Про причини активності комарів та збільшення їх кількості розповів Віктор Закалюжний, кандидат геолого-мінералогічних наук, доцент кафедри біології і основ здоров’я людини Полтавського педуніверситету.
Причини, через які комарі стали більше кусатись: 1. Погодні кліматичні умови – Активна діяльність комах в основному припадає на середину травня і триває до середини вересня. Тобто у теплий період року. Більш активний розвиток комарів відбувається у вологих місцях, у сухих – менший, – зазначив Віктор Маркович. – Найбільше комарі кусають людей у сільських місцевостях та дачних угіддях, що знаходяться у долинах рік. Більша концентрація комарів – у місцевостях, поблизу яких знаходяться різні водойми: ріки, болота, ставки. Адже личинки цієї комахи розвивається саме у водному середовищі. 2. Фізіологічний стан людини Науковці стверджують, що найчастіше комарі «нападають» на спітнілих людей та із надмірною вагою. – В останні десятиліття збільшилась кількість людей із надмірною вагою. Людина, працюючи, виділяє енергію, відбувається потовиділення. А комар на це відповідно реагує. Тож жертвою комарів, перш за все, може стати та людина, яка позаймалась спортом чи, наприклад, попрацювала на земельній ділянці; у якої брудне тіло. Кусає полтавців та жителів області комар-піскун (комар- звичайний) – Цікава особливість усіх комарів у тому, що кусають нас тільки самки, – продовжує науковець. – Оскільки кров – це високо- енергетична органічна білкова речовина, яка потрібна самці у теплий період для активного формування яйцеклітин. Самці ж комарів живляться соками рослин та нектаром квітів. На Полтавщині людям та теплокровним тваринам дуже надокучають комарі виду комар-піскун. У Полтавській області мешкають два види гадюк і стільки ж вужів На думку Віктора Закалюжного, у слов’янських народів давно сформувалось різко негативне ставлення до плазунів, зокрема безногих (вужів та змій). Тоді як, наприклад, в Африці, Азії, Південній Америці такі тварини вважаються священними. І в тому, що населення іноді кусають змії, винні самі ж люди.На території Полтавщини масово поширений один вид отруйної змії – гадюка звичайна (лісова).
Але у південно-західних районах області, які прилягають до степової зони, існують бідні популяції (невелика кількість) гадюки степової, яка занесена до Червоної книги України. Зустріти її можна у таких районах, як Машівський та Кобеляцький.
2 види вужів, поширені на Полтавщині:Звичайний вуж – має дві жовті плями на голові.
Водяний вуж – має темніше забарвлення, у нього відсутні жовті плями; може перебувати як на воді, так і на суші.
До речі, вужі – неотруйні плазуни, але їхній укус болючий. Адже в утворену рану можуть потрапити мікроорганізми, що призводить до нагноєння. Вужі та гадюки на приватних господарствах опиняються невипадково. Змії з’являються там, де поселяються мишоподібні гризуни, які становлять значну частину їхнього кормового раціону. А миші, у свою чергу, – де господарства. Існує відповідний ланцюг живлення, тож у природі все взаємопов’язане. – Цілком закономірно, що вужі чи гадюки можуть поселитись у житлових секторах, де люди тримають якесь господарство, висаджують різні культури, – зазначив Віктор Закалюжний. Коли змії кусають людей Природознавці запевняють, що якщо не чіпати змій, то вони вас не вкусять. – Змії можуть напасти на людину, коли та загрожує їхньому життю (наступить чи зачерить), – продовжує Віктор Маркович. – Тоді вони можуть укусити, адже у такий спосіб захищаються. Зі свого досвіду скажу, коли ми зі студентами перебували на польових практиках, було два випадки таких укусів. Ті, кого вкусили, дякуючи Богу, залишились живими та здоровими. В цих ситуаціях студенти самі винні. Так, одна студентка під час дощу примудрилась наступити гадюці на хвіст. Після чого та її вжалила. Тому, аби не наражати себе на небезпеку, потрібно бути пильнішими. Де на людей «полюють» кліщі Кліщі – переносники збудників інфекційних захворювань, таких, як туляремія, кліщовий вірусний енцефаліт (КВЕ), іксодові кліщові бореліози (ІКБ, або хвороба Лайма (ХЛ). Довідково: Дирофіляріоз (або «зла нитка») – захворювання, яке виникає під шкірою (у вигляді пухлини) чи слизовими оболонками, іноді – у внутрішніх органах людини. Основні переносники захворювання – комарі, але, можливо, і деякі кліщі, оводи, москіти, які передають личинки збудника людині від хворих тварин (собак). Хвороба Лайма (бореліоз) – це інфекційне захворювання із значними клінічними проявами, що уражають центральну нервову і серцево-судинну системи, опорно-руховий апарат та призводять до тривалої непрацездатності та інвалідності. Зокрема, 2012 року в Полтавській області зареєстровано: захворювання на дирофіляріоз – 12 випадків; захворювання на хворобу Лайма – 53 випадки; (за даними Головного управління Держсанепідслужби у Полтавській області. Розрізняють: хижі кліщі – такі, що поїдають різних комах; паразитоформні кліщі – такі, що живляться кров’ю тварин та людей. Місця концентрації: – ліси, – луки, – долини рік (занедбані пляжі), де нескошена трава. Найбільше комах та плазунів – у малонаселених місцевостях На велику кількістю комах та змій ми наражаємось у малолюдних природних місцях. Адже таким тваринам теж спокійніше там, де можна оминути контакт із людиною, який часто несе їм загрозу. – Не секрет, що на Полтавщині вимирають села. Ось саме в таких місцевостях, де залишилось кілька хат, активніше розмножуються комахи та плазуни. Адже тут гарна кормова база та менша загроза від людей, – додав Віктор Закалюжний.