Ним та його унікальними роботами тепер захоплюються і в Полтаві, і далеко за її межами.
Будівельник з Миргорода Віктор Батієнко має незвичайне хобі. Робить з сірників макети церков, кораблів, літаків. А найбільша гордість чоловіка – віртуозно змайстрована сірникова скрипка, на якій грає його дочка Євгенія.
Читайте також - Полтавський митець зізнався в коханні та представив відроджене народне ремесло (+фото)
Зразки для своїх макетів миргородець черпає з Інтернету та навколишнього світу. А сама ідея працювати з сірниками виникла 3 роки тому.
– Я придбав для дочки-школярки книжку «Поробки із сірників». Думав, що її це зацікавить. Але вона не зацікавилася, я ж полистав книгу, подивився на малюнки – цікаво! Спробував робити – виходить, – згадує про початок свого захоплення майстер. – Наприклад, якось побачив попільничку цікаву з металу, зробив таку ж із сірників.
Дружина з дочкою підтримують, але не допомагають
Спочатку Віктор Батієнко розпочав з маленьких виробів, змайстрував хатинку, потім, коли побачив, що виходить, перейшов до складніших виробів. Відтак з-під руки майстра з’явилися макети парусника, храму, вертольота, літака, потяга, палацу з баштами та шпилями. Змайстрував талановитий миргородець дві вази, із зубочисток. Усе в одному екземплярі.
– Дружина з дочкою поставилися до мого хобі з захопленням, вони підтримують мене і в захваті від моїх виробів. Кілька разів я хотів і їх «підсадити» на цю роботу, але в них не вистачає посидючості, – каже глава сімейства.
Працює чоловік, коли є час і натхнення, тому часто жертвує сном заради хобі. Майстрування із сірників потребує витримки, посидючості та точності.
– Спочатку я відриваю від сірників сіркові головки. Потім склеюю сірник до сірника клеєм ПВА. Після цього залежно від виробу, покриваю його морілкою та лаком, – розповідає Віктор Батієнко про тонкощі роботи із тендітним матеріалом. – Роблю поетапно окремі елементи виробу, а потім їх склеюю між собою Кожен елемент повинен «вистоїтися» аби висохнути, десь добу. Також для того, щоб конструкція була гладенькою та рівненькою шліфую її наждачним папером.
Під час роботи треба бути дуже уважним, адже зробиш не так одну деталь, доведеться переробляти увесь макет.
– Спочатку, як тільки почав цим займатися, частенького було, що переробляв макети, але, іноді, й зараз буває, що зроблю щось не так, нерви здадуть і ламаю увесь виріб, – сміється Віктор Батієнко.
До теми - У Полтаві відкрили персональну виставку 10-річної майстрині
Над скрипкою трудився 8 місяців
З самого початку Віктор Васильович запланував зробити скрипку для доньки Євгенії, яка ходила в музичну школу по класу скрипки. Вирішив їй створити подарунок. Нині дочка час від часу, грає на скрипці короткі не складні мелодії.
Для сірникової скрипки Віктор Батієнко купив 20 пачок сірників (це 200 коробків). Із сірників майстерно зроблена не лише сама скрипка, а й футляр і смичок до неї. Для того, щоб вона грала чоловікові довелося проштудіювати спеціальну літературу з музики та виробів музичних інструментів. Так дізнався, яка правильна форма та вигини в цього музичного інструменту.
– Струни на ній звичайні, а от на смичкові є справжній кінський волос, дістав його у друзів, – зазначив Віктор Батієнко.
Продавати скрипку майстер-віртуоз не планує, хоч би й знайшлися на неї покупці.
– Зараз дороблюю ще один парусник. Його довжина 50 сантиметрів, а у висоту він буде 40 сантиметрів. Попередній парусник був маленький проти цього, лише 15 сантиметрів в довжину, – каже Віктор Васильович.
Через Інтернет майстер з Миргороду познайомився із однодумцями з Києва та Росії. Нині він спілкується із киянином Йосипом Асташинським та росіянином Юрієм Шуляковим. Майстри діляться між собою досвідом, показують одне одному свої макети.
– Асташинський взагалі віртуоз – робить із сірників картини, його виставки організовують і в Україні та за кордоном. Але свої вироби Асташинский не продає, тільки показує їх на виставках. А Юра Шуляков торгує макетами. Він робить великі макети храмів, шкіл. То дорого такі вироби коштують. Розповідав, що продав фортецю за 25 тисяч рублів ( близько 6 тисяч гривень).
Окрім незвичайного хобі Віктор Батієнко ще й грає на гітарі. Тому в майбутньому чоловік планує зробити для себе із сірників цей інструмент.
Віктор Батієнко з Полтавщини зробив справжню скрипку із сірників.