1 листопада в Україні набули чинності нові правила оцінки майна під час купівлі-продажу нерухомості.
Тепер отримати документ про вартість майна можна лише у сертифікованого фахівця. А визначати ціну нерухомості повинен комп’ютер.
Нові правила повинні набути чинності ще з 1 серпня цього року. Але через брак сертифікованих оцінювачів їх відклали до 1 листопада.
За цей час фахівці мали пройти відповідне навчання.
– За ті чотири місяці, відколи розпочалося навчання, ми могли підготувати майже 9 тисяч фахівців в Україні. Звернулося з таким бажанням близько двох тисяч осіб. Люди самостійно вирішують, вчитись чи не вчитись. Але навчання триває, уже 11 закладів його проводять, і найближчим часом до цього процесу долучаться ще три заклади, – повідомив Олександр Рябченко, голова Фонду держмайна України (далі ФДМУ). – Сьогодні для населення в країні відкрили 991 пункт для отримання послуг із оцінювання з метою оподаткування. І ці компанії та представництва є у кожному регіоні без винятку.
На Полтавщині станом на 31 жовтня 2013 року з 991 пункту нарахували 54. З них в обласному центрі – 14. Список з адресами та контактами можна побачити на сайті Фонду держмайна України (файл "Розташування на території України оціночних компаній").
На Полтавщині запевняють, що вартість оцінювання не зросте в 10 разів, попри побоювання
Замість фахівців оцінюватимуть ваше майно комп’ютери.
У всеукраїнських ЗМІ пишуть, що через це вартість послуги фахівців з оцінювання майна зросте у 10 разів. Причина – дорога комп’ютерна програма, яку потрібно «орендувати» в Українського інституту управління якістю оцінювальної діяльності.
Проте у Полтаві таку вірогідність заперечують.
– Фахівці нашої компанії пройшли навчання, – на правах анонімності розповідає полтавка, яка працює оцінювачем. – Проте поки що жодної комп’ютерної програми не отримували. До лютого, мабуть, працюватимемо за старими правилами. А те, що наші послуги можуть подорожчати до кількох тисяч гривень, – мало ймовірно. Якщо і буде подорожчання, то незначне. Про те, чи менше у нас стало клієнтів, поки що сказати важко, адже минуло лише кілька днів відтоді, як правила набули чинності.
Нині, зі слів фахівця, їхня послуга, як і раніше, коштує 300-350 гривень.
– Ціна нашої роботи не залежить від того, яка площа житла, і чи це квартира, чи «хата-мазанка», – продовжує оцінювач із Полтави. – І хочу зазначити, що і раніше під час купівлі-продажу квадратних метрів люди платили податки не з суми угоди, а з оцінювальної вартості.
Що стосується термінів виконання оцінювання, то, за прогнозами керівника ФДМУ, на початковому етапі вона займатиме до 7 днів. Надалі, коли всі призвичаяться до нової системи і правил, цей термін не перевищуватиме трьох днів.
Нові правила вводять, щоб уникнути хабарництва
– Впровадження нової системи оцінювання спрямоване на те, щоб уникнути можливості домовленостей між оцінювачами і людьми, які користуються їхніми послугами, для чого створено програмні продукти, що автоматично визначатимуть вартість майна, – цитують слова Олександра Рябченка на офіційному сайті фонду.
Нових правил побоювались нотаріуси та працівники агентств нерухомості. Адже у них могло поменшати клієнтів, через вірогідність значного подорожчання послуги. Проте поки що, з їхніх слів, ситуація стабільна.
– У нас після впровадження нових правил жодних змін не відбулося, – запевняє Анатолій, працівник одного з полтавських агентств нерухомості. – Дійсно, ажіотаж був улітку, коли повідомили, що правила наберуть чинності у серпні. Та з вересня стало спокійніше, і в такому ритмі працюємо й нині.
Позначення:
Категорії:
Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter
Будь ласка, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter