Питання студентських грошей за останні півроку поставало неодноразово.
Наприкінці літа 2012 з’явилася інформація про можливе урізання стипендій, на початку 2013 заговорили про відміну найпоширенішої пільги – 50-відсоткової знижки на проїзд. Напередодні Дня студента журналісти «Кола» поцікавилися: де студенту сьогодні взяти гроші?
Найпопулярніша пільга – проїзд
Знижка на проїзд у потязі є найпопулярнішою серед студентів. Нещодавно поширилася інформація про те, що її збираються скасувати, нібито новий законопроект «Про вищу освіту» передбачав такі зміни. Проте інформація не підтвердилася.
На сьогодні 50% від вартості проїзду можна зекономити студенту на залізничному транспорті. Для цього, відповідно до діючих правил Укрзалізниці, потрібно мати студентський квиток денної форми навчання. Отримати знижку на проїзд можна у загальних і плацкартних вагонах, вагонах 2-го та 3-го класу всіх категорій потягів та всіх типів вагонів електро- і дизельних поїздів підвищеного комфорту. За купейні ж квитки студентам доведеться сплатити повну вартість.
– Основна проблема в тому, що не всі студенти знають свої права і можливості саме в користуванні пільгами, – говорить Мар’яна Козак, керівник прес-служби Всеукраїнської молодіжної громадської організації «Національний студентський союз». – Із залізницею проблем немає.
До речі, Під Полтавою студент через пиво й кохання опинився під потягом
Студентський квиток це не лише документ, який посвідчує статус особи, яка навчається. Його можна використовувати ще й як дисконтну картку.
Знижки на проїзд у міському транспорті
У громадському транспорті Полтави для студентів також передбачені знижки. Скористатися ними можна у комунальних автобусах «Полтаваелектротранс». Як розповіли у відділі з питань транспортних перевезень та зв’язку міськвиконкому, зі студентським квитком проїзд у них коштуватиме 1 гривню замість 1,75 гривні. Зекономити можна і на тролейбусах. Для цього потрібно придбати проїзний квиток на цей вид транспорту за 26 гривень.
Недорогий відпочинок та оздоровлення
– Є така «Міжвузова програма оздоровлення студентів». Згідно з нею студенти за наявності відповідних коштів у вищих навчальних закладах можуть отримати певні пільги на оздоровлення від 30% до 70% від вартості путівки, – розповідає Володимир Майданюк, віце-президент Асоціації правозахисних організацій студентів України.
Скористатися цією програмою можуть не всі, лише студенти певної категорії: соціально незахищені студенти, сироти, постраждалі внаслідок Чорнобильської катастрофи, відмінники навчання та ті, які беруть участь у громадському житті, спортивному тощо.
Ці студенти повинні навчатися на денній формі та за бюджетні кошти. Окрім цього, якщо обраний студентом відпочинок задорогий, у профкомі навчального закладу можна дізнатися, з якими санаторіями співпрацює ваш виш. Путівка у такий заклад оздоровлення коштуватиме дешевше.
Читайте також - Полтавський студент самотужки затримав злочинця
Як зекономити за кордоном
– У студентів є можливість замовити так званий міжнародний квиток ISIC. По ньому в Європі також діють знижки на проїзд. Вони не дуже суттєві, але дозволяють зекономити до 25%, – говорить Мар’яна Козак. – Але в той же час Сполучені Штати Америки цієї картки не визнають, вони майже нічого не знають про міжнародний студентський квиток.
На плашку:
Сьогодні міжнародний студентський квиток є єдиним визнаним у світі посвідченням особи та статусу людини, яка навчається. Квиток випускається в 120 країнах світу, надає понад 40 тисяч знижок та пільг від 5 до 100%.
В Україні за цією карткою можна отримати знижки у кіно, на придбання одягу та взуття у мережах магазинів-партнерів програми, туристичні подорожі та розваги.
Соціальну стипендію призначають, якщо в заліковій є навіть трійки
Крім академічної стипендії, можна отримувати й додаткові.
– Соціальні стипендії виплачуються соціально незахищеним категоріям осіб незалежно від результату семестру. Для них середній бал має бути від 3, – розповідає Володимир Майданюк. – Якщо вони навчаються навіть на трієчки, то вони соціальні стипендії отримують.
Соціальну стипендію призначають:
1) студентам із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, або тим, які на час навчання у віці від 18 до 23 років залишились без батьків;
2) студентам, згідно із Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», гарантуються пільги під час призначення стипендії;
3) студентам із малозабезпечених сімей (у разі отримання відповідної державної допомоги згідно із законодавством);
4) студентам, які є інвалідами з дитинства та інвалідами I і II групи;
5) студентам, які мають сім’ї з дітьми.
До теми - Полтавцям ЗНО цьогоріч не відмінять – оцінювання доведеться складати
Найкращих студентів заохочують іменними стипендіями
Отримати іменну стипендію може навіть студент, який навчається на платному відділенні. Розмір іменної стипендії значно більший за звичайні академічні. Порядок відбору кандидатур та умови призначення іменних академічних стипендій визначаються відповідними положеннями, затвердженими урядовими рішеннями.
Іменні академічні стипендії призначаються наказами центрального органу виконавчої влади у підпорядкуванні якого перебуває вищий навчальний заклад у межах встановленої квоти.
Матеріальну допомогу студенти можуть попросити раз на рік
Один раз на рік студенти-бюджетники мають право на матеріальну допомогу. Але не всі студенти, як говорить Мар’яна Козак, знають про таку можливість.
– Встановлено законом, що студент може раз на рік звертатися в профспілку по матеріальну допомогу. У нас зовсім не всі звертаються по таку допомогу, хоча бюджетники всі платять внески зі своїх стипендій, – пояснює Мар’яна. – На просту мінімальну матеріальну допомогу мають право усі без винятку студенти. Для цього пишеться заява у зв’язку зі скрутним матеріальним становищем. І протягом місяця, або трішки довше (залежно від того, яка кількість заяв є в профспілці) ця допомога нараховується.
Держава повертає частину коштів тим, хто оплачує навчання
Студент може повернути частину сплачених за навчання грошей
Якщо 2012 року ви або ваші батьки сплачували за навчання, ви можете повернути частину цих грошей. Але не більше 15% (ставка податку).
Для отримання такої знижки необхідно протягом року подати до ДПІ за місцем проживання річну податкову декларацію про майновий стан і доходи. Скористатися такою можливістю можна лише протягом року, таке право на наступні податкові роки не переноситься.
– Але найважливіше – наявність документів, що підтверджують суми коштів, сплачених за навчання. До переліку таких документів належать квитанції, фіскальні або товарні чеки, прибуткові касові ордери, договір із навчальним закладом, довідка про отримані у звітному році доходи, документи, які підтверджують ступінь споріднення (у разі компенсації вартості здобуття середньої професійної або вищої освіти члена сім’ї І-го ступеня споріднення), – говорять у податковій інспекції.
Читайте також: Нове опитування: Які пільги студентів найбільш потрібні?