Тиждень у країні, якої немає на карті

Фото
7 березня 2011 о 17:35864 Kolo.poltava.ua (Новини Полтави) Полтава, вул. Фрунзе, 65 +380532613245 Тиждень у країні, якої немає на карті
На сході Молдови є самопроголошена у 1990 році Придністровська Молдавська Республіка. Не дивлячись на статус у країни є своя територія, свій президент, своя столиця, свої гроші.


Журналіст «Кола» разом із колегами проходив там навчання, створюючи на незнайомій місцевості газету.

Пригоди почалися вже на кордоні, коли у паспорті забули поставити необхідні відмітки і отямились, коли ми вже були далеко від кордону. Але прикордонники вже на місці нашого розквартирування у місті Бендери (дуже недалеко від Тирасполя – столиці ПМР) «піймали» нас та узгодили всі бюрократичні аспекти :)

Отож, опинившись у Бендерах, відразу вирішив відшукати, так би мовити, все українське. Адже тут чимало подій пов’язаних не тільки з Україною, а й з Полтавою. Зокрема, згідно історичних даних тут була написана Пилипом Орликом перша Конституція України, недалеко від Бендер загинув гетьман Мазепа та переховувався Карл 12. Один із місцевих не зміг розповісти, де саме знаходиться пам’ятник українській Конституції. Вдалося відшукати тільки шведського короля, згадка про якого, разом з невеликою статуєю знаходилась біля історико-краєзнавчого музею. Найвидатніша історична пам’ятка Бендер – фортеця, яку збудували на місці митниці за планом знаменитого турецького архітектора Коджі Синана. Вона була споруджена за зразком західноєвропейських фортець бастіонного типу. Фортеця обнесена високим земляним валом і глибоким ровом, який ніколи не заповнювався водою. Фортеця ділилася на верхню, нижню частини і цитадель.

Назад у 90-ті

Загалом краєвиди Бендер дуже нагадують часи розпаду СРСР. Більше того люди в ПМР і досі користуються Радянськими паспортами. Журналіст в «обміннику» бачив на власні очі радянський паспорт по якому ще й видали гроші. Дуже химерною та символічною виглядала перша споруда, яку я побачив – річковий вокзал. Напівзруйнована будівля з рваним плакатом на радянську тематику, наче символізувала епічне падіння СРСР. І таких будівель у Бендерах було вдосталь.

При такому візуальному занепаді рівня життя та економіки в ПМР дуже привітні люди (не всі!). Придністровці радо вам допоможуть. Як от було зі мною, коли я пошкодив ногу, коли під слизнувся. Невідома жінка доправила мене до лікарні і навіть провела без черги до травматолога :)



Тирасполь більш охайний – столиця все ж таки

В 20 хвилинах неспішної їзди від Бендер знаходиться Тирасполь – столиця ПМР. Місто за населенням вдвічі менше за Полтаву також розташоване на березі Дністра.

Це важливий політичний, економічний та культурний центр Придністров’я. Саме тут знаходяться органи центральної влади та найбільший університет – Придністровський державний імені Тараса Шевченка.

Основні визначні місця Тирасполя це: Кінний пам'ятник Суворову, який вважається одним з кращих пам'ятників полководцеві на території колишнього СРСР. Будинок Рад - одне з центральних будівель міста. Пам'ятник архітектури стилю «Сталінський ампір». У будівлі зараз розташовується міська рада Тирасполя. Меморіал Слави - головний історико-меморіальний комплекс Тирасполя, відкритий в 1972 році. Тут поховані учасники Громадянської війни, Великої Вітчизняної війни, а також учасники оборони Придністров'я від агресії Республіки Молдова в 1992 році. Собор Різдва Христового у Тирасполі (Придністров'я) - православний кафедральний собор Тираспольської і Дубосарської єпархії Молдавської Церкви (РПЦ).

Проте на мене найбільше враження справив стадіон Тираспольського «Шерифа». Загалом там збудований цілий спортивний комплекс з трьома стадіонами (головним, малим та критим), готелем, тренувальними полями та футбольною академією.



Від ПМР до України дуже недалеко найближче місто – Одеса, приблизно у 100 кілометрах.