Для використання піротехніки на сімейних урочистостях не завжди потрібні спеціальні навички чи освіта. Але щоб свято не закінчилося бідою, слід придбати якісні піротехнічні вироби, дотриматися інструкції з їх використання та техніки безпеки.
Які бувають і скільки коштують
Піротехніка, яку полтавці можуть запустити без допомоги спеціалістів, називається побутовою. Олександр Геннадійович, консультант магазину піротехніки, розповів, як зорієнтуватися у різновидах феєрверків.
– Піротехнічні вироби бувають кількох видів. Перший – «фонтани», конічні та циліндричні.
Вони встановлюються на землю і випускають стовп іскор. «Римські свічки» схожі на ракети. Бувають кометні й з розривом. Кометні – коли вилітає комета з трубки, горить, може при цьому свистіти, тріщати, залишає за собою шлейф, але не вибухає. А от комета з «римської свічки» з розривом ще й вибухає наприкінці. «Салютні установки» (традиційний феєрверк – прим. авт.) відрізняються також калібром, кількістю залпів.
Варто знати, що максимальний діаметр побутового піротехнічного виробу – 100 мм. Саме калібр (діаметр), кількість зарядів, висота впливають на ціну.
– Якщо говорити про середню ціну «фонтана», то це близько 50 гривень. Хоча найвища вартість може дорівнювати і кільком тисячам. Порадувати дітей можна і «фонтаном» за 18 гривень. Так само «римські свічки»
коштують від 10 гривень за штуку, але багатозарядні, більш видовищні можна купити по кілька сотень. «Салютні установки», які викличуть багато емоцій та запам’ятаються, коштують від 200 гривень, а вартість найдорожчої установки у нашому магазині – 2500 гривень, – розповіли у крамниці піротехніки.
ДОВІДКОВО Продавці піротехніки зазначають, що полтавці в середньому скуповуються на 200 гривень. Вибирають те, що до душі та по кишені.
Якщо у вас немає навичок користування піротехнікою, то не варто купувати великі та не дуже зрозумілі вироби – краще перейти до них, маючи вже відповідний досвід.
Вибір піротехніки залежить від того, чи є відповідний майданчик: якщо простір між будинками чи двір малий та незручний, ви зможете використовувати лише обмежений асортимент іграшок, переважно наземної дії, і в жодному разі не запускати вироби, що летять догори (ракети, метелики тощо). Використання їх поруч із житловими будинками та іншими спорудами категорично заборонене: вони можуть потрапити у вікно або кватирку, залетіти на горище або дах та стати причиною пожежі. Тож подумайте про це до того, як купувати піротехніку.
Сертифікати на піротехніку скасували, але якість гарантують
Близько півроку тому в законодавстві України відбулися зміни, і тепер піротехнічні вироби не підлягають обов’язковій сертифікації.
– Немає сертифікатів, але інші документи обов’язково повинні мати продавці піротехніки. Головна гарантія того, що виріб спрацює, як потрібно – відсутність механічних дефектів, – зазначив Олександр Геннадійович.
Крім того, на корпусі виробу не повинно бути вм’ятин, тріщин, слідів намокання. Усі зовнішні деталі, дроти, ґноти, кріплення повинні бути міцно вмонтовані, а на упаковці –дані про виробника або продавця. Інструкція з застосування повинна бути написана українською мовою. Звертайте увагу на термін придатності. Продавці та пожежники радять купувати піротехніку в спеціалізованих магазинах, а не на стихійних ринках.
Техніка безпеки – понад усе!
На кожному піротехнічному виробі є інструкція з використання, а також умови зберігання та утилізації, вказані небезпечні зони для її застосування.
В ідеальному випадку для запуску феєрверка вибирають відкритий майданчик, вільний від дерев та будівель. У радіусі 50 метрів не повинно бути пожежонебезпечних об’єктів, дитячих садочків із добовим режимом роботи, лікарень, автомобільних стоянок, дерев’яних сараїв, гаражів тощо. Якщо феєрверк проводиться за містом, поблизу не повинно бути опалого листя та хвої, сухої трави або сіна, того, що може призвести до загоряння від випадкових іскор.
Глядачів розміщують на відстані не ближче 30-50 метрів від феєрверка, обов’язково з невітряної сторони, щоб уберегти присутніх від диму та неспалених частин виробів. Під таким кутом і безпечно, і приємно спостерігати, адже не потрібно сильно піднімати голову.
Запускати феєрверк не радять у вітряну погоду. У такому випадку збільшують діаметр пускового майданчика.
Не нахиляйтеся над приладами під час запуску висотних феєрверків. Запалюйте ґніт на відстані витягнутих рук. Якщо перший запуск піротехнічного виробу був невдалим (виріб відсирів, був пошкоджений, не спрацював тощо) не підходьте та не повторюйте спроби запустити феєрверк. Почекайте 15 хвилин і залийте виріб водою.
Забороняється:
• носити піротехнічні вироби у кишенях;
• спалювати їх у багатті;
• розбирати вироби та піддавати їх механічним впливам;
• працювати з піротехнічними виробами у нетверезому стані;
• палити, працюючи з піротехнікою;
• залишати піротехніку без нагляду або доручати нагляд за нею дітям;
• використовувати відкритий вогонь у приміщенні, де зберігаються вироби;
• допускати потрапляння води на піротехнічні засоби;
• сушити піротехніку після потрапляння вологи на батареях опалення або печах;
• використовувати піротехнічні вироби для бешкетування.
Дні народження, весілля і, звичайно ж, новорічні свята все частіше в Полтаві не обходяться без феєрверків.