Вибір корегуючого засобу залежить не лише від бажання пацієнта. Приміром, контактні лінзи мають свої протипоказання. Окуляри вважаються ознакою високого статусу, символом ділової людини.
Полтавський психолог і психіатр Юрій Левченко говорить, що окуляри можуть змінювати зовнішність і внутрішній стан людини, додавати впевненого або навпаки невпевненого вигляду.
Окуляри повинен підбирати лікар-окуліст, індивідуально для кожного пацієнта. Купувати їх та контактні лінзи слід у спеціалізованих магазинах (оптиках – прим. авт). Лікувальні окуляри із уже врахованими діоптріями, які часто пропонують на вулицях та звичайних торгівельних закладах краще не купувати.
– Буває, очі пацієнта мають різну гостроту зору, – каже полтавський лікар-окуліст, Тетяна Калініченко. – Тому важливо, щоб окуляри підбирав спеціаліст. В іншому разі зір може погіршитися. За словами лікаря, спочатку проводять медичне обстеження за допомогою спеціальних скелець. Потім визначаються діоптрії, після пацієнт може підібрати бажану оправу. У разі навіть незначних пошкоджень, подряпин на склі, окуляри слід замінювати. Якісні окуляри без подряпин носять необмежений період.
Оправу для окулярів краще купувати металеву, носіння нікелевої викликає алергію
Оправу для окулярів виготовляють з пластмаси, металу. Бувають і комбіновані: за побажанням клієнта із вставками золота, срібла, дорогоцінного каміння.
– Пластмасова оправа легка, тонка, ламка. Краще вибирати металеву, її виготовляють із гіпоалергенних сплавів, –радить продавець-консультант одного із полтавських спеціалізованих магазинів Оксана. – Оправа з нікелю може викликати алергічну реакцію.
Зовнішні краї окулярів не повинні бути помітними ззаду. Самі окуляри мають зручно сидіти на переніссі. Важливо, щоб дужки не здавлювали скроню.
– Вибираючи оправу, слід враховувати товщину скельця, – радить продавець-консультант. – Для товстого скла краще вибирати міцну оправу, тонка підійде для окулярів із невеликими діоптріями.
Як підібрати окуляри з урахуванням кольору волосся:
блондинкам до лиця окуляри з бірюзовою, блакитною, синьою, сірою, чорною оправою. Брюнеткам личитиме сіра, блакитна чи срібляста. Рудим найбільше пасуватимуть бліді відтінки. Тим, у кого сиве волосся, краще уникати жовтих та сірих відтінків.
Овальна вузька оправа візуально скоротить довге обличчя, квадратна видовжить широке обличчя.
Табу для контактних лінз: чутливість очей, пил, іноді вагітність
Контактні лінзи виготовляють з латексу. Вони бувають м’які й жорсткі. Жорсткі рекомендуються тим, хто має астигматизм, кератоконус. Лінзи повинні мати зручну «посадку», не створювати відчуття дискомфорту. Важливо, щоб лінзи не перекривали вільний доступ слізної рідини. Лінзи підбирати повинен окуліст. Лікар визначає за допомогою спеціального обстеження силу діоптрій, базову кривизну рогівки, діаметр рекомендованої лінзи. За цими даними можна самотужки замінити їх в оптиці.
Жорсткі лінзи ідеальні для людей з нерівною рогівкою.
Лінзи не рекомендовано носити 20 годин безперервно.
М’які лінзи ідеальні для корекції короткозорості й далекозорості, але не виправляють таке захворювання як астигматизм. Контактні лінзи не бажано носити тим, хто має чутливі очі або особливі діоптичні вимоги.
– У дітей може бути ризик пошкодження ока при надяганні чи зніманні, – каже лікар. – Тому таку процедуру варто проводити у присутності батьків. У сухому кліматі (у тому числі й під час перельотів у літаку – прим. авт.) може виникати неприємне відчуття, «пісок в очах».
У деяких жінок лінзи можуть викликати тимчасову непереносимість в період менструацій, прийому контрацептивів, а то й вагітності.
Це зумовлено зміною хімічного складу слізної рідини. Лінзи не рекомендовано носити тим, хто працює в середовищі з підвищеним умістом пилу, хімічно забрудненому середовищі. На виробництві слід поверх надягати захисні окуляри. Купатися та приймати душ краще без лінз.
Переваги лінз:
– комфортність, у зимовий період не запотівають
– до них легко звикнути
– предмети виглядають у натуральну величину, без зменшення й викривлення
– дозволяють підсилити природній колір очей чи змінити на інший.
Термін носіння контактних лінз: один день, тиждень, два тижні, місяць, три місяці, півроку, рік.
Догляд за контактними лінзами
В процесі носіння легко забруднюються, адже є оптимальним середовищем для розмноження різних інфекційних захворювань. Тому в комплекті продають спеціальні розчини для догляду. Придбати все можна й окремо:
– розчини для зберігання та дезінфекції;
– засоби для очищення і зволоження;
– спеціальні змащувальні краплі;
Є ще багатофункціональні розчини, які поєднують у собі очищення, дезінфекцію та зберігання.
Ціни на контактні лінзи у Полтаві
Звичайні лікувальні – від 150 гривень
Косметичні (можна змінити чи підсилити колір очей) – від 200 гривень.
Спеціальні розчини для догляду – від 90 гривень.
Оправа для окулярів – від 120 гривень.
Скло для окулярів – від 35 гривень за одне скло.