Нагадаємо, в держава в очікуванні нових процесів співробітництва громад та добровільного об’єднання територіальних громад. Проте нова реформа не знайшла відгуку серед деяких громад, від яких цього об’єднання чекають.
Така реакція відбувається через недостатню роз’яснювальну роботу серед населення.
– Є учасники і зацікавлені особи впровадження цього закону. Це зменшення бюджету щодо чиновників і об’єднання навколо потужної економічної одиниці. Але деякі сільські голови, районні та сільські депутати свідомо ігнорують та саботують роз’яснення цього закону, – сказав Головко під час звіту про 100 днів на посаді голови Полтавської ОДА. – Не розповідають нічого про перспективи розвитку чи переваги об’єднання. Як узагалі все відбуватиметься? Дуже просто. Об’єднується територія, приміром 15 чи 20 сіл. Людям мають пояснити, від об’єднання людина отримає плюс чи не отримає нічого; чи якість наданих послу буде кращою чи ні. Це пов’язано з лікуванням, освітою, соціальним супроводом також стосується програми оптимізації шкіл, транспортного сполучення.
Якщо влада не спроможна щось зробити для сіл, то селам дозволять заробляти для себе самим – так коротко Головко охарактеризував суть адмінреформи.
– Дуже легко говорити, що обласна влада нас не чує і не бачить. Мовляв, школи і лікарні закривають, грошей не вистачає. Якщо ми, влада, не спроможні, то будь ласка: ось вам зобов’язання, фінанси та податки, які ви збираєте на вашій території, ось вам повноваження, – говорить очільник області
За словами Головка, причина ігнорування сільськими головами щодо впровадження реформи у тому, що в першу чергу ті думають не про те, як буде краще людям, а про власне призначення. Керівник області запевняє, що об’єднання виключно добровільне та не має термінів. Але, нагадаємо, є непідтверджена інформація, що держава планує повністю запровадити нововведення до кінця літа поточного року.
– Одні реагують адекватно, інші шукають у цьому форматі себе. Тобто, де буде сільський чиновник. Спротив також є через те, що сільську землю віддають по тіньовій схемі, неофіційно. Щодо спротиву на рівні району, скажу, що узагалі не розумію, звідки пішла мова про те, скільки районів залишиться після впровадження реформи. Жодного слова про райони і їх кількість у законі немає, – говорить.
Головко вважає, що закон про адмінреформу має великі переваги. Бо територіальні громади матимуть змогу самостійно розпоряджатися коштами, запроваджувати місцеві програми щодо покращення рівня життя. Поряд з цим не приховує недоліки закону.
– У законі немає чіткої методології впровадження окремих норм цього закону. Днями уряд додасть її. Щоб ми якісно розтлумачили закон. Уже створена координаційна комісія при ОДА, яка після отримання методології у містах теоретичних об’єднань буде проводити роз’яснювальну роботу.
До теми: Опитування: Ваше ставлення до адміністративно-територіальної реформи