Чим відрізняється звичайний злодій від клептомана

Новини
Надія Труш17 лютого 2011 о 09:272909 Kolo.poltava.ua (Новини Полтави) Полтава, вул. Фрунзе, 65 +380532613245
На сьогоднішній день про клептоманію можна почути все частіше. Що вона являє собою – звичку чи захворювання та як боротися з нею, розповів полтавський психолог і психотерапевт Юрій Левченко.

– Це психічне захворювання, так звана патологічна тяга до крадіжки, різновид залежності, – пояснює психолог. – Подібно до залежності від алкоголю чи наркоманії. Виникає у будь-якому віці.

Як розповів Юрій Юрійович, відбувається імпульсивна тяга до крадіжки. Клептоман може красти як коштовні речі, дорогі, так і якісь дрібнички, наприклад невеликі сувенірні статуетки, запальнички, коробочки з сірниками.

Крадія цікавить цінність крадіжки, клептомана – сам процес

– Клептомани майже ніколи не беруть грошей, для них матеріальні цінності не важливі, – каже лікар. – Їм  цікавий сам процес, відчуття того, що, на відміну від інших, знають де конкретна річ. А от для крадія важлива матеріальна цінність поцупленого.

Передатися на генетичному рівні захворювання не може. Дитина здатна копіювати поведінку батьків чи інших оточуючих.

Клептоманія медикаментозно не лікується, стверджує психіатр.

– Людина сама повинна бажати позбутися залежності, – пояснює Юрій Левченко. – Необхідна допомога спеціаліста, психолога чи психіатра.

Неабияке значення має підтримка й розуміння проблеми рідних та друзів.

Прояв підліткової клептоманії – бажання привернути до себе увагу

Дошкільнята не розуміють, що чуже брати не можна. Тому можуть легко брати собі речі, які сподобались.

– Дитина ще не розуміє кордонів між тим, що можна, а чого ні. – каже психолог – Їй подобається певна річ, вона хоче мати її у себе. Іноді діти відбирають речі в інших дітей силоміць.

У такому випадку слід пояснювати чаду, що брати чужі речі недобре. Дитячі крадіжки клептоманією називатися не можуть.

Підлітки крадіжками привертають до себе увагу, якої їм бракує.

– У підлітковому віці клептоманія може виникнути як прояв бунту, незгоди підлітка з тією чи іншою ситуацією, – говорить Юрій Юрійович. – Зазвичай згодом це минає. Але є ймовірність того, що захворювання може перейти у хронічну стадію. Може бути як компенсація чогось, приміром любові або уваги зі сторони батьків, однолітків, каже психолог.

У дорослому віці захворювання може стати серйозною проблемою для самого хворого й оточуючих, каже психолог.

– Випадки клептоманії створюють неприємні ситуації на роботі, у колі родини, – розповідає Юрій Юрійович. – Часто після скоєного у клептомана виникає почуття провини.

Часто маленькі діти крадуть речі, частіше іграшки, в інших дітей, бо не мають власних гарних іграшок. Порада батькам: не шкодуйте  грошей для нової іграшки для сина чи доньки. Але слід зуміти знайти «золоту середину», тобто купувати так, щоб не виховати егоїстичну особистість.

Батьки повинні вчити дітей різниці між «чужим» і «своїм»

Юлія, мама 5-річної Дар’ї розповіла, що донька часто приносить з дитсадка чужі речі.

– Часто приносить іграшки, книжки. – каже Юлія – Моя донька має непростий, сильний характер, може відібрати в іншої дитини річ, яка їй сподобалася. На ранок ми разом повертаємо речі власнику. Перед тим ми разом із чоловіком проводимо виховну бесіду, пояснюємо, що такого робити не можна.

Іноді маленька дівчинка говорить, що помінялася на власну іграшку, каже молода мама.

– Але потім може виявитися, що іграшку дитина просто поцупила чи відібрала силою, – каже Юлія.

– Діти просто не розуміють, що брати чужі іграшки не можна, – розповіла Вікторія, мама 6-річної Анни. – Ми з чоловіком пояснюємо, що так чинити погано. Моїй Ані подобаються яскраві великі ляльки. Коли я купую таку ж саму, донька не приносить додому чужі.

Ознаки клептоманії Ознаки крадіжки
Виникає імпульсивно, спонтанно Має чітко сплановані дії
Проходить без сторонньої допомоги Можуть бути співучасники
Дія не має матеріальної вигоди, часто клептоман не відчуває нагальної потреби в украденій речі Робиться заради матеріальної вигоди
Цікавий сам процес дії Цікавить кінцевий результат (більше, краще)

Відомі клептомани

Французький король Генріх ІV час від часу крав різні дрібнички у своїх придворних і гостей.

Актриса Ліндсей Лохан постійно має проблеми із законом, називає себе хворою на клептоманію. Часто «забуває» заплатити у дорогих магазинах одягу чи прикрас. Нещодавно відбувся черговий судовий процес, у результаті якого Ліндсей довелося сплатити грошову заставу.

Британський письменник Джеффрі Арчер – «клептоманить» чоловічі костюми.

В Америці актрису Вайнону Райдер називають клептоманкою номер один. Актриса полюбляє цупити одяг, сумочки, косметичні засоби.

Російський співак, а віднедавна й фотомодель (знявся у фотосесії для косметичної компанії Оріфлейм – прим.авт)

Діма Білан «клептоманить» запальнички.

Золотий Росії Микола Басков віднедавна поповнив лави відомих клептоманів – його «застукали» за крадіжкою мандаринів у готелі.

У Британії живе кіт-клептоман, який не може втриматись, щоб не «склептомантити» чоловічий чи жіночий одяг.

Клептомана в Україні чекає покарання як за крадіжку

– Особи, хворі на клептоманію, не звільняються від кримінальної відповідальності за вчинену дію, – пояснює Юрій Сулаєв, прес-офіцер обласної міліції. – Вчинок позиціонується як звичайна крадіжка, відповідальність наступає згідно Кримінального кодексу України, стаття 185.

Як розповів Юрій Васильович, відповідає клептоман згідно закону на загальних засадах.

Але якщо у слідчого з’явилась інформація, що підозрюваний має розлади психіки, то призначається психіатрична експертиза. Згідно з висновками лікарів, суд прийме рішення: лікувати людину (якщо вона не осудна, має розлади психіки) чи карати, як злодія (якщо вона усвідомлювала свої дії).

– Не пригадую жодного випадку за останні роки, коли відбувався судовий процес саме з питання клептоманії, – розповідає Юрій Сулаєв. – Згідно з українськими законами клептоманія і крадіжка не розділяються.

Позначення:

Категорії:

Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter