– На території Полтавщини знаходиться три підприємства, які її виготовляють: ЗАТ «Ланнівський молочноконсервний комбінат», ТОВ «Техмолпром» та ЗАТ «Білицький молочноконсервний комбінат», – повідомив Володимир Нікітенко, виконуючий обов’язки генерального директора ДП «Полтавастандартметрологія». – З початку року наші фахівці двічі перевіряли двох останніх. Усі п’ять партій незбираного згущеного молока з цукром 8,5 відсотка жиру відповідали вимогам стандартів. Було складено чотири приписи про усунення порушень. Рослинних жирів та консервантів у продукції, яку перевіряли, виявлено не було.
Фахівці стандартметрології радять: перед тим, як купити «згущонку», переконайтеся, що це той продукт, на який сподіваєтеся. Адже в Україні чинні п’ять державних стандартів на згущене молоко та згущені продукти. Найдорожча «згущонка» – та, що відповідає ДСТУ 4274:2003 «Молоко незбиране згущене з цукром». У магазині її можна придбати від 14 гривень.
Найдешевша згущонка, яку вдалося знайти журналісту коштує – від 5,5 гривень, чесно називається «Продукт молоковмісний згущений з цукром». Виготовлена не за держстандартом, а за технічними умовами. На упаковці зазначається, що у складі продукту міститься пальмова олія, сироватка молочна суха, молоко сухе знежирене, цукор молочний.
Домашня згущонка не така уже й дорога
Якщо магазинна «згущонка» коштує від 5,5 до 14 гривень, то аналогічний об’єм домашнього продукту можна приготувати за 13 гривень.
– Потрібно три літри молока, кілограм цукру, сода, оцет, – розповідає Ганна, домогосподарка. – Молоко доводимо до кипіння, додаємо цукор, добре вимішуємо, потім – чайну ложку без верху соди. На великому вогні варимо дві-три години. Виходить 800-мілілітрова баночка продукту. Згущонка ця дуже солодка, і через деякий час стає цукристою.
Фахівці підказують, що якісна згущонка добре «вариться». : якщо за кілька годин на вогні вміст баночки перетвориться на коричневий тугий крем – продукт виготовлено з молочного жиру (рослинний, свинний, яловичий) подібних властивостей не мають.