Як побороти сезонну алергію

Здоров'я
Ольга Правденко17 квітня 2012 о 14:476310 Kolo.poltava.ua (Новини Полтави) Полтава, вул. Фрунзе, 65 +380532613245
Фото з young.rzd.ruПоради спеціаліста, як побороти сезонну алергію. 




З настанням квітня починають цвісти більшість дерев та кущів. Проте розкіш цвітіння радує далеко не всіх. В алергіків розпочинається сезон боротьби з полінозом.

Сезонна алергія, або поліноз, – це алергічна реакція на пилок або спори рослин. Це захворювання виникає під час цвітіння рослин.



Прояви сезонної алергії:



–       алергічний риніт (нежить);

–       запалення носових пазух, через що закладає ніс;

–       запалення очей, або алергічний кон’юнктивіт;

–       першіння в горлі, чхання від подразнення слизової носоглотки;

–       висипання на шкірі, свербіж;

–       напади бронхіальної астми;

–       іноді поліноз може вражати жіночі статеві органи та центральну нервову систему.

– Сезонна алергія виникає від дуже багатьох рослин, які ростуть у наших широтах. Але інколи на її розвиток можуть впливати і спори деяких грибів, – розповідає Людмила Рудяга, завідувач педіатричним відділенням Полтавської обласної дитячої лікарні, дитячий алерголог. –  Дуже багато людей вважає небезпечною алергію на тополиний пух. Насправді пух тополі не є алергеном. Він лише механічний подразник. Найчастіше в таких алергіків поліноз на злакові трави (жито, пирій, вівсяниця, лисохвіст, тимофіївка тощо).



Амброзія в містах більш агресивна, ніж у селах

Лікарі виділяють 3 періоди, коли вміст пилку у повітрі надзвичайно великий – весняний, пов’язаний із квітуванням дерев, літній (лугові трави) й осінній (бур’яни). Тому виділяють календар цвітіння, або пилкування рослин, від яких алергіки найбільше страждають.

Кінець березня – квітень – цвітуть вільха, верба, ліщина.

Кінець квітня – кінець травня – береза, дуб, ясен, тополя, клен, в’яз, осика.

Середина травня – середина червня – хвойні дерева (сосна, ялина).

Червень – липень – квітнуть злакові трави – вівсяниця, тимофіївка, мятлик, райграс (ріпак), лисохвіст, пирій, жито, кульбаба.

Кінець червня – початок липня – цвіте липа.

Червень – липень – квітне подорожник та гречка.

Липень – серпень – кропива.

Кінець липня – жовтень – цвітуть бур’яни – амброзія, полин, лобода.

Квітень – вересень – алергія на різні рослини та гриби.

Алергіки можуть страждати, як від квітування лугових трав, так і від усієї групи алергічних рослин. Найнебезпечніша алергія на бур’яни, особливо амброзію.

– Минулий сезон у нас була ледь не епідемія під час цвітіння амброзії. Дуже багато людей зверталося зі скаргами на здоров’я, які виникали через її цвітіння. Поліноз від амброзії важко протікав, бо літо було дуже сухе, – зазначила алерголог.

До речі, у містах прояви алергії на пилок амброзії частіші та агресивніші, ніж у селах. Це пов’язано із загазованістю повітря, поганим екологічним станом. Колись алергікам у період цвітіння амброзії рекомендували виїхати із небезпечної зони. Та якщо раніше, за словами лікаря, амброзія в нас росла лише в промислових регіонах країни, то зараз немає області в Україні, де вона не росте.

Циатата

– Буває, що алергія на одні рослини провокує розвиток алергії й на інші та деякі продукти харчування. Це перехресна алергія, – зазначила Людмила Михайлівна.

Хто ризикує захворіти на поліноз



– Схильність до алергічних реакцій спадкова. Але є невеликий відсоток хворих, які не мають генетичної спадковості. Це переважно люди, які страждали в дитинстві від діатезу, були на штучному вигодовуванні, страждають на алергію від інших речей (наприклад пилу, пір’я). У них алергія може проявитися у будь-якому віці. Їм треба зважати на особливості імунітету та намагатися триматися подалі від рослин-алергенів, – зауважила алерголог.

Тим, хто страждає від сезонної алергії треба дотримуватися кількох простих правил:

–       щодня робити в домі вологе прибирання, влітку вішати на вікна протимоскітну сітку чи марлю;

–       дотримуватися дієти (вживати побільше кисломолочних продуктів, овочевих супів, їсти гречку, рис, пшоно, відварене м’ясо, пити чай без фруктових добавок, обмежити вживання кави);

–       якомога менше бувати на вулиці з 11 до 18 години в суху вітряну погоду, коли в повітрі багато пилку;

–       намагатися щоразу після перебування на вулиці промивати ніс та носоглотку водою.

На поліноз стали хворіти більше



Нині від алергії на пилок рослин страждають не лише дорослі, а й діти.



У Полтавській області офіційно зареєстровано 5 тисяч алергіків серед дітей.

– Якщо раніше у нас була чітка статистика серед дітей-алергіків, приблизно до 3 років формувалася харчова алергія, з 3 до 5  – побутова. А з 5 – 7 року життя тільки починала проявлятися сезонна алергія, то зараз ситуація кардинально змінилася. Прояви алергії на пилок рослин є вже у 1,5 – 2 роки. А харчова алергія в дітей формується з 3 – 6 місяців життя. Причини – неправильне харчування, нераціональне використання барвників та консервантів у продуктах і, звісно, поганий екологічний стан, – каже Людмила Рудяга.

Як вилікувати сезонну алергію та як зарадити собі під час квітування рослин



– Алергія на рослини виліковна, але лікуватися треба безперервно не менше 3 – 5 років. Обстеження алергікам краще починати в кінці осені – на початку зими, коли не цвітуть ніякі рослини, –  наголосила Людимла Рудяга.

Лікування алергії складається з двох етапів:

1. Фармакотерапія, коли з допомогою ліків знімають наслідки алергії (нежить, свербіж, кон’юнктивіт тощо).

2. Базова терапія – попереджує загострення та прояви захворювання.

– До базової терапії відноситься медикаментозне лікування (приміром при астмі призначають лікувальні препарати) та алерговакцинація, – розповідає Людмила Михайлівна. – Основне тут – проведення специфічної алерговакцинації. Це введення в організм хворого мінімальних доз алергену, який викликає в нього захворювання, з поступовим нарощуванням цієї дози. Цей метод використовують майже в усіх країнах світу вже понад 100 років.

Для того щоб допомогти собі від алергії, у період квітування можна носити марлеву пов’язку, особливо під час роботи на городі та у дворі. Алергологи також радять тим, хто страждає від сезонної алергії, позбутися від килимів удома, починати приймати профілактичні препарати за кілька тижнів до квітування рослин.

Та найголовніше – це вчасно звернутися до лікаря при будь-яких проявах, схожих на алергію. Тоді ви її вилікуєте набагато швидше.

До теми: Як не підхопити небезпечні мікроби

Позначення:

Категорії:

Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter