Сьогодні – найдовша ніч і початок Різдва Коляди: традиції цього свята

Релігія
21 грудня 2011 о 13:251188 Kolo.poltava.ua (Новини Полтави) Полтава, вул. Фрунзе, 65 +380532613245
фото з сайту barvinok.ucoz.netСьогодні, 21 грудня, о 19.47 за київським часом з початком зимового сонцестояння починається Сонячне Різдво,
пише сайт aratta-ukraine.

Сонцестояння – момент часу, у який центр Сонця проходить або через найпівнічнішу точку екліптики, що має схилення +23° 27' (точка літнього сонцестояння), або через найпівденнішу її точку, що має схилення – 23° 27' (точка зимового сонцестояння). У році два сонцестояння — зимове й літнє. Упівнічній півкулі зимове сонцестояння відбувається 21 або 22 грудня, і тоді спостерігається найкоротший день і найдовша ніч).

Народжується Молоде Сонце, коли закінчується зимове сонцестояння і день починає приростати. Закінчується Корочун – найтемніша частина року. Це Коляда.

Що потрібно робити у день зимового сонцестояння

Час співати колядки – величальні пісні українських хліборобів. Разом із житнім снопом, Дідухом, входять до  оселі Духи  Роду. На столі 12 страв – за числом місяців року.

Першу ложку куті старійшина роду підкидає до стелі і промовляє: «Дідів кутею пом’яніте і чаркою не обменіте». У цю святу ніч душі предків злітаються до своїх родів.

Пізніше слов’яни розуміли Коляду як втілення природного циклу, що повторюється з року в рік. Коляду зображали у вигляді снопа (подібно до нашого Дідуха) або солом’яної ляльки, що приносили в цей день до хати. Молодь перевдягалась і ходила по дворах співати колядки, бажаючи добробуту господарям.
Зараз в Україні Коляда асоціюється перш за все з колядками, які співають на свято Різдва Христового (6-7 січня за новим стилем). Але небагато хто знає, що спочатку ці колядки співалися Коляді на його Різдво.

Позначення:

Категорії:

Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter