28 мільйонів гривень з державного бюджету виділили на роботу спеціалістів центрів соціальних служб для дітей, сім’ї та молоді Полтавщини. Працівники ходять по домівках, запитують особисті дані та говорять про допомогу. До речі, таких соцпрацівників полтавці навіть боялися, бо думали, що це шахраї.
Що криється за такою турботою, аналізувало «Коло».
На Полтавщині – найбільше соцпрацівників по Україні
У документі Міністерства соціальної політики України від 26 квітня 2012 року «Про покращення надання соціальних послуг найуразливішим верствам населення» зазначено, що по всій Україні у центрах соціальних служб зявляться додаткові фахівці з соціальної роботи. Вони допомогатимуть родинам, які перебувають у складних життєвих обставинах.
На Полтавщині «соціально вразливі сім’ї» шукатимуть найактивніше. Область на ці заходи отримала 28 мільйонів 830 тисяч 200 гривень дотації. 1,5 мільйони жителів області обслуговуватимуть додатково 908 соцфахівців.
Це найбільша кількість по Україні. У профільному міністерстві пояснили – таку кількість працівників «замовила» область.
Для порівняння:
Донецька область, населення 4,4 мільйони осіб – 793 соціальні робітники;
Львівська область, населення понад 2,5 мільйони осіб – 755 соціальних робітників;
Автономна республіка Крим з населенням майже 2 мільйони осіб – 452 соціальні робітники.
Найменше соцпрацівників виділять жителям Закарпаття та Херсонщини – їм дісталися від розподілу 191 та 236 додаткові посади.
– Розподіл коштів дотації для модернізації соціальних служб здійснювався відповідно до запитів, поданих обласними адміністраціями, для забезпечення повного охоплення увагою держави найуразливіших верств населення, які потребують різних видів соціальних послуг, – говориться у відповіді на офіційний запит «Кола» до Міністерства соціальної політики України.
908 посад соцпрацівників депутати обласної ради розподілили так: найбільше отримали міста Полтава і Керменчук – 131 і 100. Найменше помічників відправили у Чорнухинський та Котелевський райони – по 9 та 12 соцробітників відповідно.
Що шукають соціальні працівники
Діють працівники центрів соціальних служб відповідно до кваліфікаційної характеристики професії «Фахівець із соціальної роботи», яку нещодавно розробило Міністрество соцполітики. Діапазон завдань широкий.
Соціальні працівники повинні:
- Виявляти в мікрорайоні, на підприємстві, в організації сім’ї окремих громадян, підлітків та дітей, які потребують соціальної, медичної, юридичної, психологічної та іншої допомоги, охорони й захисту морального, фізичного та психологічного здоров’я, та доглядати їх.
- Вивчати проблеми сімей з ознаками складних життєвих обставин та здійснювати їх соціальне інспектування й оцінку потреб.
- Здійснювати соціальний супровід сімей з дітьми під час перебування в складних життєвих обставинах.
- Залучати наявні фінансові та інші можливості громади для підтримки вразливих категорій громадян та розв’язання їх проблем.
- Встановлювати причини конфліктних ситуацій та відхилень, які спричинили асоціальні явища.
- Пропагувати здоровий спосіб життя, норми поведінки й використання вільного часу, ефективні методи родинного планування і господарювання, виховання дітей, дбайливого ставлення до ветеранів та інвалідів, високі зразки етики та культури соціальних відносин.
- Надавати допомогу громадянам, особливо молоді, у працевлаштуванні.
- Проводити психологічні та педагогічні консультації.
- Вживати заходів для влаштування осіб, що потребують допомоги, у лікувальні заклади, стаціонарні інтернатні установи для дітей та дорослих, професійно-технічні училища тощо.
- Подавати до відповідних організацій матеріали та документи з приводу встановлення і позбавлення батьківських прав, піклування, опікування, виховання, догляду, допомоги, лікування, протезування тощо.
Готують майстрів «на усі руки» при центрах соціальних служб за спеціальною програмою міністерства.
Вимог до потенційних кандидатів на посаду соцпрацівника 2: знання законодавства України та повна вища освіта відповідного напряму підготовки.
– Підбір кадрів на посади фахівців із соціальної роботи проводився керівниками центрів соціальних служб та органів виконавчої влади, місцевого самоврядування на співбесідах. Оголошення про вакансії подавались до центрів зайнятості та в ЗМІ. Заяви приймались як від осіб, направлених центрами зайнятості, так і від тих, які звернулися самостійно, – зазначається у відповіді міністерства.
- Заплатня соціального інспектора в залежності від кваліфікації – від 1387 до 1700 гривень.
Як завдання міністерства на практиці втілюються у життя: соцпрацівники в Полтаві з порога випитують паспортні дані
– Про соцпрацівників, котрі ходять по квартирах я чула від колег та читачів, які скаржились на них. Але не задумувалась, як це діє на практиці, поки якось увечері до нас не прийов цей фахівець. Нещодавно після 18 години до нас у двір завітав чоловік, назвався працівником центру соціальних служб сім’ї та молоді. Сів на лавку, розклав папери, витягнув записник. Я запитала його документи. Здалеку показав і відразу закрив посвідчення. Почав записувати моє прізвище, адресу, а коли справа дійшла до паспортних даних, я знову попросила подивитися на його посвідчення. На питання, нащо йому мої паспортні дані і моєї родини, відповів, що це потрібно для надання допомоги, – розповіла про візит соцпрацівника журналіст Ніна Король.
На прохання пояснити, що за допомогу будуть пропонувати соцпрацівник відповів: консультації. Коли журналіст відмовилася назвати паспортні дані, зробив запис, що вона відмовилася дати інформацію, не хоче консультацій і пішов.
Турбота перед виборами
Якщо у пошукову систему мережі Інтернет ввести словосполучення «соціальний працівник», вона одразу видає безліч публікацій у ЗМІ про новацію від Міністерства соціальної політики. Зміст матеріалів переважно зводиться до одного – під виглядом соціальних працівників напередодні виборів до Верховної Ради діятимуть агітатори за провладну партію. У міністерстві не приховують – додаткові штатні одиниці при центрах соціальних служб створюють тимчасово. Але з виборами це не пов’язують.
– Враховуючи, що додаткова дотація з Державного бюджету обласним бюджетам передбачена Законом України «Про внесення змін до Закону України на 2012 рік», договори з фахівцями із соціальної роботи укладені до кінця поточного фінансового року. Однак при підготовці бюджетного запиту на наступний 2013 рік враховано видатки для оплати праці фахівців із соціальної роботи відповідно до потреб регіонів, – повідомляє міністрество.
Інакше гадає полтавець Олексій, додому до якого теж приходив соцпрацівник.
– До батьків моєї дружини, які мешкають у Шишацькому районі, навідувася такий соціальний працівник з посвідченням. Спочатку переписав паспортні дані пенсіонерів, цікавився умовами їх проживання, чи задоволені розміром пенсій та інших виплат. А потім, між іншим, запитав, за кого вони проголосують на виборах восени. У селі поповзли чутки, що так складають список прихильників однієї з політичних партій, - розповідає Олексій.
Читайте також: На порушення передвиборчої кампанії можна поскаржитись он-лайн: у Полтаві вже дві скарги
Як поводити себе з гостями з соціальних служб, радять юристи
– Стаття 32 Конституції України говорить: «Ніхто не може зазнавати втручання в його особисте і сімейне життя, крім випадків, передбачених Конституцією України. Не допускається збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини». Тому якщо у людини є підозри, що її особисті дані використовують незаконно або втручаються в її особисте життя, вона може звертатися до органів прокуратури з проханням про захист її прав, – радить Андрій Осадчий, приватний юрисконсульт.
До теми: На які словесні «гачки» ловитимуть виборців партії