Табачник: ВУЗи отримають автономію, а на оцінки школярів не впливатимуть батьки-чиновники

Новини
Валентина Зайченко15 березня 2011 о 13:531204 Kolo.poltava.ua (Новини Полтави) Полтава, вул. Фрунзе, 65 +380532613245
Дмитро ТабачникПро це говорив Дмитро Табачник, міністр освіти і науки, молоді та спорту України, на прес-конференції у Полтаві.




– Минулого року вперше за 17 років ми ініціювали повний мораторій на перевірку всіх середніх загальноосвітніх навчальних закладів впродовж двох місяців. Тому що надходила поодинока, але неприємна інформація, що після закінчення навчального року батьки та родичі учнів намагались впливати на завучів та директорів шкіл за допомогою різноманітних перевірок закладу. Щоб покращити показники своїх дітей, на школи сипались податкові, санітарні, пожежні перевірки. Тому минулого року Кабмін ухвалив рішення, що впродовж усього періоду тестування і державної підсумкової атестації не проводити перевірки загальноосвітніх середніх навчальних закладів. В цьому році ця ініціатива буде продовжена, – сказав Дмитро Табачник. – Те ж саме стосується і перевірок у вищих навчальних закладах в липні та серпні. Крім, звичайно, перевірок, пов’язаних з кримінальними справами.

Крім цього, Дмитро Табачник наголосив, що за новим Законом «Про вищу освіту» ВУЗи отримають майже повну автономію.

– 32 статті нового закону абсолютно радикально змінюють ситуацію. До речі, цей закон забирає дуже багато важелів управління у міністра освіти. Закон радикально розширює автономію вищих навчальних закладів. Кілька новацій з закону: майнові кошти, зароблені від освітніх послуг, наукових розробок, комерціалізації тощо стають майном університету, університет одержує право мати колективні права на патент, створювати свої компанії, венчерні фонди, компанії по впровадженню наукових  розробок. Університети одержують право вільно розпоряджатися своїми депозитними коштами.  Серед навчальних та академічних свобод – університет сам зможе визначати максимальний та мінімальний рівень навантаження на доцента, асистента та професора. Це величезний крок. Тоді з’являється можливість плідно і продуктивно займатися науковою роботою не в позаробочий час. Скажімо, декан хоче отримати новий цікавий підручник. Він проводить через вчену раду рішення, що про такий-то професор впродовж трьох років буде мати навантаження таке-то. Або талановитий професор такий-то направляється в докторантуру. Крім того, університет буде визначати розмір заробітної плати. Це говорить про те, що університет зможе запрошувати кращих викладачів не лише з Києва, Харкова та Львова. А й з тих університетів, з яких вважатиме за потрібне. Я сьогодні в Полтавському технічному університеті зайшов на лекцію і було дуже приємно – її читав професор з Німеччини. Але це все в рамках побратимства. Бо через ті лещата перевірок та нормативів сьогодні університет не може заплатити заробітну плату, яка б задовольнила професора, наприклад з Гарварду.

Новий Закон «Про вищу освіту» депутати обіцяють прийняти вже через кілька місяців.