Головною персоною та важковаговиком форуму став Михайло Саакашвілі, голова одеської облдержадміністрації.
З інших «віпів» до Полтави приїхали нардепи Сергій Лещенко, Віктор Чумак та лідер ДемАльянсу Василь Гацько, які вдень провели для журналістів прес-конференцію. Сам Михайло Саакашвілі з’явився уже надвечір, безпосередньо на форум.
Кажуть, співорганізаторами форуму виступила громадська платформа «Нова Полтава». Принаймні, саме волонтери – новополтавці працювали і на реєстрації учасників форуму, і стежили за порядком у залі, залишаючись для глядачів інкогніто. Жодного рекламного банеру з логотипом «Нова Полтава» у залі не було, як власне не було і їхнього лідера – Лева Жиденка.
Попри скепсис окремих громадських діячів, подивитися на Саакашвілі зібрався повний зал. Серед присутніх – практично весь цвіт громадських активістів Полтави, представники усіх політичних партій, піар-агенств та усіх, хто хоч якимось боком дотичний до політики. Були присутні й представники грузинської діаспори, які вивісили 2 прапори – грузинський та український. Проте більшість слухачів таки склали пересічні полтавці, які прийшли подивитися на Міхо.
«На розігріві» виступив нардеп Сергій Лещенко. Зауважив, що Полтава цілком може конкурувати зі Львовом, ось тільки корупцію треба подолати. Долати її швидше за усе будуть після позачергових парламентських виборів. Коли вони відбудуться – невідомо, але цілком можливо що навіть цього року або наступного. Проводитимуть вибори не за мажоритарним принципом, а за пропорційною системою. Відповідний законопроект 1068-2 внесли до Верховної ради ще у грудні 2014 року, проте він до сьогодні так і залишається нерозглянутим. І ми, полтавці, маємо «натиснути» на своїх нардепів, щоб вони таки проголосували за цей та кілька інших виборчих законів.
Після Сергія Лещенка на сцену вийшов Михайло Саакашвілі. Грузин звернувся до полтавців українською, пізніше таки перейшов на російську.
Топ-5 цитат з виступу Михайла Саакашвілі
Про ВВП
– Один з великих всеукраїнських журналів проаналізував мої промови. Під мікроскопом. І виніс вердикт: Саакашвілі ніколи не бреше, але постійно перебільшує. Як приклад навели мої слова про те, що в Україні ріст ВВП (валового внутрішнього продукту) має вимірюватися двозначною цифрою. Мовляв, не може бути в Україні двозначної цифри росту. Наша влада урочисто обіцяла наприкінці минулого року аж 1 % росту ВВП. А тиждень тому вони сказали: вибачте, не вийшло, прибираємо 1 %, росту, залишається нуль. Рости нікуди не будемо, нічого не обіцяємо, але і далі будемо називати себе владою, сидіти у кабінетах.
Про Маргарет Тетчер і Яценюка
– Яценюк заявив, що він великий Прем’єр-міністр і колись напишуть про нього книгу і проводитимуть дослідження, як він керував країною. Він – як Маргарет Тетчер (Прем’єр-міністр Великобританії). Я мав задоволення знати Маргарет Тетчер, і маю нещастя знати Яценюка. Він – не Маргарет Тетчер
Податкові кодекси Грузії та України
– Вони розказують, що проводять реформи. А я побачу, що влада справді щось зробила для людей, якщо вона реально скоротить податкове навантаження. В українському податковому кодексі – 1000 статей. У Грузії – 300 статей. Це на 700 можливостей більше щоб шантажувати, маніпулювати. Бо немає у людей часу читати тисячу статей, простіше витратити час на підкуп податківця – і все буде просто.
Про критику кабміну
– За останній тиждень кабмін видав 2 постанови. Перша – про заборону посадовим особам критикувати дії кабміну. Друга – формула розрахунку тарифів у громадських туалетах на території України. Тобто, у кабміні нарешті знайшли час вирішити питання громадських туалетів. Немає нічого важливішого для кабміну в ці дні, ніж займатися громадськими туалетами. І вони потім кажуть – не критикуйте нас. А я демонстративно порушую цю постанову про критику і буду порушувати далі, доки не почнуть проводити реформи.
Про звільнення чиновників в Україні.
– Грузія – маленька країна, населення у 10 раз менше. І ми звільнили понад 100 тисяч бюрократів. Один з моїх сусідів теж був чиновником. Він мав хорошу машину, відпочивав на курортах, особливо нічого не робив, сидів у дворі грав у карти, цукерки дітям давав, такий привітний веселий дядько. Потім я виріс, став Президентом, виявив установу, яка займається встановленням держстандартів, а насправді тільки з бізнесу гроші бере для влади за дозвіл і далі існувати. Ми це прикрили, сусід мене смертельно зненавидів – як же – змію виростив на грудях. Грузія – маленька країна, куди не кинь оком – однокласник, сусід. Україна – велика. Тут можна усіх чиновників звільнити і ніколи більше їх не зустрінеш.
Найбільше цього вечора згадували Арсенія Яценюка. Від критики у бік Президента Порошенка Михайло Саакашвілі утримався.
По завершенню виступу, полтавцям запропонували задавати питання доповідачу. Багато їх поставити не вдалося, адже відповідав грузин розгорнуто. Запитували про ремонт доріг, долю полонених, розповідали про корупцію у Полтаві. По звершенню виступу Саакашвілі ще добрих півгодини не випускали з залу: фотографували, передавали документи, прохання, вручали квіти.
Виступ Василя Гацька, який вийшов на сцену після Саакашвілі, був практично зірваним – уся увага була прикута до місця, де стояв грузин.
Достукатись до полтавців вдалося Віктору Чумакові. Нардеп, який обігнав у 2014 році на своєму київському окрузі одіозного Олеся Довгого, зірвав добру порцію оплесків. Щоправда, мені, як журналісту, дещо різонула слух заява нардепа про те, що виборцю «можна брати і цукор, і аптечку, і гроші, аби тільки голосували за того, кого вважаєте достойним». Антикорупційний форум все ж таки. А закликають брати хабарі. Проте Саакашвілі «ляп» колеги не почув, а інші нардепи зробили вигляд, що прослухали.
Попри те, що форум звався антикорупційним, найбільше уваги приділили саме темі виборів. І, швидше за все, ми можемо очікувати на появу нової партії з назвою, у якій буде слово «Очищення». І партія ця презентує себе на позачергових або чергових виборах до парламенту.
Заклики, які вчора звучали з вуст політиків – не нові. Як вони виконуватимуть свої обіцянки – покаже час і кількість нардепів від нової партії у парламенті.