Уранці вмиваються водою, залишеної з Чистого четверга. У неї добре класти срібну монету – для краси та багатства. На Великдень обов’язково вдягали обновки.
Після церкви удома, помолившись, розговлялися у першу чергу яйцем, бажаючи одне одному здоров’я. Шкарлупку з яйця не викидали, шкірку з ковбаси також – заорювали в поле. Хто мав бджіл – святив і мед, а потім ніс його на пасіку, щоб ніщо зле до них не чіплялося.
Повір’я про Великдень
* У Великдень зранку господарки спостерігали за худобиною. Яка лежить сумирно – та до двору, а якщо тварина ворочається – не місце їй у господарстві. З ранку селянки «шугали» курей із сідала для того, щоб ті не лінувалися, а вставали раніше й побільше несли яєць.
* Дівчатам слід умитися водою із червоного яйця, щоб бути рум’яними, стати на сокиру, щоб бути міцними. Коли дівчині подобався якийсь хлопець, то спеціально для нього вона писала веселіші, барвистіші, ніж інші, писанки і дарувала йому. Хлопець розумів це як заохочення до залицяння.
* Люди похилого віку мріяли померти у Великодній тиждень, тому що вважалося, що саме в цей час ворота в рай не закриваються і їх ніхто не охороняє.
* Християни вірили, що освячені великодні страви мають величезну силу й можуть допомогти у важкі хвилини. Кістки з великоднього стола закопували поруч із ріллею або кидали у вогонь під час грози, щоб уникнути ударів грому. Зберігалася також голівка від освяченої паски. Тільки під час сівби селянин брав її на поле й з’їдав на ниві. Це повинне було забезпечити щедрий урожай.
* Існувало повір’я, що під час великодньої служби можна легко пізнати чаклунів. Досить для цього було обернутися й подивитися на народ: всі чаклуни будуть стояти спиною до вівтаря.
* Відправляючись у церкву, клали в чобіт під п’яту монету – для багатства.
* Дуже багато прикмет пов’язано з крашанкою:
– за допомогою крашанки й живі одержують полегшення від всіх хвороб і напастей;
– допомагало при гасінні пожеж: треба було з яйцем тричі оббігти палаючий будинок зі словами «Христос Воскресе» – пожежа відразу ж затихне;
– можна віднайти скарб. Вгледівши людину з крашанкою, чорти неодмінно злякаються й утечуть, залишивши скарб. Тоді залишається тільки взяти лопату й спокійно відрити собі скрині з золотом;
– шкаралупу з освячених яєць сіяли разом з зерном – для гарного урожаю.