а податкова може покрити дефіцит бюджету, почавши збирати податки з несанкціонованої торгівлі.

Олександр Мамай зауважив, що не всі платитимуть більше, для деяких підприємців, зокрема, тих, хто виготовляє меблі, ремонтує автомобілі, надає перукарські послуги тощо, податки зменшаться.

На знак протесту проти збільшення податків біля міської ради зранку збиралися працівники полтавських ринків. Виступали проти підвищення тарифів з 70 до 107 гривень. Але мітинг був нетривалим і малочисельним – усього кілька десятків підприємців. Це пояснили тим, що дата проведення припала на понеділок – вихідний день для підприємців. Проте мітингуючі пообіцяли повернутися під стіни міськради вже незабаром.

– Стаття 293.2 Податкового кодексу України передбачає межу для першої групи платників податків від 1 до 10 відсотків розміру мінімальної зарплати, а для другої групи – від 2 до 20 відсотків, – ідеться в офіційному зверненні профспілки підприємців ринків до місцевої влади. – Межа існує, щоб дати можливість місцевій владі встановити справедливу ставку для даної місцевості, виходячи з реальних умов ведення бізнесу. Ставки податку зростають для першої категорії на 52% для другої – на 104%. Це не є економічно обґрунтовано, бо зростання ВВП країни відбулося на рівні 5% у 2011, у 2012 планується на 3,5%. Крім того, максимальна ставка податку законодавцем передбачалася для міст-мільйонників.

Як встановлювали податок у містах України

Максимальні розміри ставок: 10 та 20 відсотків уже прийняли депутати міських рад Луганська, Черкас, Тернополя, Хмельницького, Одеси.

А у Чернігові так вчинити не дали підприємці. Тут також планували затвердити максимально допустиму ставку єдиного податку. Але це рішення  зібрало під стінами міськради близько тисячі невдоволених підприємців. Тож депутати проголосували за 5 та 10 відсотків.

Позначення:

Категорії:

Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter