Пройти фізичні випробування, проявити себе у командній роботі, легко підійматися по тривозі вночі, не здатися комарам і не потрапити до штрафбату – ось головні завдання, які стоять перед учасниками патріотичного наметового табору «Відвага імені Івана Гавдиди».
Близько 70 дівчат та хлопців приїхали в табір «Відвага». Фото Ольги Матвієнко
Протягом 10 днів на березі Ворскли, неподалік Опішні, більше 60 хлопців та дівчат проходитимуть вишкіл, до якого входять як фізична та стройова підготовка, так і курс лекцій від відомих істориків, публіцистів, зустрічі з журналістами, громадськими активістами та військовими.
Наметовий табір, який нині відкрився на Полтавщині, є одним із найбільших в Україні, організованих Молодіжним націоналістичним конгресом. Серед його учасників – молодь і зі Сходу, і з Заходу країни: Львівщини, Тернопільщини, Київщини, Сумщини, Полтавщини та Донбасу. Є учасники з Білорусі та Німеччини.
– «Відвага» відрізняється від інших наметових таборів тим, що він хоч і відпочинковий, але це активний відпочинок і тут панує сувора дисципліна. Люди постійно зайняті справою, – розповідає Дмитро Жмайло, комендант табору. – На перший погляд, може здатися, що це військовий табір, але його радше можна назвати військово-громадським. Ми не виховуємо тут бойовиків, але разом з основами військового вишколу даємо курс молодого громадського активіста: як бути командою, лідером, як ефективно побудувати роботу громадської організації та проектну роботу.
На вході до табору – шлагбаум та вартовий. Фото Ольги Матвієнко
Ці кілька днів будуть для багатьох найбільшим випробуванням у житті. Уже першого дня таборяни знайомляться з жорсткими правилами та дисципліною, які панують у наметовому містечку. Бунчужний Василь Дубовий на плацу вчить новобранців: не можете вирівняти шеренгу за десять секунд – 10-30 відтискань на кулаках для хлопців і присідання для дівчат. Бунчужний зізнається, що учасники його недолюблюють, але по завершенню дякують.
За недисциплінованість у строю відтискаються та присідають усі, навіть провід табору на чолі з бунчужним та комендантом. Фото Ольги Матвієнко
Ще один учасник проводу – Дмитро «Швед» із Луганщини. Чотири роки він був таборянином, цьогоріч очолює штрафний батальйон, куди може потрапити кожен за проявлені слабкодухість, невиконання поставлених завдань та інші провини.
– Моє завдання – не покарати, принизити, а зробити так, щоб вони не потрапляли в штрафбат, вказати на помилки, виховати, – говорить Дмитро.
У таборі кілька речей суворо заборонені – вживання алкоголю, переховування харчів у наметах та перекуси між основними прийомами їжі та паління. Для тих, хто хоче покурити, придумують умови, в яких це дозволено: хочеш цигарку – залазь у болото. При цьому устав табору проголошує: немає бажань – немає страждань.
Бунчужний та комендант табору під час відкриття. Фото Ольги Матвієнко
Цього року, до речі, пройти випробовування приїхало багато дівчат. Якщо минулого року їх було близько 40%, то цього – більше половини від учасників. Багато і хлопців, і дівчат в патріотичному таборі не вперше, але є й такі, хто ніколи не ночував у наметі.
Зоряна Матіяш із Тернополя побувала в кількох націоналістичних таборах, але на «Відвазі» вперше.
– Такі табори загартовують. Крім вміння поводитися в екстремальних ситуаціях, надають впевненості в собі, мені легше знайомитися з людьми, – розповідає дівчина.
Говорить, що успіх у таборі залежить не від того, дівчина ти чи хлопець, а від індивідуальної фізичної підготовки та волі. Організатори підтверджують – м’язисті, атлетичні хлопці, бувало, йшли з табору на третій день, а тендітні дівчата проходили програму до кінця. Загалом відсіюється близько п’ятої частини учасників.
Ройовий готує рій до відкриття. Фото Ольги Матвієнко
Зоряну, незважаючи на відсутність такого досвіду, поставили ройовою. До слова, учасники поділяються на рої в середньому по 8 людей. Протягом 10 днів вони житимуть однією родиною, змагатимуться однією командою і за провини окремих учасників теж подекуди відповідатимуть разом.
Пропри те, що на перший погляд, на «Відвазі» передбачено більше покарань – це не так. За підсумками кожного дня біля вечірньої ватри обиратимуть кращого таборянина, який отримуватиме винагороду.
Крім ознайомлення з правилами табору, перший день приніс випробування для хлопців. Кожен день «Відваги» починається із підняття прапорів – синьо-жовтого державного та червоно-чорного стяга боротьби. Ось для них і потрібно було встановити щоглу. Враховуючи, що вона сягає 17 метрів, завдання не з простих, але хлопці під умілим керівництвом бунчужного з ним впоралися. Налаштовані, що і наступні завдання будуть під силу.
Перше серйозне завдання - встановлення щогли для прапорів. Фото Ольги Матвієнко