Сьогодні останній день Масляного тижня – Прощена неділя.
У цей день прийнято просити вибачення один у одного за всі образи, спричинені протягом року, аби з чистою душею почати постувати.
Що готувати
На Прощену неділю треба приготувати щось не пісне, щоб перед Великим постом порадувати, так би мовити, свій організм. Традиційні страви – вареники або пироги з сиром і сметаною, сирники. Але пишні застілля влаштовувати не можна, бо цей день треба присвятити каяттю й аналізу своїх гріхів.
Як правильно просити пробачення
Прощена неділя, за словами священиків, – це шанс очистити свою душу від гріхів. Пригадайте, кого образили за цілий рік. А тоді слід зайти у дім і просто з порога сказати: «Простіть мені». А вам повинні відповісти: «Бог простить». І так тричі.
Колись вірили, ніби страшний суд відбуватиметься саме в цей вечір.
Як побачити нечисть
На Прощену неділю є нагода дізнатися, чи є серед навколишніх відьма і чи живе вдома домовик. Для цього треба увечері виколупати з останнього вареника сир, зав’язати у вузлик, покласти в рот і так тримати до ранку. Ранком, у «жилавий» понеділок, піти до церкви і вистояти всю обідню на одному місці, не поворухнувшись. Удома треба сховати сир у гаманець і зберігати його разом із грішми аж до Великодня. Потім вузлик треба взяти з собою на Великодню всеношну. Кажуть, що саме цей вузлик дозволить тобі на Великдень побачити в церкві відьму, а у своєму домі домовика.
У Прощену неділю прийнято було ходити на кладовище, залишати на могилах млинці, молиться і вклоняться праху рідних.