Фото Ольги МатвієнкоЩороку 29 січня студентська громада Полтави вшановує пам’ять героїв бою під Крутами.
Сьогодні у 95 річницю трагічного для українців дня близько 400 студентів пройшли урочистою колоною вулицею Жовтневою – від переходу «Злато місто» – до пам’ятника загиблим козакам по вулиці Паризької Комуни.
У руках хлопці та дівчата несли свічки і червоні гвоздики.
– Сьогодні ми вшановуємо героїв, які далекого 1918 року, незважаючи на нерівність сил, явну смерть, не зрадили своїх принципів, ідейних переконань і боролися за незалежність та суверенність Української держави. Ми згадуємо тих, хто дав нам історичний урок мужності і слави, незламності, молодих патріотів держави, урок для наслідування сучасною молоддю, розповів Анатолій Павленко, начальних відділу у справах сім’ї та організації молодіжної політики Полтавського міськвиконкому.
В учасників журналісти запитали їхнє ставлення до подій 95-річної давності і їхнє значення для сьогодення.
– Сьогодні Україна відзначає день пам’яті. І дуже важливо шанувати пам’ять свого народу, відзначати ті душі, ті долі, які, на жаль, загинули, але загинули в ім’я нашої держави. Тому я прийшла сьогодні, щоб відзначити день пам’ять жертв Крут, – розповіла викладач Анастасія Гревачевска із ПНПУ
Студенти, які долучилися до пам’ятної ходи не всі могли точно назвати, з якої нагоди сьогодні зібралися.
– Зібралися сьогодні тут, щоб висловити шану нашим землякам. Сьогодні, 29 січня, відбувся бій під Крутами. Саме цей день знаменитий, саме тому хочемо вшанувати пам’ять. Між ким був бій не можу сказати. Можливо ще треба трохи історію підучити, - зізналася студентка одного із полтавських вишів.
Студент Кооперативного технікуму Олександ Баль про цей день в історії розповів так:
– Ми сюди прийшли тому що тисячі студентів віддали своє життя, щоб ми могли жити у вільній незалежній Україні. Об’єдналася тогочасна українська армія проти більшовицької Росії. Результати бою були невтішні, оскільки не змогли ніяк вплинути на тогочасну політику.
Читайте також: Полтавці влаштували смолоскипну ходу на честь Степана Бандери (фото+відео)
Колона рухалася вулицею доволі поспішно. Не зважаючи на трагічність подій під Крутами, про які студенти знали принаймні із інформаційних листівок (їх роздавали перед початком ходи), настрій у них був веселий: хлопці та дівчата голосно і жартівливо перемовлялися, розмовляли по телефону і не переймалися загальнонаціональною траурною атмосферою. Проте подекуди із натовпу лунали поодинокі націоналістичні гасла «Слава Україні!», «Слава нації!». Традиційно колона викликала підвищений інтерес у перехожих, які зупинялися просто подивитися, сфотографувати і навіть прокоментувати побачене:
– Це йдуть на честь отих хлопців під Крутами.
– А що за хлопці?
– Ну, там їх багато загинули у бою, – обговорювали урочисту ходу кілька літніх жіночок.
Біля пам’ятника загиблим козакам полтавська молодь вшанувала героїв бою під Крутами хвилиною мовчання та покладанням квітів.
Нагадаємо, що студенти та школярі, які прийшли на покладання квітів до пам’ятника Тарасу Шевченку в День Соборності та Свободи України теж достеменно не знали, хто з ким об’єднався у цей день
Довідка "Кола": Бій під Крутами — бій, що відбувся 29 січня 1918 року на залізничній станції Крути під селищем Крути. Цей бій тривав 5 годин між 4-тисячною більшовицькою армією Михайла Муравйова та загоном із київських студентів і бійців вільного козацтва, що загалом нараховував близько чотирьох сотень вояків. У перебігу військових дій бій вирішального значення не мав, та у свідомості багатьох особливого значення набув завдяки героїзму української молоді. Особливо вразило сучасників поховання юнаків, які потрапили після бою в полон до більшовиків і у кількості 27 людей були ними страчені. На похороні у Києві біля Аскольдової могили голова Української Центральної Ради Михайло Грушевський назвав юнаків, які загинули в нерівній боротьбі, героями, а поет Павло Тичина присвятив героїчному вчинкові вірш «Пам'яті тридцяти». Десятиріччями історія бою або замовчувалася, або обростала міфами і вигадками, як у закордонній, так і у вітчизняній історіографії. 2006 року на місці бою встановили пам'ятник. Із нагоди 80-ї річниці бою Монетний двір випустив в обіг пам'ятну гривню.