Чим відрізняються есбеушники від кегебістів та чим вони займаються на службі

Статті
Таня Цирульник26 березня 2012 о 13:314757 Kolo.poltava.ua (Новини Полтави) Полтава, вул. Фрунзе, 65 +380532613245 Чим відрізняються есбеушники від кегебістів та чим вони займаються на службі
25 березня українці відзначають День СБУ. Про те, чим займається ця служба, її відмінності від КДБ та особливості роботи дізнавалося «Коло».


Фото з uainfo.censor.net.uaФото з uainfo.censor.net.ua

Від КДБ до СБУ

Про особливості роботи у КДБ, а потім у СБУ погодився розповісти журналісту працівник з понад 20-літнім досвідом роботи у цій галузі на правах анонімності.

Спадкоємець КДБ – СБУ– майже нічим не відрізняється від попередника.

– У контррозвідці, як і у проституції, нічого не можна винайти, тільки вдосконалити техніку, – жартує полковник В., –Це – професійний жарт.

Проте якщо КДБ був «передовим загоном ЦК КПРС», то СБУ – державний правоохоронний орган спеціального призначення, який забезпечує державну безпеку України.

Колись КДБ був однією з наймогутніших спецслужб світу. Про сьогоднішню СБУ такого не кажуть. З іншого боку, це також не погано. Україна – держава, нейтральна за своїм статусом, серйозних геополітичних інтересів немає. Для порівняння – одна з найпотужніших спецслужб – Моссад, політична розвідка Ізраїлю.

– Працювати у КДБ було важче, ніж у СБУ. Адже раніше була надзвичайно сувора партійна дисципліна: завдання поставлене, виконувати і без питань. Та й кадри до КДБ набагато ретельніше підбирали. Я, наприклад, зовсім не хотів іти туди працювати, у мене добре складалася кар’єра військового, але на мене тиснули і довелося від своїх планів відмовитися.

Відбір кандидатів був надзвичайно ретельним. Окрім перевірки кандидата на оперативних завданнях, обов’язково стежили за його життям, близькими, спілкувалися з сусідами. Надзвичайно серйозним було психологічне тестування. Сьогодні елементи цієї перевірки також збереглися, але беруть на роботу у більшості тих, хто закінчив академію СБУ. Часто ці молоді люди поняття не мають, куди прийшли. Усвідомивши свою помилку,  через деякий час запросто кидають службу – у КДБ такого не було. Звісно, СБУ займається й активним пошуком кадрів. Спробувати себе на роботі у СБУ може особа, яка має вищу освіту і відсутність судимостей. У часи безробіття робота вважається досить престижною, але мало оплачуваною.

У СБУ немає «5 відділу», який понад 20 років, з часів Юрія Андропова,  відповідав за боротьбу з ідеологічними диверсіями та стежив за інакомислячими.  Натомість є  служба захисту конституційного строю. Туди ж входить і  боротьба з тероризмом.

Кадебісти були більш скромними, ніш есбеушники.

– Працівник КДБ мав бути непомітним, не дай бог кудись «влипнути», щоб на нього не написали  доповідну. Ніколи просто так не світили «корочку». Дуже інтелігентні. У людей залишився страх перед КДБ після часів сталінських репресій. Але моє покоління працівників 80-х років зовсім інше. Боже збав фізичного впливу на людину – КДБ ж передовий загін, який захищає інтереси держави, нам і так ніхто не наважувався заперечувати. Тільки інтелігентний психологічний тиск. Звісно, досвід наших попередників ми також використовували, але поняття соціалістичної законності дуже серйозне було.

Працівники КДБ були невиїзними – законодавчо було заборонено випускати за кордон людей, які мали відомості, що складали державну таємницю. Сьогоднішні есбеушники запросто їздять відпочивати до Туреччини.

У КДБ працювали за принципом не виявити злочинця й покарати, а не допустити злочину.

– От виявляю я військового, який збирає інформацію для продажу американській розвідці. Можна вичікувати, і спіймати уже безпосередньо на місці злочину і притягти до відповідальності – стаття 64 радянського Кримінального кодексу «Зрада батьківщині». Але у нас була установка  – не допустити, щоб людина стала злочинцем. Тому працювали за принципом: дізналися, задокументували і провели профілактичну роботу. Винесли офіційне попередження. Це дуже дієво тоді було, пам’ятали на все життя.

Практика доносів у СБУ, як у КДБ, сьогодні діє, але вона менш популярна у населення. Замість доносів нині пишуть заяви.

Для чого нам СБУ

Робота СБУ малопомітна. Україна – нейтральна держава, у чужі інтереси намагається не втручатися, і до нас поки що ніхто особливо не проявляє цікавості. Ймовірність державної змови сьогодні вважають невисокою. Служба забезпечує незалежність країни, веде розвідну діяльність, збирає інформацію у країнах, з якими Україна співпрацює або планує співпрацю. Військова контррозвідка забезпечує безпеку українських збройних сил.

З іншого боку, жоден серйозний державний переворот не обходиться без участі спецслужб: просто неможливо «прогавити» таку кількість зброї, складів, змовників.

У СБУ наразі працює мало старих кадрів, з часів КДБ. Перша хвиля очистки прокотилася ще у 2000 році. Мало на службі й жінок: перекладачі, шифрувальниці, секретарі.

Якщо Вас запросили до СБУ «на розмову», ви можете відмовитися. Часи «воронків» минули, за руки тягти не будуть.

Чим займається СБУ?

До завдань СБУ належать:

виявлення й попередження злочинів проти безпеки людства, тероризму, корупції, організованої злочинності у сфері управління та економіки та інших протиправних дій, які безпосередньо створюють загрозу життєво важливим інтересам України.

Як зазначено на офіційному сайті СБУ, головним напрямом діяльності СБУ була і є контррозвідка.

Її завданнями як спеціально уповноваженого органу державної влади у сфері контррозвідувальної діяльності є:

– добування, аналітична обробка та використання інформації, що містить ознаки розвідувальної, терористичної та іншої діяльності спеціальних служб іноземних держав, а також організацій, окремих груп та осіб на шкоду державній безпеці України,

– протидія розвідувальній, терористичній та іншій діяльності спеціальних служб іноземних держав, організацій, груп та осіб на шкоду державній безпеці України,

– розроблення і реалізація заходів щодо запобігання, усунення та нейтралізації загроз інтересам держави, суспільства та правам громадян.

На захисті державної безпеки від Леніна до Януковича

За часів Леніна:

1917 – 1922 – ВНК (Всеросійська надзвичайна комісія).

За часів Сталіна:

1922 – 1924 – ДПУ (Державне політичне управління)

1924 – 1934 – ОДПУ (Об’єднане державне політичне управління)

1934 – утворено НКВС (Народний комісаріат державної безпеки) з включенням до нього ОДПУ.

1943 – з НКВС виділено органи державної безпеки в окремий Народний комісаріат державної безпеки.

Радянські часи:

1954 рік – КДБ (Комітет державної безпеки) був заснований шляхом відокремлення з МВС СРСР ряду управлінь, служб, відділів

Роки незалежності:

1991 – засновано СБУ (Служба безпеки України)

Позначення:

Категорії:

Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter