Як голосуватимуть полтавці на депутатських виборах у жовтні

Новини
Ольга Правденко23 квітня 2012 о 15:151398 Kolo.poltava.ua (Новини Полтави) Полтава, вул. Фрунзе, 65 +380532613245 Як голосуватимуть полтавці на депутатських виборах у жовтні
Скільки виборчих округів створено на Полтавщині та за якою системою голосуватимуть полтавці, дізнавалося «Коло».


Хоча вибори до Верховної Ради України відбудуться в останню неділю жовтня 2012 року, кандидати в депутати та Центральна виборча комісія (ЦВК) вже активно до них готуються.

Нагадаємо, Рада переписала Конституцію і продовжила свої повноваження

Якщо партія набере хоча б на 1 голос менше 5%, то не отимає жодного депутата по багатомандатному виборчому округу (Фото Юлії Деркач)Якщо партія набере хоча б на 1 голос менше 5%, то не отимає жодного депутата по багатомандатному виборчому округу (Фото Юлії Деркач)

Де будуть виборчі округи на Полтавщині, ще невідомо

У Полтавській області ЦВК затвердила 8 виборчих округів. Проте, де вони будуть, офіційно не визначали.

– За традицією попередніх виборів, центри округів у області були в Полтаві, Кременчуці, Карлівці, Лубнах, Миргороді, Лохвиці. В обласному центрі та Кременчуці знаходилося по 2 округи – міські та районні, – розповідає Юрій Северин, начальник відділу адміністрування державного реєстру виборців Полтавської облдержадміністрації.

Народних обранців полтавці обиратимуть за змішаною системою – мажоритарною та за партійними списками. Відповідно від одномандатного виборчого округу виберуть одного депутата, який набере найбільше голосів виборців. Тож від Полтавщини за мажоритарною системою буде обрано 8 народних депутатів.

– 225 народних депутатів обиратимуться за партійними списками в єдиному загальнодержавному багатомандатному окрузі. Кожна партія на своєму з’їзді формує виборчий список кандидатів в депутати. До нього політична сила може включити як членів партії, так і позапартійних. Але представників інших партій вносити до виборчого списку заборонено, – каже Юрій Вікторович. – У списку може бути від одного до 225 кандидатів, партія самостійно визначає тих осіб, які входитимуть до нього. Тобто майбутні депутати, за яких голосуватимуть полтавці, необов’язково повинні бути нашими земляками. В одному списку може бути, приміром, 5 полтавців, а може не бути й жодного. Усе залежить від бажання самої партії. Потім ці списки разом із пакетом документів, подаються на реєстрацію до ЦВК. Одномандатні – також затверджуються ЦВК, після чого кандидати можуть проводити передвиборчу агітацію.

Якщо партія подолає 5 відсотковий бар’єр на виборах, то отримає ту кількість місць у Верховній Раді, скільки було обрано від неї кандидатів.

Партійні списки ще не затверджені, вони будуть формуватися  партіями десь у кінці серпня. Загалом же всі списки повинні бути сформовані не пізніше як за 80 днів ( 2 з половиною місяці) до початку виборів.

Конституційний Суд заборонив одному кандидату висуватися від одномандатного та багатомандатного виборчих округів.

– 4 квітня 2012 року Конституційний Суд України (КСУ)  рішення, яким заборонив одночасне паралельне балотування до парламенту в мажоритарному окрузі та за партійним списком, – говорить Костянтин Хівренко, керівник відділу взаємодії із ЗМІ секретаріату ЦВК.

До речі, полтавці нещодавно голосували, але тільки в межах одого виборчого округу. Вибирали депутата до райради через загибель іншого депутата.

Закордонного виборчого округу в області не буде

Наскільки активними будуть полтавці на виборах, сказати складно. Ситуація, навіть під час виборів на місцевому рівні, кардинально різниться.

– Наприклад, на останніх виборах до Київської районної ради міста Полтава, де обирали одного депутата, явка була лише 26 відсотків, а в одному з сіл області, де обирали сільського голову, проголосувало понад 80 відсотків. У цілому ж по країні явка виборців коливається у межах 60 відсотків, – зазначив Юрій Северин.

Не створюватимуть на Полтавщині і закордонного виборчого округу – це коли голосують виборці, які перебувають за кордоном на законних підставах.

До речі, у закордонному виборчому окрузі українські громадяни зможуть голосувати лише за партійними списками.

– Згідно з рішенням Конституційного суду, зарубіжні виборчі дільниці не будуть включені до складу одномандатних округів, а увійдуть лише до складу багатомандатного загальнодержавного округу, і виборці зможуть проголосувати на цих дільницях тільки за партійні списки, – зазначив Костянтин Хівренко.

Мешканці Полтави та області, які на момент виборів знаходитимуться в інших країнах, зможуть проголосувати в дипломатичних представництвах нашої країни за кордоном.

Довідка «Кола»:



Мажоритарна виборча система передбачає, що результати голосування визначаються більшістю голосів виборців. Вона прийнятна для держав з розвиненою двопартійною системою та існує сьогодні у 76 країнах світу. Існують мажоритарні системи відносної та абсолютної більшості. При мажоритарній системі відносної більшості немає процентного бар’єру, котрий необхідний для перемоги. Переможцем вважається той, хто набрав більше голосів. Така система функціонує у США, Великій Британії, Канаді. За мажоритарною системою абсолютної більшості переможцю необхідно набрати більше половини голосів – 50% плюс один голос.

При пропорційній виборчій системі виборці голосують за списки кандидатів від політичних сил. Розподіл місць у парламенті відбувається пропорційно до кількості голосів, відданих за партію чи блок. При пропорційній системі до Парламенту може потрапляти будь-яка із партій, яка долає процентний бар’єр, котрий встановлюється, щоб відсіяти дрібні та невпливові політичні сили (в Україні 5%). Вибори за пропорційною системою проходять у 49 країнах світу, в тому числі в Іспанії, Португалії, Австрії, Швеції.

Одномандатний виборчий округ – до парламенту проходить лише один кандидат, котрий набирає більшість голосів виборців.

Багатомандатний виборчий округ – виборець обирає кількох депутатів.

За інформацією із сайту  razom.org.ua

Позначення:

Категорії:

Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter